Domů
Elektřina
Japonský rychlý množivý reaktor Monju definitivně ukončí svůj provoz
Zdroj: IAEA

Japonský rychlý množivý reaktor Monju definitivně ukončí svůj provoz


Japonská vláda se rozhodla zastavit projekt rychlého množivého reaktoru (fast breeder reactor) Monju, který se nachází v prefektuře Fukui. Cílem vývoje bylo uzavření palivového cyklu a minimalizace množství vysokoaktivních odpadů pro budoucí ukládání. Reaktor Monju byl od svého spuštění v roce 1995 provozován pouze necelý rok.

S výstavbou reaktoru Monju se začalo v roce 1985, od té doby dosáhly investice do reaktoru výše 8,5 mld. dolarů (220 mld. Kč). Reaktor bude na základě vládního rozhodnutí definitivně vyřazen z provozu v roce 2047, náklady na vyřazování budou činit 3,2 mld. dolarů (83 mld. Kč).

Reaktor Monju o výkonu 280 MWe byl navržen tak, aby používal palivové soubory se smíšenými oxidy uranu a plutonia. Vzhledem k tomu, že se jedná o množivý reaktor, tak měl při svém provozu vyrobit více paliva, než sám spotřeboval. Provozní komplikace a nedostatečná schopnost provozovatele dostát bezpečnostním požadavkům však zapříčinily, že doposud byl reaktor většinu doby odstaven.

Vývoj množivých reaktorů v Japonsku nekončí

Vývoj množivých reaktorů ovšem bude Japonsko podporovat i nadále, jak uvádí server atominfo.cz. Japonsko zřídilo výbor pro vývoj rychlých reaktorů, takže toto rozhodnutí nebude mít žádný vliv na japonskou politiku jaderné recyklace.

Země vycházejícího slunce se bude podílet na vývoji rychlého množivého demonstračního reaktoru, který byl navržen ve Francii. Výzkum v Japonsku bude pokračovat na jiném experimentálním rychlém množivém reaktoru – Joyo, jenž byl předchůdcem reaktorem Monju.

„Tento krok nebude mít žádný vliv na balanci jaderného paliva, na vývoj jaderného palivového cyklu ani na japonskou mezinárodní spolupráci,“ uvedl Tomoko Murakami, manažer pro jadernou energii japonského Institute of Energy Economics.

Japonsko vzhledem ke své závislosti na dovozu paliva hledá cesty k energetické soběstačnosti. Uzavření palivového cyklu jaderných elektráren prostřednictvím množivých reaktorů je jednou z možností, jak tohoto cíle dosáhnout. Vzhledem k fukušimským událostem má však jaderná energetika v Japonsku složitou pozici a její budoucnost je velmi nejistá.

Zdroj úvodní fotografie: iaea.org

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Valná hromada ČEZ bude schvalovat dividendu, MF navrhlo 48 Kč za akcii
27. červen 2022, 23:16
Pirátům vadí, že Stanjura odmítá jejich kandidáty do dozorčí rady ČEZ
27. červen 2022, 16:52
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Veselý
22. prosinec 2016, 14:10

Množinový reaktor? :-)

hariprasad
11. listopad 2017, 15:40

Holinky nebo hodinky. Vy taky nepoznáte, rozdíl mezi hindským cerebrálním a retoretným T... kut.já a kutjá. :-))))))

NN
11. listopad 2017, 19:38

Ano, to asi nepozná. Ono je to druhé, ne-cerebrální t v hindi opravdu reto-retné? Třeba je jen banálně alveolární...

Milan
22. prosinec 2016, 14:44

Proboha...MNOŽINOVÝ reaktor ??! Neměli byste radši psát o úžasné proměně PET láhve s vodou při - 15 stupních Celsia ? Skutečně, autor má tu jadernou fyziku přečtenou.

Tomáš Molek
22. prosinec 2016, 15:30

Dobrý den, s blížící se množinou vánočních svátků se začali množit i novinářští šotci :) Děkuji za upozornění a přeji klidný konec roku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se