Domů
Elektřina
Jaké jsou čínské jaderné plány pro rok 2017

Jaké jsou čínské jaderné plány pro rok 2017

Podle plánů čínské Národní energetické správy dokončí tato asijská mocnost v letošním roce výstavbu 5 jaderných reaktorů a započne s výstavbou 8 nových. Dále začne pánování výstavby dalších 8 zcela nových jaderných zdrojů.

V Energy Work Guidance Opinion pro rok 2017, který na začátku února uveřejnila čínská Národní energetická správa, byly představeny ambiciózní plány pro letošní rok v oblasti energetiky. Čínská vláda předpokládá v průběhu tohoto roku dokončení 5 jaderných reaktorů: dvou AP 1000 v Sanmen 1 a Haiyang 1, jednoho EPR v Taishan a jednoho CPR – 1000 v Fuqing 4 a Yangjiang 4.

China General Nuclear, která společně s francouzskou Arevou staví dva EPR bloky v lokalitě Taishan, ještě v průběhu února informovala o tom, že dokončení obou bloků se přesune z roku 2017 až do roku 2018. Hlavním důvodem je, že zatím reaktory typu EPR nebyly nikde ve světě zprovozněny, a proto je před prvním spuštěním nutné provést řadu dodatečných zkoušek.

V letošním roce by dále měla začít výstavba 8 reaktorů, jejich jména nebyly uveřejněny. Přípravné práce odstartují na dalších 8 projektech: Sanmen 3 a 4, Ningde 5 a 6 a po dvou blocích v nových elektrárnách v lokalitě Zhangzhou. Nově zamýšlené projekty by měly zajistit až 9,86 GW instalovaného výkonu.

V neposlední řadě by Čína ráda posílila export svých jaderných technologii. Příkladem může být spolupráce v pákistánském Karáčí nebo snahy o implementaci vlastního designu Hualong One ve Velké Británii.

Velké naděje jsou také vkládány do demonstračního projektu vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru v Shidaowan. Od konce roku 2012 je zde ve výstavbě vysokoteplotní tlakem chlazený reaktor HTGR IV. generace o instalovaném výkonu 210 MW.

Jaderná velmoc

Jak uvádí Světová jaderná asociace WNA , v Číně je aktuálně v provozu 36 jaderných reaktorů a dalších 21 jich je ve výstavbě. Do budoucna se počítá s výstavbou mnoha dalších.

V roce 2016 vyrobily čínské jaderné elektrárny 210,5 TWh elektrické energie, což je o 25 % více, než v předchozím roce.

zdroj úvodní fotografie: atominfo

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.