Domů
Obnovitelné zdroje
Vědci z MIT vyvinuli nejtenčí a nejlehčí FV článek na světě

Vědci z MIT vyvinuli nejtenčí a nejlehčí FV článek na světě

Vědcům z Massachusettského  technologického institutu se podařilo vyvinout nejtenčí a nejlehčí fotovoltaický článek na světě. Tloušťka solárního článku budoucnosti je pouhých 2,3 μm. Tento článek navíc dokáže vyrobit 400 krát více energie na kilogram hmotnosti než dnešní standardní články.

Tým profesora Vladimíra Buloviće publikoval své objevy v posledním vydání časopisu Organic Electronics. Klíčovým prvkem, dle slov profesora Buloviće, je především vývoj samotného procesu výroby, který je významnější než vlastní materiálové složení, jež se v budoucnu může výrazně změnit.

Americkým vědcům se podařilo pomocí depozice z plynné fáze nejprve vytvořit substrát z parylenu (speciální polymer), na něj umístit stejnou depozicí organický fotovoltaický článek a ten opět pokrýt ochrannou vrstvou z parylenu. Tento proces probíhal za tlaku menšího než 1 Pa. Donorem v použitém PV článku byl DBP (tetraphenyldibenzoperiflanthene), akceptorem potom fuleren (C60).

Tímto způsobem byl vytvořen článek o tloušťce pouhých 2,3 μm, jehož účinnost se pohybuje okolo 2,3 %, což je nízká hodnota v porovnání s dnes běžně dostupnými panely. V čem naopak nově vyvinuté články vynikají, je množství vyrobené energie vztažené na jednotku hmotnosti, neboť dokáží vyprodukovat 6 wattů na gram. Pro porovnání, tradiční křemíkové články, jejichž váha je z největší části dána krycím sklem, produkují 15 wattů na kilogram.

„Tyto články jsou tak lehké, že mohou být součástí oblečení nebo elektroniky, aniž by to jakýmkoliv citelným způsobem ovlivnilo jejich hmotnost. Jednoduše se mohou připevnit na povrch předmětů běžné denní potřeby,“  podotkl k extrémně nízké hmotnosti profesor Bulović.

Pro demonstraci miniaturizace fotovoltaického článku, použili američtí vědci jeho uložení na povrch mýdlové bubliny. Článek je tak tenký a lehký, že může být uložen na bublině bez toho, aniž by ji protrhl.

Demonstrace miniaturizace fotovoltaického článku. Zdroj: news.mit.edu

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.