Domů
Elektrárny ve světě
Rusko podepsalo první kontrakt na dodávky jaderného paliva do USA

Rusko podepsalo první kontrakt na dodávky jaderného paliva do USA

To, co se před pár lety nebo i měsíci zdálo jako sci-fi, tedy že by Rusko mohlo dodávat strategické jaderné palivo do USA, se stává skutečností.

Americko-rusko-japonská spolupráce při dodávkách paliva

Jak jsme informovali již na konci května, ruská firma TVEL patřící do konsorcia ruského státního Rosatomu, podepsala dohodu s americkou firmou GNF. Firma GNF je americko-japonská firma patřící pod křídla GE-Hitachi. Zatímco doposud se GNF v USA zaměřovala výhradně na palivo pro varné reaktory (BWR), může nyní díky Rusům svůj byznys rozšířit i na palivo pro tlakovodní reaktory (PWR).

Firma GNF se o vstup na trh s palivem pro tlakovodní reaktory snažila v minulosti, chyběly jí však zkušenosti a know-how, které nyní přináší Rosatom. V USA je v provozu celkem 99 energetických reaktorů, 34 varných a 65 tlakovodních. Trh s palivem pro tlakovodní reaktory v USA měly dosud rozdělný výhradně americko-japonský Westinghouse a francouzská Areva. Nyní tam vstupuje třetí hráč a podle vyjádření představitelů Rosatomu se očekává, že v roce 2020 budou ovládat 10 % trhu, což odpovídá dodávkám do 6-7 tlakovodních reaktorů.

Palivový soubor pro BWR reaktory, zdroj:GNF

První kontrakt podepsán

Podle rt.com podepsala firma tento týden první kontrakt na dodávku ruského paliva. Ruský TVEL již dříve dodal palivo pro švédské elektrárny, které jsou podobného typu jako ty americké. Například české jaderné elektrárny typu VVER používají palivo odlišné konstrukce. Právě na dodávky paliva do švédských reaktorů se odkazuje šéf Rosatomu, který říká, že firma je díky tomu sebejistá a že může nabízet palivo nejvyšší kvality i pro západní typy reaktorů.

Ruské palivo musí před použitím projít licenčním procesem, se kterým bude ruské firmě pomáhat právě GNL. Palivo se bude fabrikovat v Severní Karolině v závodě, který patří GNL. Lze však předpokládat, že větší část výrobního procesu bude probíhat v Rusku a v USA dojde jenom ke kompletaci palivových souborů.

Kostra jaderného paliva (vodící trubky a distanční mřížky) od firmy Rosatom pro reaktory VVER; Zdroj: Rosatom

V současnosti dodává TVEL své jaderné palivo do všech ruských reaktorů a dalších 14 zemí včetně České Republiky. Drží tak podíl na celosvětovém trhu okolo 17 %. Hodnota ročního exportu ruského jaderného paliva překračuje 1 miliardu dolarů.

Na ROSATOM se zatím nevztahují západní sankce

Jiné aktivity vyvíjí ruský Rosatom na poloostrově Krym. Jak píše deník Kommersant, Rosatomu se prozatím dařilo vyhýbat evropským a západním sankcím. Svými aktivitami na poloostrově Krym se však riziko uvalení sankcí také proti státní jaderné firmě zvyšuje. Rosatom získal kontrakt na dodávky elektrických generátorů pro elektrárny Sevastopol a Simferopol. Dosud pracovaly na ostrově Krym pouze firmy, na které již byly uvaleny sankce, Rosatom tímto podle některých úvah riskuje uvalení sankcí také proti sobě.

Podle vyjádření právníků je vstup na tento trh rizikový a mohl by způsobit, že Rosatom nebude moct využívat západní banky nebo podepisovat nové smlouvy. Jiný právní názor říká, že pokud bude dodávka generátorů označena jako sociální pomoc, k uvalení sankcí by dojít nemělo.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.