Cena elektřiny na následující rok překonala 35 €/MWh, za poslední měsíc vzrostla o 10 %
Cena elektřiny base load (základní zatížení) na následující kalendářní rok za poslední měsíc vzrostla o zhruba 10 %. Hlavními důvody růstu ceny v posledních týdnech je zejména růst cen uhlí, emisních povolenek a přetrvávající nejistoty ohledně provozu francouzských jaderných reaktorů.
Ještě v polovině května se cena elektřiny na následující kalendářní rok pohybovala těsně nad hranicí 29 EUR/MWh. Včera byla cena uzavřena na 35,6 EUR/MWh. Nejvyšší nárůst zaznamenala za poslední měsíc, kdy si připsala zhruba 3 EUR/MWh.
Cena elektřiny na pražské energetické burze (PXE) se standardně vyznačuje silnou korelací s cenou na Evropské energetické burze (EEX) v Lipsku.
Důvody růstu ceny elektřiny
Hlavními hybately cen elektřiny na následující kalendářní rok v posledních týdnech jsou zejména rostoucí cena uhlí, rostoucí cena emisních povolenek a nejistoty panující v otázce provozu jaderných reaktorů ve Francii.
Ceny uhlí s dodávkou na následující kalendářní rok se pohybují na svých dosavadních letošních maximech. Cena energetického uhlí z australského přístavu v Newcastlu za poslední 2 měsíce vzrostla ze 70 USD/t na 85 USD/t. Podobně je na tom cena uhlí pro rok 2018 z přístavu v Rotterdamu, která překročila hranici 80 USD/t.
Evropské emisní povolenky (EUA) na následující rok rovněž zaznamenávají významný nárůst. Jejich cena od začátku minulého týdny týdne vzrostla o více než 1 EUR/t a překonala hranici 7 EUR/t.
Obchodníci jsou nadále optimističtí ohledně pokračování celkového býčího trendu cen elektřiny. Předpokládají další podporu růstu vlivem růstu cen plynu, uhlí a emisních povolenek.
Až do letoška cena od roku 2012 strmě klesala
Cena elektřiny base load na následující kalendářní rok od roku 2012 pravidelně každý rok klesala. Roční průměr denních hodnot v roce 2012 na kalendářní rok 2013 dosáhl 48 EUR/MWh, v loňském roce cena pro kalendářní rok 2017 byla o téměř 20 EUR/MWh nižší, když roční průměr denních hodnot dosáhl 27 EUR/MWh. Až letošní rok s největší pravděpodobností klesající trend změní. Do konce července 2017 byl průměr denních hodnot elektřiny base load pro kalendářní rok 2018 30,4 EUR/MWh a od té doby cena futures nadále roste.
Mohlo by vás zajímat:
Ve světle těchto cen už německých 43 EUR/MWh za větrnou elektřinu vůbec nevypadá špatně.
Jen pro někoho, kdo vůbec neví, o čem hovoří a jak trh funguje. Větrníky určitě neinkasují průměrnou cenu base loadu, tedy bez dotace. Jejich elektřina je na trhu logicky podstatně levnější hned z několika důvodů. Dále tato cena nezahrnuje budování vedení. Z hlediska závěru o výhodnosti budování větrníků nelze z porovnání těchto čísel vyvozovat prakticky vůbec nic.
Na druhou stranu teplárny si na tento vývoj nestěžují. I když je potřeba vidět, že primárním důvodem je růst ceny černého uhlí.
Mýlíte se, VtE a jejich PPA jsou přímou konkurencí baseloadu, protože po něm dosti výrazně snižují poptávku. A když už jsme u té pořád opakované mantry o vedení, kolik to vlastně dělá? Bez relevantních čísel neumím určit jestli to je vážná věc nebo demagogický žvást.
Když si extrapolujete kam směřuje fotovoltaika tak se dostanete k této limitní ceně (za předpokladu business as usual) za elektřinu z fotovoltaiky pro vlastní spotřebu: 10 kW systém na střeše za investovaných 50 tisíc CZK bude v ČR generovat 10MWh ročně po dobu 30 let. V Kalifornii bude generovat více než dvojnásobek.
Bude to ale trvat několik desítek let než se tam fotovoltaika s cenou dostane, nebude to před 2040-50.
Technicky je ještě obrovský prostor pro zvyšování účinnosti slunečních panelů ze současných průměrných 18% na více než 30-40%.
Ale samozřejmě nové objevy mohou vývoj urychlit.
ZÁVĚR: elektřina z fotovoltaiky bude tím nejlevnějším zdrojem energie
No to jsou skvělé představy, tak si na to počkejme a uvidíme. Zatím je to pořád o natažené ruce po dotacích. Kdyby alespoň šly do české výroby jako v případě vodních elektráren...
BOS (balance of system) náklady na FVE jsou 50-70% celkové ceny a ty jdou (většina) do českých rukou. Jsou to konstrukce na uchycení panelů, dráty, měniče (třeba z ČR ale vlastník je ABB), poplatky a hlavně práce. Současné dotace do střešních instalací je věc lobingu ČEZu, ceny (i ostatní kvazimonopoly) nabízí předražené (ale po započtení dotace už rozumné). Čili výsledek- dotaci vlastně získá ČEZ či jiný velkododavatel, jedině on lehce vyřídí administrativní bariery. Tož tak.
Co je to zas za řeči, však je tu asi 1000 firem co nabízí instalace FV i s vyřízenou dotací. Skoro bych si troufal tvrdit ze ČEZ ma malý.podíl na trhu, vzhledem k tomu že začal nedávno, ale data v ruce nemám.
Tisíc firem a jen 500 instalací z loňský rok. A dotace. Přemýšlejte o tom.
Dotace, nejhorší metoda plánovaného hospodářství viz:
Ano pane Winkler, těch 45 miliard ročně je zločin našich všehoschopných, na cíl EU 20% OZE do roku 2020 by stačila jen desetina této sumy. U fotovoltaiky to lze lehce spočítat. Ale toby si všehoschopní nenacpali kapsy našimi penězi. Volte lepší poslance a vládu, volby jsou přededveřmi.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se