Domů
Elektřina
Google se zapojil do vývoje v oblasti jaderné fúze

Google se zapojil do vývoje v oblasti jaderné fúze

Google se spojil s Tri Alpha Energy a vyvinul nový algoritmus, pomocí něhož se rapidně urychlilo experimentování společnosti v oblasti jaderné fúze. Algoritmus kombinuje výpočetní techniku a lidský rozum.

Tri Alpha Energy, kterou podporuje spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, již získala více než 500 milionů dolarů na investicích.  The Guardian informoval, že nyní spolupracuje s vývojovým oddělením Googlu a vytvořily dohromady takzvaný Optometrist algoritmus. Tento algoritmus umožňuje kombinovat vysoce výkonné počítačové výpočty s lidským rozumem a úsudkem, aby se nalezlo nové a lepší řešení komplexního problému.

Jaderná fúze, kde atomy za extrémních teplot uvolňují obrovské množství energie, je nesmírně komplexní záležitost. Jakýkoliv vývoj a pokrok v tomto odvětví je proto drahý, náročný a pomalý.

„Celý proces je mimo to, co umíme dělat i s naší Google počítačovou silou. Zjednodušili jsme problém na „pojďme najít chování plazmy, které odbornému fyzikovi na plazmu přijde zajímavé, a přitom nezničí stroj“. Toto je výborný příklad, kdy člověk a počítač udělají lepší práci dohromady než zvlášť,“ řekl Ted Baltz z Googlu vědeckého týmu.

Vědci spojili výpočetní sílu počítače s lidským vstupem tak, že danému vědci nabídne algoritmus možnosti. Vědec potom vybere možnost, která mu přijde nejslibnější. To urychlilo experimenty na C2-U přístroji společnosti Tri Alpha Energy. Experiment, který by běžně trval měsíc, se uskutečnil za několik hodin.

Algoritmus odhalil neočekávané možnosti, jak pracovat s plazmou, které byly v úterý publikovány v reportu. Tým dosáhl snížení ztrát v systému o 50 % a celkového zvýšení energie získané z plazmy. Nicméně bez potřebné výpočetní síly může trvat roky výsledky analyzovat. Společnost by chtěla začít vyrábět elektřinu díky svému výzkumu do deseti let.

Jaderná fúze

Jadernou fúzí se lidé intenzivně zabývají přes 60 let a investovalo se do ní miliardy dolarů. Nicméně pořád se nepodařilo dosáhnout uspokojivých výsledků a komerční využití je pravděpodobně vzdáleno několik desítek let.

Tri Alpha Energy není zdaleka jedinou nebo největší společností zabývající se jadernou fúzí. Největším projektem v této oblasti je veřejně financovaný projekt ITER na jihu Francie. Na projektu v hodnotě 16 miliard euro využívajícím konvenční tokamak se podílejí největší mocnosti světa.

Zdroj úvodní fotografie: iter.org

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.