Internetový portál solarninovinky.cz před pár dny informoval o projevech generálního ředitele Skupiny ČEZ Daniela Beneše na konferenci v Paříži, na které vystupoval jako jediný zástupce společnosti provozující uhelnou energetiku. Jednalo se o Business & Climate Summit 2015, který se odehrál ve stejném městě, kde se později tohoto roku odehraje celosvětově důležitý mezinárodní summit OSN o klimatických změnách.

Setkání se zúčastnili jak zástupci významných firem, tak vládní představitelé a mluvilo se především o přechodu Evropy na nízkouhlíkovou energetiku.

Nízkouhlíková energetika je v dnešní době již technologicky na poměrně dobré úrovni, ale daň si vybírá na ekonomice. A to především na té evropské. „Klimatická dohoda na mezinárodní úrovni se zeměmi mimo EU je nezbytná pro nastavení férových závazků, které by ve finále podpořily konkurenceschopnost evropského průmyslu, jenž doplácí na vysoké ceny energií,“ řekl Beneš.

Došlo také na v poslední době velmi diskutované téma – evropský trh s emisními povolenkami. „EU učinila první krok k nápravě systému emisních povolenek, když schválila vytvoření tzv. tržní stabilizační rezervy. Aby však systém efektivně plnil svou funkci, potřebujeme strukturální reformu, jež zásadním způsobem posílí evropský trh s uhlíkem,“  komentoval dále Beneš nedávno schválenou reformu systému EU ETS.

Beneš uvedl, že ČEZ je ve své strategii již delší dobu snaží o redukování emisí CO2 a v současné době se orientuje na decentralizovanou výrobu, nizkoemisní elektřinu z obnovitelných zdrojů energie a jádro. V těchto odvětvích vidí i Beneš samotnou budoucnost energetiky. Zároveň uvedl, že ČEZ, jako mnoho dalších významných hráčů na poli energetiky, se přiklání k nastavení pevných tržních mechanismů místo nesystémového dotování vybraných technologií na úkor ostatních.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *