Domů
Elektřina
V Pákistánu byl připojen k síti nový blok jaderné elektrárny Chashma

V Pákistánu byl připojen k síti nový blok jaderné elektrárny Chashma

V posledních červnových dnech byl k elektrizační soustavě připojen čtvrtý blok jaderné elektrárny Chashma v Pákistánu. Stal se tak již pátým jaderným blokem rychle se rozvíjející energetiky této země.

Stavba čtvrtého bloku jaderné elektrárny Chashma započala v prosinci 2011. Jedná se o tlakovodní reaktor čínské konstrukce, model CNP-300 o instalovaném elektrickém výkonu 340 MWe. Na jeho stavbě se tedy podílela Čínská národní jaderná společnost (China National Nuclear Corporation).

První palivo bylo do nového bloku zavezeno v únoru letošního roku, v březnu bylo dosaženo kritického stavu.

Připojení k elektrizační soustavě proběhlo 29. června. Prvního července následoval slavnostní ceremoniál k této příležitosti. Toho se zúčastnili zástupci Pákistánské komise pro jadernou energetiku (Pakistan Atomic Energy Commission) a China National Nuclear Corporation.

Komerční provoz jednotky je naplánován na konec srpna letošního roku.

Současně se čtvrtým blokem byl ve zmíněné elektrárně budován ještě jeden blok. Třetí blok stejného typu, tedy CNP-300, jehož stavba začala v březnu 2011, byl k síti připojen v říjnu minulého roku. Aktuálně je již více než půl roku v komerčním provozu.

Pákistán a jaderná energetika

Mezi lety 2014 a 2015 bylo v Pákistánu vyrobeno 109 059 GWh elektrické energie. 64,17 % produkce v tomto období pocházelo z tepelných elektráren (zemní plyn, ropa), přes 30 % z vodních elektráren, necelých 5 % z jaderných.

Po připojení čtvrtého bloku elektrárny Chashma k síti je aktuálně v Pákistánu v provozu pět jaderných bloků. Další tři bloky o celkovém instalovaném výkonu přes 3 000 MWe jsou ve výstavbě.

NázevInstalovaný výkon [MW]TypUvedení do provozu [rok]
Chashma I300PWR2000
Chashma II300PWR2011
Chashma III340PWR2016
Chashma IV340PWR2017
Karachi I125PHWR1972

Přehled pákistánských jaderných elektráren, zdroj wiki

zdroj úvodní fotografie: Línea Verda

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.