Domů
Německo
Die Welt: ČEZ je pro Německo ideální partner pro převzetí aktiv Vattenfallu
Uhelná elektrárna Boxberg

Die Welt: ČEZ je pro Německo ideální partner pro převzetí aktiv Vattenfallu

Podle německého deníku Die Welt je ideálním partnerem pro převzetí aktiv Vattenfallu česká energetická společnost ČEZ. Deník to odůvodňuje především tím, že majoritní podíl ve společnosti ČEZ je v rukou státu, což dělá z ČEZu stabilního partnera pro klíčový uhelný sektor s velkým množstvím zaměstnanců. 

Předností je energetická společnost, která má majoritní státní podíl a stala by se tak pro Německo stabilnějším partnerem. Deník zmiňuje, že v případě problémů by bylo jednodušší tyto situace vyřešit politicky mezi „Prahou a Berlínem“, než v případě soukromých společností.

Oblast, ve které se zmiňovaná aktiva Vattenfallu nachází, je strukturálně slabá. Případné finanční komplikace společnosti, která převezme aktiva Vattenfallu, by mohly ohrozit zaměstnanost v regionu. Podle deníku Die Welt se však v případě ČEZu s propouštěním nepočítá a zaměstnanecké pozice nejsou v ohrožení.

Dlouholeté zkušenosti s provozem výhodou

Výhodou společnosti ČEZ jsou dlouhodobé zkušenosti s provozováním obdobných aktiv v Česku. Například elektrárna Boxberg je velice podobná novému bloku v elektrárně Ledvice. Navíc jsou součástí prodeje i významné vodní elektrárny, s jejich provozem má ČEZ rovněž zkušenosti.

Diskuze se stále vede o ceně, za kterou budou aktiva Vattenfallu prodána. Kvůli nutné rekultivaci po ukončení provozu a politické nestabilitě v německém energetickém sektoru se spekuluje, že by cena mohla být až záporná.

Ve hře jsou i další kupci

O uhelná aktiva spojená s vodními elektrárnami se zajímají kromě společnosti ČEZ rovněž soukromé společnosti EPH a Czech Coal. Mluví se také o zájmu německé společnosti Steag.

Otázkou stále zůstává, jaké zdroje bude Německo při svém přechodu k čisté energetice využívat. Vzhledem k tomu, že v letech 2021 a 2022 má podle plánu odstavit přibližně 9 GW instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách, musí tento výkon něčím nahradit.

Plánem Německa je nahradit jej obnovitelnými zdroji, především větrnými elektrárnami, které se nachází zejména v severní části země. K přenesení výkonu do jižní části však stále chybí dostatečná přenosová kapacita.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Tomáš
15. únor 2016, 14:24

Po zkušenostech ztrát ČEZu v Evropě, to Němci dobře vyhodnotili.

Zaplatí za elektrárny nejvíc a ztráty pak ponesou vlastní občané státního podniku a.s.

Jan Veselý
15. únor 2016, 15:00

Případný chybějící výkon JE na jihu Německa rozhodně nenahradí hnědouhelné elektrárny v Lužici a jižním Braniborsku. Ty naopak budou kvůli mizerné schopnosti regulace výkonu stále častěji v síti překážet.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516