Jak vypadá Fukušima 7 let po havárii? Díky virtuální prohlídce ji můžete sami navštívit

DomůJaderné elektrárnyJak vypadá Fukušima 7 let po havárii? Díky virtuální prohlídce ji můžete sami navštívit

Společnost Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. (TEPCO) spustila online virtuální prohlídku v prostorách poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Návštěvníkům webových stránek umožňuje s komentářem v angličtině sledovat proces vyřazování elektrárny z provozu po havárii spojené s tavením paliva v roce 2011, jedné z největších jaderných havárií v historii.

Virtuální exkurze po elektrárně Fukušima Daiči nabízí 10 tras uvnitř prostoru šestiblokové elektrárny, které jsou rozděleny na červené, žluté a zelené zóny podle stupně radioaktivní kontaminace.

Zaměstnanci uvnitř červené zóny, která zahrnuje i havárií postiženou budovu reaktoru, musí být oblečeni do speciálních ochranných oděvů zabraňujících kontaminaci a nosit celoobličejové masky. V zelené zóně, do které patří většina prostor elektrárny, mohou nosit běžný pracovní oděv.

Více než 7 let od tavení jaderného paliva, které bylo způsobeno selháním chlazení kvůli zemětřesení a následné vlně tsunami, ukazují obrázky ochrannou konstrukci ve tvaru barelu na střeše třetího reaktorového bloku zasaženého vodíkovou explozí, která odhodila střechu reaktorové budovy.

Budování nové horní části zničeného třetího bloku v elektrárně Fukušima I (zdroj TEPCO).

Internetová stránka také nabízí detailní obrázky poškozených zdí s potrhanými ocelovými pruty, které trčí ze stěn reaktorové budovy třetího bloku, stejně jako například pracovníky v ochranných oděvech na mnoha místech.

Pozorovatelé mohou absolvovat trasu až ke vstupu do kontejnmentu pátého reaktorového bloku, umístěného na vyšším místě než ostatní a nedotčeném vlnou tsunami. Budova disponuje podobnou strukturou jako poškozené bloky.

Radiační úroveň v každé oblasti, měřená letos v březnu, je zobrazována ve spodním rohu obrazovky a mění se v závislosti na pozici návštěvníka, který se virtuálně pohybuje v prostorách jaderného zařízení.

Improvizované napájení panelů po ztrátě všech zdrojů energie; Zdroj: TEPCO

Návštěvníci také mohou nalézt odpovědi na mnoho otázek, a to rozkliknutím ikon, které se v průběhu prohlídky objevují na obrazovce, jako například vysvětlení funkce zařízení a náplně práce, která uvnitř probíhá. Některé oblasti disponují 360° pohledem.

Tepco uvádí, že anglickou verzi virtuální prohlídky spustila minulý týden po mnoha zahraničních žádostech o poskytnutí pohledu na současné podmínky uvnitř elektrárny. Japonská verze je k dispozici již od letošního března,

Provozovatel sdělil, že plánuje zanedlouho spustit anglickou prohlídku kompatibilní s mobilními telefony.

Havárie z roku 2011

Dne 11. března 2011 byla elektrárna nacházející se na pacifickém pobřeží zaplavena velkými vlnami tsunami, způsobenými zemětřesením o síle 9,0 Richterovi stupnice, čímž došlo ke ztrátě napájení systémů zajišťujících chlazení reaktoru.

V reaktorech č. 1-3 následně došlo k tavení jaderného paliva a budovy reaktorových bloku 1,3 a 4 byly poškozeny výbuchem vodíku.

Po jaderné havárii bylo evakuováno okolo 160 000 lidí. Před koncem září stále zůstávalo přesídlených více než 40 000 lidí.

Virtuální prohlídka elektrárnou je k dispozici zde.