Domů
Elektřina
Experti: Nový jaderný zmocněnec Míl je odborníkem, rozhodnutí o bloku bude na Babišovi

Experti: Nový jaderný zmocněnec Míl je odborníkem, rozhodnutí o bloku bude na Babišovi

Nový vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl je dlouholetým odborníkem na energetiku a průmysl, konečné rozhodnutí o způsobu financování a výstavby plánovaného nového jaderného bloku ale bude na premiéru Andreji Babišovi (ANO) a jeho vládě. Shodla se na tom většina expertů a zástupců odborné veřejnosti, které dnes oslovila ČTK. Ekologové stále tvrdí, že Česko nový jaderný blok nepotřebuje.

Míl, který byl v minulosti mimo jiné šéfem společnosti ČEZ a v poslední době působí jako Babišův poradce pro energetiku, se funkce ujme od února. V pondělí o tom rozhodla vláda, která rovněž pověřila nového zmocněnce změnou statutu stálého výboru pro jadernou energetiku tak, že předsedou výboru bude premiér. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), která mu předsedala dosud, bude místopředsedkyní.

Dosavadní zmocněnec Ján Štuller dnes ČTK řekl, že o organizačních a personálních změnách ve výboru se na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) diskutovalo už před Vánoci, pondělní rozhodnutí tak pro něj překvapením nebylo.

„Na MPO zůstávám do konce ledna a pak se uvidí,“ dodal.

Ilustrační foto

Programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák míní, že dosavadní činnost jaderného zmocněnce měla spíše podobu nekritického nadšení pro jadernou energetiku. Podotkl, že pokud dá Míl prostor také kritickým hlasům, půjde o vítanou změnu.

„Nové reaktory se s drtivou pravděpodobností neobejdou bez nějaké formy dotací. Proto je třeba, aby byly ekonomické analýzy dostupné k veřejné oponentuře. Bez kritické zpětné vazby hrozí české energetice podobná kalamita, jako když české dálnice zasype sníh,“ dodal.

„Jestli je to dobrá osoba se ukáže, až bude připravovat a plnit úkoly z Národního akčního plán rozvoje jaderné energetiky v ČR (NAP JE). Zatím slyším na pana Míla většinou pozitivní ohlasy, ale počkejme si,“ uvedl předseda sdružení Energetické Třebíčsko a bývalý starosta Dukovan Vítězslav Jonáš, který stavbu nového bloku podporuje.

Ilustrační foto

„Zmocněnec pro jadernou energetiku by měl být někdo, kdo dobře zná situaci ohledně staveb jaderných elektráren ve světě a dokáže podle toho rozhodovat, co je a co není dobré pro Česko. U Jaroslava Míla ale vyvolává značné pochybnosti jeho spojení s polostátním ČEZ a provázání na několik generací politiků, kteří tlačili na výstavbu jaderných reaktorů nezávisle na ekonomických a bezpečnostních rizicích,“ řekl ČTK předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Svaz průmyslu a dopravy připomněl, že Míl byl v minulosti několik let jeho prezidentem.

„Je zkušeným podnikatelem, působil ve vedení ČEZ, problematiku jaderné energetiky zná tak dobře jako málokdo,“ uvedl současný prezident svazu Jaroslav Hanák.

Svaz doufá, že odvahu politicky rozhodnout o výstavbě jaderných bloků najde v nové funkci premiér Babiš.

Ilustrační foto

Podle Edvarda Sequense z ekologického sdružení Calla lze chystanou změnu statutu výboru, která ho má podřídit přímo premiérovi, vnímat i jako důsledek nezvládnutí přípravy na straně MPO.

„Všechny avizované termíny předložení analýz k výstavbě nových bloků vzaly za své, nic není zveřejňováno,“ uvedl.

Krok označil za logický.

„Odpovědnost by tedy měl mít premiér,“ doplnil.

Mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos připomněl, že ekologické organizace zveřejnily v prosinci stanovisko odmítající rozvoj jaderné energetiky v ČR. Požadují po vládě mimo jiné, aby změnila vládní výbor a zmocněnce pro jadernou energetiku na výbor i zmocněnce pro energetickou budoucnost.

„Je nejvyšší čas, aby vláda přehodnotila svůj projaderný program, který stejně dlouho vázne na mrtvém bodě. Jakékoliv personální obměny na tom stěží co změní,“ dodal.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.