Domů
Elektrárny ve světě
SAE: Do budované JE Barakah dorazilo první palivo
Výstavba jaderné elektrárny Barakah. Zdroj: www.iaea.org

SAE: Do budované JE Barakah dorazilo první palivo

Enec, The Emirates Nuclear Energy Corporation, v tomto týdnu oficiálně převzal první zásilku jaderného paliva pro první blok jaderné elektrárny Barakah. Palivo bude prozatímně uloženo ve skladu, než zmíněný blok, který je ještě ve výstavbě, nezíská provozní licenci.

Jaderná elektrárna Barakah je první jadernou elektrárnou ve Spojených arabských emirátech. Od července 2012 v areálu probíhá výstavba 4 jaderných bloků korejského lehkovodního reaktoru APR-1400. Stavba je prováděna konsorciem korejských společností pod vedením korejské energetické společnosti Kepco. Majitelem elektrárny je společnost The Emirates Nucelar Energy Corporation (Enec).

Na konci května byly do elektrárny dovezeny první kazety s jaderným palivem pro první blok elektrárny. Podle nařízení Federální agentury pro jadernou bezpečnost musely jednotlivé kazety projít důkladnou vstupní kontrolou, která měla za cíl nezávisle potvrdit kvalitu a nepoškozenost. Veškeré dovezené palivo tyto testy splnilo.

„Úspěšná doprava prvních palivových kazet do elektrárny Barakah je velkým úspěchem pro Enec a mírové využití jaderné energie v SAE. Jde o další zásadní krok k zprovoznění prvního jaderného reaktoru v SAE,“ cituje tiskové prohlášení ředitele Enec Mohameda Al Hammadi.

Palivové kazety budou nyní uskladněny ve speciálním skladu. Jejich zavážení do reaktoru je podmíněno udělením provozní licence od Federální agentury pro jadernou bezpečnost.

První blok jaderné elektrárny je po téměř pěti letech od započetí stavby hotov z 95 %. Celá elektrárna (tedy všechny 4 bloky) pak z 80 %. Po zprovoznění všech čtyřech reaktorů APR-1400, každý o instalovaném výkonu 1400 MW, by nově vzniklá elektrárna měla pokrýt přibližně ¼ spotřeby elektrické energie této země Perského zálivu.

Zdroj úvodní fotografie (výstavba jaderné elektrárny Barakah): IAEA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516