Domů
Elektřina
EG.D používá na Brněnsku ke kontrole vedení drony, nemusí tak vypínat proud
Zdroj: EG.D
Zdroj: EG.D

EG.D používá na Brněnsku ke kontrole vedení drony, nemusí tak vypínat proud

Elektřina
2 komentáře
25. květen 2023, 16:30
ČTK

Energetická společnost EG.D začala v ostrém provozu pro kontrolu vedení velmi vysokého napětí na Brněnsku využívat dron. Využití dronů testuje od roku 2018, první nasadili energetici v Písku. Využití dronu zkracuje dobu nutnou k vyhledání poruch a umožňuje kontrolu vedení pod proudem, není nutné ho vypínat, řekl dnes novinářům mluvčí EG.D Lubomír Budný.

„Využití dronu se vyplatilo nedávno při poruše v rozvodně v Sokolnicích u Brna, kde došlo k poruše transformátoru mezi přenosovou soustavou společnosti ČEPS a naší soustavou. Kontrola pomocí dronu odhalila poškozený izolátor, který byl porušený na horní straně. Takovou závadu není možné vidět dalekohledem ze země, zjistila by ji až lezecká kontrola po vypnutí proudu,“ uvedl Budný.

Dodal, že porucha takto byla nalezena i odstraněna za pár hodin, standardním postupem by to mohlo trvat i několik dnů.

Drony, které EG.D používá, jsou vybavené kamerou a technik vedení kontroluje na ovládacím panelu. „Pokud mám podezření, že je na některé části problém, pořídím fotografii a tu pak mohu podrobněji prozkoumat,“ uvedl David Holcner, senior technik velmi vysokého napětí EG.D.

Drony mají zatím k dispozici technici v Písku, Břeclavi, Českých Budějovicích a nyní také v Brně. „K dispozici máme nejnovější modely, které na jednu baterii mohou létat až 45 minut, dokážou detekovat překážky ve všech směrech a k tomu natáčet video v nejvyšší kvalitě,“ řekl Holcner. Jak uvedl Budný, jeden z těchto dronů stojí desítky tisíc korun, energetické společnosti se ale jejich použití vyplatí.

K ovládání dronu je zapotřebí pilotní průkaz, proto se všichni technici, kteří s drony budou pracovat, musejí vyškolit. EG.D plánuje do budoucna menšími univerzálními drony vybavit všechny pohotovostní vozy.

Kromě dronů využívá EG.D ke kontrolám i další technologie, jako jsou termokamery s dlouhým dosahem, které mohou zaznamenat zvýšení teploty některé části distribuční soustavy i na vzdálenost několika stovek metrů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
25. květen 2023, 23:34

ještě další článek o tom jak je Německá EDG skvělá , skutečnost je taková že házejí lidem a firmám co chtějí FVE klacky pod nohy nechtějí investovat do sítí jde jim hlavně o to aby mohli vozit zisk do Německa.

energetik
26. květen 2023, 07:49

Ano i EDG odmítá respektovat zákony a pravidla na základě kterých zde vykonává licenční činnost. A ERÚ to tradičně jen kryje a nic neřeší. Konkrétně teď třeba ten jejich formulář pro umožnění trvalého provozu co mají webu který odmítá zdroje u kterých byl snížený instalovaný výkon a v rozporu s PPDS přílohy č. 4, strany 21 a odstavce 4.6.1 a také vyhláškou o připojení 16/2016 Sb § 3 odstavec (2) písmeno (d) požadují požádat znovu o připojení zdroje a vystavení nové smlouvy. A když to uděláte tak se připojení zdroje dostává zase na začátek s novými podmínkami připojení atd... případně to zamítanou s tím že už není kapacita. I po upozornění že tam mají chybu a postupují v rozporu s PPDS i vyhláškou připojení to stejně odmítají opravit.

ČEZ to dělal chvíli stejně ale po upozornění postup upravili a snížení výkonu umožňují, jen pošlou dodatek ke smlouvě se sníženým výkonem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se