Domů
Elektřina
Modernizace 2 bloků elektrárny Chvaletice by měla skončit do konce března
Zdroj: sev-en.cz, autor Jan Posejpal

Modernizace 2 bloků elektrárny Chvaletice by měla skončit do konce března

Do konce března bude ukončena modernizace dvou ze čtyř bloků elektrárny Chvaletice za zhruba tři miliardy korun. Investice by měla snížit emise vypouštěných škodlivin a umožnit prodloužení provozu do roku 2030. Bez modernizace by musela provoz ukončit v roce 2020. O modernizaci dalších dvou bloků by se mělo rozhodnut do konce roku, řekl ČTK ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

„Jejich opravu a ekologizaci zatím připravuje. Směřujeme k technickému zadání a to bude okamžik, kdy budou akcionáři rozhodovat, jestli budou investovat do jedničky a dvojky nebo ne,“ uvedl Pavlas.

Hlavní část modernizace bloků tři a čtyři za 2,5 miliardy provádí společnost Královopolská RIA. Zbývající půl miliardy připadá na doprovodné investice a opravy elektrárny. Práce se týkají hlavně kotelny, strojovny, odlučovačů a systému řízení.

Modernizace začala loni v březnu. Dosud byly ukončeny montáže na třetím bloku. Ten nyní po opravě takzvaně najíždí, což zahrnuje zkoušky, testy a seřizování. Na čtvrtém bloku, který se opravuje od května, se montáž dokončuje, hotová by měla být do konce března. Po zkouškách obou bloků bude následovat zkušební provoz.

Proti modernizaci je dlouhodobě Greenpeace

Modernizace elektrárny se dlouhodobě nelíbí ekologické organizaci Greenpeace. Podle ní elektřinu z Chvaletic Česká republika nepotřebuje, neboť jí vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí. Kritizuje také stavební povolení na modernizaci, které bylo vydáno bez posouzení jeho vlivů na životní prostředí.

„Povolit rekonstrukci obří elektrárny je v Pardubickém kraji jednodušší, než povolit přístavbu verandy rodinného domu. Úředníci krajského úřadu třímiliardovou přestavbu elektrárny vytrvale vydávají za nepodstatnou změnu,“ řekl ČTK Jan Rovenský z Greenpeace.

Podle něj úřady ignorují judikaturu správních soudů a odmítají se zabývat dopady, které bude mít prodloužení provozu zařízení nejméně o deset let na životní prostředí a zdraví lidí.

Podle něj vlastník elektrárny, společnost Sev.en, požádal o souhlas s několika nepodstatnými změnami, které umožňují instalaci nových drobných prvků souvisejících s rekonstrukcí, ale samotnou celkovou modernizaci jako změnu integrovaného povolení krajský úřad neprojednal vůbec. Greenpeace očekávají obdobný postup i u další modernizace. Elektrárna je podle aktivistů jedním z největších znečišťovatelů ovzduší v regionu.

Po modernizaci mají klesnout koncentrace oxidů dusíku z 350 miligramů na 200 miligramů na metr krychlový a díky výměně elektrostatických odlučovačů se prašnost sníží ze 100 miligramů pod 20 miligramů na metr krychlový.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v Česku, v provozu je od roku 1979. Celkový instalovaný výkon elektrárny 820 megawattů tvoří čtyři bloky, každý o výkonu 205 megawattů.

Pro srovnání výkon jaderné elektrárny Temelín činí 2000 megawattů. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická. Tu vlastní podnikatelé Pavel Tykač a Jan Dienstl.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.