Jak vypadá Fukušima 7 let po havárii? Díky virtuální prohlídce ji můžete sami navštívit
Společnost Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. (TEPCO) spustila online virtuální prohlídku v prostorách poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Návštěvníkům webových stránek umožňuje s komentářem v angličtině sledovat proces vyřazování elektrárny z provozu po havárii spojené s tavením paliva v roce 2011, jedné z největších jaderných havárií v historii.
Virtuální exkurze po elektrárně Fukušima Daiči nabízí 10 tras uvnitř prostoru šestiblokové elektrárny, které jsou rozděleny na červené, žluté a zelené zóny podle stupně radioaktivní kontaminace.
Zaměstnanci uvnitř červené zóny, která zahrnuje i havárií postiženou budovu reaktoru, musí být oblečeni do speciálních ochranných oděvů zabraňujících kontaminaci a nosit celoobličejové masky. V zelené zóně, do které patří většina prostor elektrárny, mohou nosit běžný pracovní oděv.
Více než 7 let od tavení jaderného paliva, které bylo způsobeno selháním chlazení kvůli zemětřesení a následné vlně tsunami, ukazují obrázky ochrannou konstrukci ve tvaru barelu na střeše třetího reaktorového bloku zasaženého vodíkovou explozí, která odhodila střechu reaktorové budovy.
Internetová stránka také nabízí detailní obrázky poškozených zdí s potrhanými ocelovými pruty, které trčí ze stěn reaktorové budovy třetího bloku, stejně jako například pracovníky v ochranných oděvech na mnoha místech.
Pozorovatelé mohou absolvovat trasu až ke vstupu do kontejnmentu pátého reaktorového bloku, umístěného na vyšším místě než ostatní a nedotčeném vlnou tsunami. Budova disponuje podobnou strukturou jako poškozené bloky.
Radiační úroveň v každé oblasti, měřená letos v březnu, je zobrazována ve spodním rohu obrazovky a mění se v závislosti na pozici návštěvníka, který se virtuálně pohybuje v prostorách jaderného zařízení.
Návštěvníci také mohou nalézt odpovědi na mnoho otázek, a to rozkliknutím ikon, které se v průběhu prohlídky objevují na obrazovce, jako například vysvětlení funkce zařízení a náplně práce, která uvnitř probíhá. Některé oblasti disponují 360° pohledem.
Tepco uvádí, že anglickou verzi virtuální prohlídky spustila minulý týden po mnoha zahraničních žádostech o poskytnutí pohledu na současné podmínky uvnitř elektrárny. Japonská verze je k dispozici již od letošního března,
Provozovatel sdělil, že plánuje zanedlouho spustit anglickou prohlídku kompatibilní s mobilními telefony.
Havárie z roku 2011
Dne 11. března 2011 byla elektrárna nacházející se na pacifickém pobřeží zaplavena velkými vlnami tsunami, způsobenými zemětřesením o síle 9,0 Richterovi stupnice, čímž došlo ke ztrátě napájení systémů zajišťujících chlazení reaktoru.
V reaktorech č. 1-3 následně došlo k tavení jaderného paliva a budovy reaktorových bloku 1,3 a 4 byly poškozeny výbuchem vodíku.
Po jaderné havárii bylo evakuováno okolo 160 000 lidí. Před koncem září stále zůstávalo přesídlených více než 40 000 lidí.
Virtuální prohlídka elektrárnou je k dispozici zde.
Mohlo by vás zajímat:
Současný stav v elektrárně je popsán zde http://www.osel.cz/10023-fukusima-v-lete-2018.html (stav v létě) a přehledový článek o stavu sedm let po havárii zde: http://www.osel.cz/9814-fukusima-sedm-let-po-havarii.html . V nich jsou také odkazy na předchozí články cyklu, který sleduje vývoj po havárii už téměř osm let.
Současný stav likvidace havárie, v elektrárně i jejím okolí je popsán v článku z léta: http://www.osel.cz/10023-fukusima-v-lete-2018.html a přehled po sedmi letech od havárie pak zde: http://www.osel.cz/9814-fukusima-sedm-let-po-havarii.html . Zde jsou i odkazy na předchozí články cyklu, který popisuje vývoj od havárie už téměř osm let.
40 tisíc lidí co se i po 8 letech nemohou vrátit do svých domovů asi nejlépe ukazuje, co pro Japonsko tragedie ve Fukušimě znamenala.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se