Domů
Elektřina
Cena elektřiny na následující rok překonala 35 €/MWh, za poslední měsíc vzrostla o 10 %

Cena elektřiny na následující rok překonala 35 €/MWh, za poslední měsíc vzrostla o 10 %

Cena elektřiny base load (základní zatížení) na následující kalendářní rok za poslední měsíc vzrostla o zhruba 10 %. Hlavními důvody růstu ceny v posledních týdnech je zejména růst cen uhlí, emisních povolenek a přetrvávající nejistoty ohledně provozu francouzských jaderných reaktorů.

Ještě v polovině května se cena elektřiny na následující kalendářní rok pohybovala těsně nad hranicí 29 EUR/MWh. Včera byla cena uzavřena na 35,6 EUR/MWh. Nejvyšší nárůst zaznamenala za poslední měsíc, kdy si připsala zhruba 3 EUR/MWh.

Cena elektřiny na kalendářní rok 2018 na Energtické burze Praha (PXE). Zdroj: PXE

Cena elektřiny na pražské energetické burze (PXE) se standardně vyznačuje silnou korelací s cenou na Evropské energetické burze (EEX) v Lipsku.

Cena elektřiny na kalendářní rok 2018 na Evropské energetické burze (EEX). Zdroj: EEX

Důvody růstu ceny elektřiny

Hlavními hybately cen elektřiny na následující kalendářní rok v posledních týdnech jsou zejména rostoucí cena uhlí, rostoucí cena emisních povolenek a nejistoty panující v otázce provozu jaderných reaktorů ve Francii.

Ceny uhlí s dodávkou na následující kalendářní rok se pohybují na svých dosavadních letošních maximech. Cena energetického uhlí z australského přístavu v Newcastlu za poslední 2 měsíce vzrostla ze 70 USD/t na 85 USD/t. Podobně je na tom cena uhlí pro rok 2018 z přístavu v Rotterdamu, která překročila hranici 80 USD/t.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z australského přístavu v Newcastlu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: ICE
Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: ICE

Evropské emisní povolenky (EUA) na následující rok rovněž zaznamenávají významný nárůst. Jejich cena od začátku minulého týdny týdne vzrostla o více než 1 EUR/t a překonala hranici 7 EUR/t.

Vývoj ceny emisních povolenek, produktu DEC18. Zdroj: ICE

Obchodníci jsou nadále optimističtí ohledně pokračování celkového býčího trendu cen elektřiny. Předpokládají další podporu růstu vlivem růstu cen plynu, uhlí a emisních povolenek.

Až do letoška cena od roku 2012 strmě klesala

Cena elektřiny base load na následující kalendářní rok od roku 2012 pravidelně každý rok klesala. Roční průměr denních hodnot v roce 2012 na kalendářní rok 2013 dosáhl 48 EUR/MWh, v loňském roce cena pro kalendářní rok 2017 byla o téměř 20 EUR/MWh nižší, když roční průměr denních hodnot dosáhl 27 EUR/MWh. Až letošní rok s největší pravděpodobností klesající trend změní. Do konce července 2017 byl průměr denních hodnot elektřiny base load pro kalendářní rok 2018 30,4 EUR/MWh a od té doby cena futures nadále roste.

Historické ceny Base Load kontraktů na následující kalendářní rok – roční průměr denních hodnot. Zdroj: PXE

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Fiala pro HN: Vláda zvažuje restrukturalizaci ČEZ, možností je rozdělení firmy
19. květen 2022, 19:01
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jan Veselý
12. září 2017, 08:53

Ve světle těchto cen už německých 43 EUR/MWh za větrnou elektřinu vůbec nevypadá špatně.

Martin Hájek
12. září 2017, 15:02

Jen pro někoho, kdo vůbec neví, o čem hovoří a jak trh funguje. Větrníky určitě neinkasují průměrnou cenu base loadu, tedy bez dotace. Jejich elektřina je na trhu logicky podstatně levnější hned z několika důvodů. Dále tato cena nezahrnuje budování vedení. Z hlediska závěru o výhodnosti budování větrníků nelze z porovnání těchto čísel vyvozovat prakticky vůbec nic.

Na druhou stranu teplárny si na tento vývoj nestěžují. I když je potřeba vidět, že primárním důvodem je růst ceny černého uhlí.

Jan Veselý
13. září 2017, 08:17

Mýlíte se, VtE a jejich PPA jsou přímou konkurencí baseloadu, protože po něm dosti výrazně snižují poptávku. A když už jsme u té pořád opakované mantry o vedení, kolik to vlastně dělá? Bez relevantních čísel neumím určit jestli to je vážná věc nebo demagogický žvást.

Milan Vaněček
12. září 2017, 09:42

Když si extrapolujete kam směřuje fotovoltaika tak se dostanete k této limitní ceně (za předpokladu business as usual) za elektřinu z fotovoltaiky pro vlastní spotřebu: 10 kW systém na střeše za investovaných 50 tisíc CZK bude v ČR generovat 10MWh ročně po dobu 30 let. V Kalifornii bude generovat více než dvojnásobek.

Bude to ale trvat několik desítek let než se tam fotovoltaika s cenou dostane, nebude to před 2040-50.

Technicky je ještě obrovský prostor pro zvyšování účinnosti slunečních panelů ze současných průměrných 18% na více než 30-40%.

Ale samozřejmě nové objevy mohou vývoj urychlit.

ZÁVĚR: elektřina z fotovoltaiky bude tím nejlevnějším zdrojem energie

Martin Hájek
12. září 2017, 15:08

No to jsou skvělé představy, tak si na to počkejme a uvidíme. Zatím je to pořád o natažené ruce po dotacích. Kdyby alespoň šly do české výroby jako v případě vodních elektráren...

Milan Vaněček
12. září 2017, 19:45

BOS (balance of system) náklady na FVE jsou 50-70% celkové ceny a ty jdou (většina) do českých rukou. Jsou to konstrukce na uchycení panelů, dráty, měniče (třeba z ČR ale vlastník je ABB), poplatky a hlavně práce. Současné dotace do střešních instalací je věc lobingu ČEZu, ceny (i ostatní kvazimonopoly) nabízí předražené (ale po započtení dotace už rozumné). Čili výsledek- dotaci vlastně získá ČEZ či jiný velkododavatel, jedině on lehce vyřídí administrativní bariery. Tož tak.

Mikeš
12. září 2017, 22:48

Co je to zas za řeči, však je tu asi 1000 firem co nabízí instalace FV i s vyřízenou dotací. Skoro bych si troufal tvrdit ze ČEZ ma malý.podíl na trhu, vzhledem k tomu že začal nedávno, ale data v ruce nemám.

Milan Vaněček
13. září 2017, 04:14

Tisíc firem a jen 500 instalací z loňský rok. A dotace. Přemýšlejte o tom.

Vinkler
13. září 2017, 06:00
Milan Vaněček
13. září 2017, 08:48

Ano pane Winkler, těch 45 miliard ročně je zločin našich všehoschopných, na cíl EU 20% OZE do roku 2020 by stačila jen desetina této sumy. U fotovoltaiky to lze lehce spočítat. Ale toby si všehoschopní nenacpali kapsy našimi penězi. Volte lepší poslance a vládu, volby jsou přededveřmi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se