5. červenec 2016
Německá síťová reforma by mohla stát desítky miliard na vyšších dotacích pro větrné elektrárny

Německá vláda se snaží aktivně řešit situaci, kdy tamní přenosové a distribuční soustavy zaostávají v tempu rozvoje za obnovitelnými zdroji. Jedno z řešení by mohla přinést i navrhovaná reforma systému připojování obnovitelných zdrojů, která by měla omezit přetěžování tamní soustavy. Podle Spolkové agentury pro životní prostředí by úprava pravidel měla svou cenu – omezení přednostního přístupu do sítě by totiž vedlo k nižší konkurenci a tedy i vyšším výkupním cenám a dotacím pro větrné elektrárny.
Německo se dlouhodobě potýká se situací, kdy obnovitelné zdroje za velmi příznivých povětrnostních podmínek přetěžují tamní soustavu. Náklady na stabilizaci německé soustavy skrz takzvaný redispečink tak ročně dosahují miliard eur. Tuto situaci by mohla pomoci vyřešit plánovaná síťová reforma, kterou připravuje spolková vláda. Tyto úpravy by mohly omezit přednostní přístup obnovitelných zdrojů k německé síti, který byl doposud jedním z pilířů rozvoje OZE.
Navrhovaná úprava by se týkala oblastí, ve kterých nejčastěji dochází k riziku přetěžování elektrizační soustavy. Konkrétně se jedná o části soustavy, ve kterých byly v předchozím roce omezeny více než tři procenta potenciální výroby obnovitelných zdrojů. V takovýchto oblastech by tak developeři získali připojení k síti pouze v tom případě, pokud by se na dobu až deseti let vzdali nároku na budoucí náhradu za omezování výroby z důvodu nedostatečné síťové kapacity.
Spolková agentura nicméně varuje, že úprava pravidel pro redispečink by mohla mít i negativní dopady. Podle agentury by přísnější pravidla odradila řadu developerů nových projektů, což by se projevilo nižší mírou konkurence v tamních aukcích. Nižší objem přihlášených projektů by tak dle agentury vedl k vyšším vysoutěženým cenám pro provozovatele větrných elektráren a tedy i k vyšším platbám na podporu OZE. Podle serveru Clean Energy Wire agentura odhaduje, že objem vyplácené podpory by takto mohl vzrůst až o 40 miliard eur.
Byl pro vás tento článek užitečný?
Podpořte web a jeho autory symbolickou částkou
Mohlo by vás zajímat
21. září 2017
26. listopad 2017
29. prosinec 2017
31. leden 2018
21. únor 2018
22. únor 2018
28. duben 2018






