Domů
Rychlé zprávy
USA obnovuje provoz ve svém zařízení na přepracování jaderného paliva

USA obnovuje provoz ve svém zařízení na přepracování jaderného paliva

Zařízení pro separaci uranu z použitého jaderného paliva v Savannah River Site (Jižní Karolína) obnovilo po pěti letech svůj provoz. Takto získaný uran bude opětovně použit v palivu pro jaderné elektrárny.

V H Canyon, továrně na chemickou separaci v Savannah River v Jižní Kalifornii, byl obnoven provoz zařízení First Cycle facility. To slouží k separaci vysoko obohaceného uranu z použitého paliva pocházejícího z amerických, ale i zahraničních vědeckých jaderných reaktorů. Při tomto procesu jsou separovány hlavně příměsi z hliníkového oplášťování, štěpné produkty a další nečistoty.

V H Canyon tak již byly od roku 2013 restartovány 4 z 5 zařízení. Poslední zbývající částí je  zařízení pro ochuzování získaného vysoko obohaceného uranu na nízko obohacený. Toho je dosahováno smícháním získaného uranu s uranem přírodním. Takto získaný ochuzený uran bude dodáván výrobcům jaderného paliva pro komerční elektrárny. Naposledy se tak stalo na konci roku 2011. Poté byl vládním nařízením provoz zastaven.

Obnovení provozu v posledním zmíněném provozu je očekáváno do dvou let. Předpokládá se, že zařízení poté zvládne zpracovat 1000 palivových kazet a 200 jader experimentálních reaktorů.

„Zpracování přibližně 1000 palivových kazet a až 200 jader experimentálních reaktorů, které je plánováno do konce roku 2024, potenciálně povede Ministerstvo energetiky Spojených států k schválení více projektů pro H Canyon. Opětovná výroba nízko obohaceného paliva v H Canyon zajistí zdroj čisté energie a bezpečí pro naši zemi; těžko by se hledal lepší projekt, než je tento, uvedl v tiskové zprávě Patrick McGuire, asistent manažera pro zabezpečení jaderného paliva Ministerstva energetiky Spojených států.

H-Canyon

Zařízení H Canyon bylo postaveno v padesátých letech minulého století, do provozu bylo uvedeno v roce 1955. V té době sloužilo k získávání uranu-235 a neptunia-237 z použitého paliva vědeckých reaktorů.  Dále byl H Canyon využíván k extrakci neptunia-237 a plutonia-238 ze speciálně ozářených vzorků. V dnešní době se jedná o jediné průmyslově využitelné zařízení v provozu pro chemickou separaci jaderného paliva v USA.

Proces přepracování paliva, zdroj: Savannah River Site, http://www.savannahrivernuclearsolutions.com/news/releases/nr16_srs-h-canyon-process.pdf

Zdroj úvodní fotografie: Savannah River Site

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se