Domů
Obnovitelné zdroje
Evropský plán na "zelené" oživení ekonomiky dostává konkrétní obrysy
Solární elektrárna EnBW v Leibertingenu. Zdroj: EnBW
Zdroj: EnBW

Evropský plán na "zelené" oživení ekonomiky dostává konkrétní obrysy

Evropská komise plánuje v rámci připravovaného investičního podpůrného programu na oživení ekonomiky, který by měl dosáhnout nejméně jednoho bilionu eur, podpořit „zelené“ investice v energetice, a to zejména investice do obnovitelných zdrojů, udržitelného vodíku, sítí a elektromobility. Konkrétní parametry podpůrného programu mají být představeny ve středu, zahraniční server Euractiv nicméně zveřejnil uniklý návrh dokumentu

Plán na „zelené“ oživení ekonomiky počítá podle informací zveřejněných serverem Euractiv s evropskými aukcemi na 15 GW výkonu v obnovitelných zdrojích energie během dvou let, přičemž investiční výdaje by měly dosáhnout 25 mld. eur. Kromě toho by pro národní podpůrná schémata mělo být k dispozici 10 mld. eur od Evropské investiční banky (EIB).

„Přestože se během krize COVID-19 ukázaly obnovitelné zdroje jako více odolné než fosilní paliva, dodavatelské řetězce byly vážně zasaženy a solární a větrný trh by se mohly letos zmenšit o 20 až 33 %,“ uvedla podle Euractivu Komise.

Podpora „čistého“ vodíku

Pro rozvoj „čistého“ vodíku plánuje komise zdvojnásobit financování pro Evropské partnerství v oblasti čistého vodíku na 1,3 mld. eur a vytvořit nový fond v objemu 10 mld. eur, který by byl v následujících 10 letech dostupný pro „významné snížení rizika“ u velkých a komplexních projektů.

Aby byla podpořena produkce čistého vodíku, plánuje Komise zároveň stanovit závazek na produkci jednoho milionu tun čistého vodíku. Pro srovnání, aktuální velikost globálního trhu s vodíkem je kolem 73 mil. tun. Cena „čistého“ vodíku je přitom až dvojnásobná ve srovnání s konvenčně produkovaným vodíkem.

Pro dosažení uvedeného závazku by mělo být zřízeno pilotní podpůrné schéma ve stylu „uhlíkových contracts for difference“, které by v principu bylo podobné schématu aukcí na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Producenti čistého vodíku by dostávali příspěvek odpovídající rozdílu CO2 strike price a aktuální ceny emisních povolenek v rámci EU ETS. Tento příspěvek by měl dorovnat rozdíl v nákladech na produkci konvenčního a dekarbonizovaného vodíku.

Vodíková palivová nádrž. Autor: Joseph Brent (flickr)
Vodíková palivová nádrž. Autor: Joseph Brent (flickr)

Sítě a čistá mobilita

Komise zároveň podle zahraničního serveru Platts uvedla, že energetický systém založený na dodávce vzájemně zaměnitelné čisté elektřiny a vodíku konečným spotřebitelům vyžaduje zásadní investice do infrastruktury, aby bylo dosaženo potřebného rozvoje do roku 2030.

„Fond v objemu 10 mld. eur/rok spravovaný EIB podpoří potřebné investice do přenosové soustavy elektřiny, chytrých distribučních sítí, vodíkové infrastruktury pro přepravu a akumulaci, systémů pro zachytávání, využití a ukládání uhlíku včetně lokalit pro ukládání a úprav plynárenské infrastruktury pro nízkouhlíkové plyny,“ dodala Komise.

V oblasti čisté mobilita navrhuje dokument 20 mld. eur pro nákup „čistých“ vozidel v následujících dvou letech, podporu ve výši 40 až 60 mld. eur na nastartování produkce vozidel s elektrickým pohonem a zdvojnásobení prostředků pro rozvoj dobíjecí a plnicí infrastruktury, aby bylo dosaženo instalace dvou milionů veřejných dobíjecích stanic a stanic na plnění alternativními palivy do roku 2025.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vladimír Šťastný
25. květen 2020, 09:02

...„Přestože se během krize COVID-19 ukázaly obnovitelné zdroje jako více odolné než fosilní paliva....Kde a jak na tohle Evropská komise přišla?

Richard Vacek
25. květen 2020, 10:30

Existují investice, které jsou nevýhodné i tehdy, pokud se celé zrealizují z cizích peněz. Je to v případech, kdy jejich následný provoz vyžaduje další prostředky (nestabilní OZE zdroj X vynucená investice do stabilizace soustavy), popřípadě je provoz nákladnější, než provoz alternativních technologií (elektroauto X naftové auto).

vreckam
25. květen 2020, 20:05

Ta uvodni fotka je uplne hruzostrasna :-O

St
25. květen 2020, 20:32

Nemůžu si pomoci, ale někteří si myslí, že existuje strom zvaný eurovník na kterém rostou eura. Rozumím tomu, že je potřeba podporovat vývoj, nové technologie, ale nejde mi do hlavy proč musíme tolik peněz, kterých se nám nedostává na důležitější věci nalít do něčeho takového.

chemik
8. červen 2020, 17:43

Aby nebyla po nás potopa. Jiný důvod mi nenapadá, ten by měl ale stačit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se