Domů
Rychlé zprávy
Siemens otevřel dynamické řídící centrum přenosové soustavy, první svého druhu na světě

Siemens otevřel dynamické řídící centrum přenosové soustavy, první svého druhu na světě

Siemens se svými výzkumnými a vědeckými partnery otevřel centrum dynamického řízení soustavy v Technické univerzitě v německém Ilmenau, které je první svého druhu na světě. Projekt vytváří IT spojení mezi dispečerským centrem soustavy a modelem německé přenosové soustavy v univerzitě v Magdeburgu. Řídící centrum v Ilmenau analyzuje data v reálném čase, analytické výsledky jsou následně použity k dynamickému ovládání modelu soustavy.

Vše je součástí tzv. DynaGridCenter projektu, jehož cílem je výzkum nové generace řídících síťových center a řídící techniky. Nová řídící centra jsou navržena tak, aby pomohla zvládat stále více dynamické chování v rámci energetických sítí v dlouhodobém horizontu a pomohla udržovat jejich stabilitu.

„Hlavním cílem bylo vyvinout, co bychom mohli nazvat jako autopilota pro přenosové sítě. Stejně jako v letadle má autopilot dvě základní funkce. Za prvé automaticky řídí systém tak, že ‚let‘ nebo provozování sítě zůstává tak klidné a stabilní, jak je jen možné za jakýchkoliv okolností. Jeho druhá funkce spočívá v detekci překážek nebo poruch v rané fázi tak, že je možné se jim vyhnout. … Poskytujeme operátorovi prostředky jak efektivně reagovat na dynamicky se měnící podmínky v síti, něco, co dnes není možné,“ tvrdí Rainer Krebs, hlavní expert a vedoucí technického oddělení pro ochranu a studium řídicích systémů ve společnosti Siemens.

Dynamická řídící centra budou odpovědí na narůstající problém řízení dynamicky se měnících podmínek v přenosových soustavách. S nástupem větrných farem a solárních elektráren v Německu je do soustavy elektřina dodávána z mnoha míst na různých napěťových hladinách a to navíc značně proměnlivě.

Dynamická řídící centra jako náhrada konvenčních dispečinků

Siemensem vyvinuté dynamické řízení sítě by mělo zajistit, že elektrická energie je dodávána, tam kde je potřeba a bez zbytečných oklik a to i za ztížených podmínek stále více dynamických sítí, delších přenosových vzdáleností a ne vždy přesných prognóz výroby obnovitelných zdrojů energie. Plánované vysokonapěťové stejnosměrné přenosové vedení spojující sever a jih Německa, tzv. SuedLink, je již také součástí modelu. V řídícím centru v Ilemanu jsou nyní analyzovány různé druhy provozních podmínek, které jsou očekávány v budoucnu.

Systém je navržen tak, aby jedna osoba byla schopna shromažďovat data a následně byla schopna okamžitě jednat, pokud je to nutné. Ačkoliv je již dnes v dispečincích přenosových soustav vysoký stupeň automatizace, odpovědnost za rozhodování stále leží na dispečerech.

Dispečink společnosti ČEPS. Zdroj: ČEPS
Dispečink společnosti ČEPS. Zdroj: ČEPS

Vizuální zpracování dat také představuje problém, protože dynamická řídící centra již nepřijímají a analyzují pouze konvenčně naměřené hodnoty. Dalším problémem do budoucna bude integrace synchronizovaných a vysoce přesných měřicích zařízení, která jsou schopna měřit fázový úhel, napětí, proud a frekvenci. Tato zařízení nejenže zajistí podstatně přesnější a dynamický model soustavy v milisekundách, ale rovněž mnohem přesnější doporučení pro další opatření, která mají být provedena pracovníky kontrolního střediska.

Práce probíhající na projektu v Magdeburku a Ilmenau by mohly velmi brzy vyústit v nahrazení konvenčních dispečinků dynamickými řídícími centry jako dlouhodobé řešení problému narůstající dynamiky soustav.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se