Eurelectric: Solární panely na střeše budou stejně běžné jako ledničky
Nový prezident Evropské asociace elektroenergetického sektoru Magnus Hall představil své plány pro nadcházející dvouleté období. Hall chce, aby jeho prezidentské období plynule navázalo na jeho předchůdce. Dle jeho slov je změna tady a například solární panely na střeše budou běžnou součástí vybavení budov jako jsou dnes ledničky.
Asociace Eurelectric už delší dobu přijímá novou podobu energetického sektoru a snaží se ji podporovat. Bývalý prezident se soustředil především na podporu elektrifikace a připravování Evropy na energetickou transformaci. Zpravodajský portál EURACTIV informoval, že nový prezident by s touto prací chtěl pokračovat a pomoci vytvořit nová pravidla pro elektrifikaci.
Dle prezidenta Halla bude mít prominentní místo v jeho programu angažovanost občanů.
„Vzhledem ke konceptu energetických komunit přinutí čtvrtý energetický balíček (Clean Energy Package) občany, aby se více zapojovali do systému. Chceme zajistit, aby občané znali a pochopili tuto změnu, jinak bychom mohli narazit na odpor,“ prohlásil Hall.
Jako příklad označil solární panely. Ty by se měly stát normální součástí budov všeho druhu a být tak běžným zařízením, jako je například lednička.
Energetické společnosti by se měly starat, aby vše fungovalo
Nový prezident asociace nicméně vidí i ty stinné stránky celé transformace energetického systému. Ve svém proslovu zmínil, že balancování nového decentralizovaného systému bude mnohem více komplexní než kdykoliv předtím. A to by mohlo dle jeho slov odradit mnoho lidí.
Hall jakožto prezident a CEO švédské společnosti Vattenfall chce jít příkladem. Hall tvrdí, že tato změna přijde a Vattenfall jakožto výrobce a dodavatel elektřiny zajistí, aby byla pro zákazníky tak snadná, jak to jenom bude možné. To ovšem znamená, že energetické společnosti budou muset zajistit vše, od domácích systémů přes solární panely až po nabíjecí stanice pro elektromobily.
„Ale toto není velký problém, pokud uděláme správné kroky, a ty my, předpokládám, uděláme,“ dodal Hall.
Eurelectric
Asociace Eurelectric je unií společností z elektroenergetického sektoru a reprezentuje všeobecné zájmy sektoru na nejvyšších úrovních. Členové jsou většinou národní asociace nebo společnosti s vedoucím postavením v elektroenergetickém sektoru z 32 zemí v Evropě. Prezidentský mandát se každé dva roky mění.
Minulým prezidentem byl Franceso Starace, šéf italské společnosti Enel. Nový prezident, Magnus Hall, je CEO a prezident švédské společnosti Vattenfall. Křeslo prezidenta převzal 20. května.
Mohlo by vás zajímat:
Soláry budou bėžné až:
Budou k sehnání komplexní modulární systémy které si budou moci instalovat lidé svépomocí.
Budou dostatečnė levné akumulátory.
Bude možné se odstřihnout od dodavatele elektřiny. Do té doby se bude dodavatel bránit všemi prostředky.
Dodavatel dosáhne osvícení a bude v létě odebírat od malovýrobce elektřinu aby mu jí za rozumný poplatek v zimě vrátil.
A nebo budeme mít rozumnou vládu.
Proč by měli mít o lidé solární panely na střechách? Lednička udrží jídlo déle čerstvé, k čemu je mi solární panel?
Pouzij mozek
To je výborná otázka pane Vrabec. Když o tom přemýšlím, jako zastánce fotovoltaiky na střechách bez dotací tak mě napadá pár důvodů:
1) bezpečnost v krizových okamžicících, jako to bylo v roce 2002, kdy jsme byli (Praha, 200 m od Vlavy) nezatopeni, ale místní transformátor ano, takže týden bez elektřiny v rodiném domě. To léto 2002 bych fotovoltaiku na střeše ocenil hodně. Podobně v případě válečných konfliktů.
2) nezávislost, na podobných pohromách od ERÚ jako třeba zvýšení stálých plateb za jistič a jakýchkoliv dalších poplatků (třeba k současným za OZE i k novým za nové jádro)
3) výhodnost při zakoupení elektromobilu, "tankování zdarma" do baterií mého auta z mé střechy
4) v současné i budoucí vlně veder uvažuji o svépomocné realizaci (ostrovní, mimo síť) jednoduchého systému: klimatizace do jedné místnosti plus 3-4 fotovoltaické panely plus případně ohřev boileru za cca cenu do 25-30 tisíc (velmi hrubý nástřel), chytré ucelené systémy kde fotovoltaika je vhodně spřaženým zdrojem, to je klíč rozvoje pro nejbližší budoucnost
5) mohu myslet i v "německém či Kalifornském stylu", miliony slunečních střech=jednotky až desítky TWh elektřiny, vyřadí z provozu GW výkonu uhelných či jaderných elektráren
6) budu přemýšlet i o dalších důvodech ....
Ad 1) Daleko levnější a spolehlivější řešení pro tyhle případy bude dieselagregát. Navíc je i větší šance, že něco podobného vůbec "zažije".
Ad 2) Můžete nastínit parametry a cenu řešení, které Vám umožní zbavit se celoročně stálých plateb za jistič? To bych opravdu chtěl vidět.
Ad 3) Zrovna tak bych chtěl vidět "výhodnost" investice do elektromobilu, solárního systému a pravděpodobně i domácího bateriového systému, když tu existuje tarif pro elektromobily, se kterým můžete v noci nabíjet za nižší sazbu, a hlavně tu existuje možnost vůbec nic z toho si nepořizovat a ušetřit úplně nejvíc.
A tak dále...
Lidé jsou různí a mají různá řešeni, jako třeba já a Vy.
No a proto my blbější vás tady úpěnlivě prosíme, aby jste nám vysvětlil to své geniální solární řešení, keteré by nás mohlo zbavit celoročně stálých plateb za jistič :)
To tankování zdarma si představit umím naproti tomu už docela snadno, stačí se v zimě nepohybovat, a zbytek roku být důchodce s autem v poledne doma.
Jestli jste to nepochopil tak to řešení č. 2 je pro chataře a chalupáře, co využívají chatu, chalupu a zahrádku od začátku jara do konce podzimu. Je jich tak přes milion, statisíce střech. Přechod na ostrovní systém a ČEZ distribuce si může zdražovat jak chce.
Pozn. kde se v mém bodě 2) píše "celoročně"?? I když i to může za specifických podmínek přijít, samozřejmě v kombinaci s plynem.
Add 2)
FVE okolo 5kWp v současné době nedokáže celoročně uživit pasivní dům (menší cca 130m2). To je realita. V zimě jede FVE na cca 7-10% kapacity a i PD potřebuje nezanedbatelné množství energie nejen na vytápění. Dokonce ani 10kWp elektárna vám v tmavých měsíchcích a dnech nepomůže.
V měsících rijen,listopad, prosinec, leden,unor, březen zapoměnte na nějaké dobíjení auta. To co vyrobíte spotřebujete + mnohdy musíte dodat ze sítě. V ostatních měsících máte přebytky, které už nikdo moc nechce (směšná výkupní/uloženková cena).
Bohužel rvát to vše do vody můžete jen omezeně. Mít naddimenzovanou kapacitu baterií je také nesmysl.
Když nevěříte projděte si forum na mypower.cz. Je tam hodně nadšenců, kteří mají tvrdá data hodinu po hodině. Den po dni....
I tak se většinou bateriové FVE (2-4kWp) zaplatí do 10let, ale PD to prostě neutáhne. O obyčejných domech, či větších se ani rozepisovat nebudu. To je utopie.
Jestli jste to nepochopil, tak i chatař a chalupář musí od konce podzimu do začátku jara bydlet někde, kde ten jistič stejně celoročně platí, takže to ve skutečnosti žádná nezávislost není.
Tohle vse jiz je, tak na co cekat. Vymluvy jsou lepsi co???!!!!!
Víte jak se hasí požár FVE - nijak nechá se vyhořet.
Víte jak se hasí požár elektro auta - nijak nechá na vyhořet.
Víte jak se hasí požár JE? Nebo jiné elektrárny? Nebo trafa? Nechá se vyhořet.
Požár které jaderné elektrárny se hasil tak, že se nechala vyhořet?
Trafo, rozvodna... se odsřihnou od elektřiny a hasí se čim je po ruce.
FVE na střeše generuje elektřinu pořád za světla, jedině počkat do tmy...
Nešiřte dávno vyvrácené bludy:
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/11554-pozary-fotovoltaiky-a-riziko-urazu-elektrickym-proudem
Jak se píše v závěru článků. Hasiči musí odpojit FVE, snáze celý dům, od distribuční sítě, což dělají automaticky. 230V je pro ně podstatně nebezpečnější něž napětí z FVE.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se