Evropský plán na "zelené" oživení ekonomiky dostává konkrétní obrysy

DomůObnovitelné zdrojeEvropský plán na "zelené" oživení ekonomiky dostává konkrétní obrysy

Evropská komise plánuje v rámci připravovaného investičního podpůrného programu na oživení ekonomiky, který by měl dosáhnout nejméně jednoho bilionu eur, podpořit „zelené“ investice v energetice, a to zejména investice do obnovitelných zdrojů, udržitelného vodíku, sítí a elektromobility. Konkrétní parametry podpůrného programu mají být představeny ve středu, zahraniční server Euractiv nicméně zveřejnil uniklý návrh dokumentu

Plán na „zelené“ oživení ekonomiky počítá podle informací zveřejněných serverem Euractiv s evropskými aukcemi na 15 GW výkonu v obnovitelných zdrojích energie během dvou let, přičemž investiční výdaje by měly dosáhnout 25 mld. eur. Kromě toho by pro národní podpůrná schémata mělo být k dispozici 10 mld. eur od Evropské investiční banky (EIB).

„Přestože se během krize COVID-19 ukázaly obnovitelné zdroje jako více odolné než fosilní paliva, dodavatelské řetězce byly vážně zasaženy a solární a větrný trh by se mohly letos zmenšit o 20 až 33 %,“ uvedla podle Euractivu Komise.

Podpora „čistého“ vodíku

Pro rozvoj „čistého“ vodíku plánuje komise zdvojnásobit financování pro Evropské partnerství v oblasti čistého vodíku na 1,3 mld. eur a vytvořit nový fond v objemu 10 mld. eur, který by byl v následujících 10 letech dostupný pro „významné snížení rizika“ u velkých a komplexních projektů.

Aby byla podpořena produkce čistého vodíku, plánuje Komise zároveň stanovit závazek na produkci jednoho milionu tun čistého vodíku. Pro srovnání, aktuální velikost globálního trhu s vodíkem je kolem 73 mil. tun. Cena „čistého“ vodíku je přitom až dvojnásobná ve srovnání s konvenčně produkovaným vodíkem.

Pro dosažení uvedeného závazku by mělo být zřízeno pilotní podpůrné schéma ve stylu „uhlíkových contracts for difference“, které by v principu bylo podobné schématu aukcí na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Producenti čistého vodíku by dostávali příspěvek odpovídající rozdílu CO2 strike price a aktuální ceny emisních povolenek v rámci EU ETS. Tento příspěvek by měl dorovnat rozdíl v nákladech na produkci konvenčního a dekarbonizovaného vodíku.

Vodíková palivová nádrž. Autor: Joseph Brent (flickr)

Sítě a čistá mobilita

Komise zároveň podle zahraničního serveru Platts uvedla, že energetický systém založený na dodávce vzájemně zaměnitelné čisté elektřiny a vodíku konečným spotřebitelům vyžaduje zásadní investice do infrastruktury, aby bylo dosaženo potřebného rozvoje do roku 2030.

„Fond v objemu 10 mld. eur/rok spravovaný EIB podpoří potřebné investice do přenosové soustavy elektřiny, chytrých distribučních sítí, vodíkové infrastruktury pro přepravu a akumulaci, systémů pro zachytávání, využití a ukládání uhlíku včetně lokalit pro ukládání a úprav plynárenské infrastruktury pro nízkouhlíkové plyny,“ dodala Komise.

V oblasti čisté mobilita navrhuje dokument 20 mld. eur pro nákup „čistých“ vozidel v následujících dvou letech, podporu ve výši 40 až 60 mld. eur na nastartování produkce vozidel s elektrickým pohonem a zdvojnásobení prostředků pro rozvoj dobíjecí a plnicí infrastruktury, aby bylo dosaženo instalace dvou milionů veřejných dobíjecích stanic a stanic na plnění alternativními palivy do roku 2025.