Domů
Teplárenství
Investice do společností s fosilními palivy už není výhodná

Investice do společností s fosilními palivy už není výhodná

Z analýzy dat vyplývá, že investoři, kteří se rozhodli ze svého portfolia vypustit společnosti s fosilními palivy a raději investovali jinam, jsou na tom dnes lépe. Jedná se o data z posledních pěti let z největšího akciového trhu na světě a tito investoři si průměrně polepšili o 1,2 % ročně.

MSCI, jedna ze světově největších poradenských skupin v oblasti investic, která spravuje přes 6000 klientů, zjistila ze svých výsledků, že investoři, kteří opustili společnosti zabývající se fosilními palivy, vydělali průměrně 13 % ze svých investic ročně od roku 2010. Tradiční investoři, kteří zůstali fosilním palivům věrni, vydělali v průměru pouze 11,8 % ročně.

Tato data boří zdi světově uznávané obchodní strategie mezi investory, že opuštění trhu fosilních paliv uškodí jejich investicím. Teorie, že portfolio investora musí obsahovat fosilní paliva, není uznávaná pouze investory, ale hlavně propagovaná finančními experty.

Jeden z hlavních důvodů, proč fosilní paliva již nejsou tak atraktivní jako dřív, je výrazný pokles ceny ropy, který ovlivnil velké energetické společnosti jako například Exxon Mobile, Shell či BP (BP byla před pár dny koupena společností Shell). Podle dat MSCI však nejde pouze o velké společnosti, ale lze obecně konstatovat, že všechny společnosti bez investic ve fosilních palivech svými zisky předčily ty, které ve svém portfoliu fosilní paliva mají.

Profit z investic do fosilních paliv byl v minulosti základem každého portfolia a do roku 2007 to opravdu byl jistý zisk. Ale s příchodem finanční krize v roce 2007 byla ovlivněna i energetika a fosilní paliva se, co se lukrativnosti týče, stále propadají. Podle společnosti Standard Life, která je jednou z největších společností v oblasti dlouhodobých investic, je přitom v současné době nejvíce riskantní investice do uhelných společností.

 

Zdroj úvodního obrázku: www.theguardian.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se