Cena elektřiny base load (základní zatížení) na následující kalendářní rok za poslední měsíc vzrostla o zhruba 10 %. Hlavními důvody růstu ceny v posledních týdnech je zejména růst cen uhlí, emisních povolenek a přetrvávající nejistoty ohledně provozu francouzských jaderných reaktorů.

Ještě v polovině května se cena elektřiny na následující kalendářní rok pohybovala těsně nad hranicí 29 EUR/MWh. Včera byla cena uzavřena na 35,6 EUR/MWh. Nejvyšší nárůst zaznamenala za poslední měsíc, kdy si připsala zhruba 3 EUR/MWh.

PXE cal18 futures 2018
Cena elektřiny na kalendářní rok 2018 na Energtické burze Praha (PXE). Zdroj: PXE

Cena elektřiny na pražské energetické burze (PXE) se standardně vyznačuje silnou korelací s cenou na Evropské energetické burze (EEX) v Lipsku.

Cena elektřiny na kalendářní rok 2018 na Evropské energetické burze (EEX). Zdroj: EEX

Důvody růstu ceny elektřiny

Hlavními hybately cen elektřiny na následující kalendářní rok v posledních týdnech jsou zejména rostoucí cena uhlí, rostoucí cena emisních povolenek a nejistoty panující v otázce provozu jaderných reaktorů ve Francii.

Ceny uhlí s dodávkou na následující kalendářní rok se pohybují na svých dosavadních letošních maximech. Cena energetického uhlí z australského přístavu v Newcastlu za poslední 2 měsíce vzrostla ze 70 USD/t na 85 USD/t. Podobně je na tom cena uhlí pro rok 2018 z přístavu v Rotterdamu, která překročila hranici 80 USD/t.

Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z australského přístavu v Newcastlu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: ICE
Vývoj ceny (USD/t) futures kontraktů na energetické uhlí z přístavu v Rotterdamu s dodávkou v roce 2018. Zdroj: ICE

Evropské emisní povolenky (EUA) na následující rok rovněž zaznamenávají významný nárůst. Jejich cena od začátku minulého týdny týdne vzrostla o více než 1 EUR/t a překonala hranici 7 EUR/t.

Vývoj ceny emisních povolenek, produktu DEC18. Zdroj: ICE

Obchodníci jsou nadále optimističtí ohledně pokračování celkového býčího trendu cen elektřiny. Předpokládají další podporu růstu vlivem růstu cen plynu, uhlí a emisních povolenek.

Až do letoška cena od roku 2012 strmě klesala

Cena elektřiny base load na následující kalendářní rok od roku 2012 pravidelně každý rok klesala. Roční průměr denních hodnot v roce 2012 na kalendářní rok 2013 dosáhl 48 EUR/MWh, v loňském roce cena pro kalendářní rok 2017 byla o téměř 20 EUR/MWh nižší, když roční průměr denních hodnot dosáhl 27 EUR/MWh. Až letošní rok s největší pravděpodobností klesající trend změní. Do konce července 2017 byl průměr denních hodnot elektřiny base load pro kalendářní rok 2018 30,4 EUR/MWh a od té doby cena futures nadále roste.

Historické ceny Base Load kontraktů na následující kalendářní rok – roční průměr denních hodnot. Zdroj: PXE

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *