Domů
Elektřina
Průzkum: Češi pokračují v úsporách, v posledním roce je uskutečnilo 60 pct lidí
ELektroměr a úspory energie

Průzkum: Češi pokračují v úsporách, v posledním roce je uskutečnilo 60 pct lidí

Elektřina
2 komentáře
23. květen 2024, 16:24
ČTK

Češi pokračují v úsporách při spotřebě energií i dalších výdajů. Za poslední rok udělalo některé opatření 60 procent tuzemských domácností, v průměru jim to přineslo úsporu kolem 8000 korun za rok. Polovina domácností plánuje další úsporné kroky i do budoucna. Důvodem je především očekávání opětovného růstu cen energií v příštích letech. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos, která jeho výsledky dnes představila novinářům.

Výdaje tuzemských domácností za energie se podle průzkumu, který se uskutečnil na přelomu března a dubna mezi 1016 respondenty, postupně stabilizovaly. V posledních měsících tak zároveň klesá podíl domácností, které musely kvůli cenám energií výrazně omezovat rodinné rozpočty.

Hlavní motivací domácností ke snížení spotřeby energií byly podle produktového ředitele Ipsos Michala Straky nejistota a rostoucí ceny energií. Nejčastěji lidé praktikovali rychlé větrání, sprchování místo vany nebo snížení teploty v domácnosti. Z investičních opatření pak šlo například o výměnu žárovek či spotřebičů, stavební úpravy nebo přechod na tuhá paliva při vytápění.

Největší očekávání co do výše úspor podle průzkumu mají lidé u fotovoltaiky. V průměru počítají s úsporou kolem 7200 Kč za rok. „Reálná čísla úspor při pořízení fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla jsou pro většinu domácností podle naší analýzy ještě vyšší,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Podle něj je nejefektivnější cestou kombinace těchto zařízení s úpravami bydlení, jako je například výměna oken a dveří či alespoň částečně zateplení domu.

úsporná žárovka, autor: david pacey
Ilustrační foto

Největší bariérou při zvažování investic je podle průzkumu zajištění financí. Většina domácnosti je ochotna do některého opatření investovat spíše nižší částky. U zhruba třetiny domácností jde o částku do 5000 korun. Vysokou investici nad 50.000 Kč naopak zvažuje přibližně 14 procent domácností. Postupně také klesá ochota využít k opatřením vlastní peníze, naopak roste zájem o státní dotace. Zatímco loni o ně chtělo podle průzkumu požádat 11 procent domácností, nyní je to už 24 procent.

„V rámci Evropské unie patří Česko mezi země s nejvyšší spotřebou energie v domácnostech, to bychom chtěli společně změnit,“ řekl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Vladman.

Fond podle něj za posledních deset let podpořil investice do úsporných technologií nebo stavebních úprav za více než 70 miliard korun pro celkem 353.000 domácností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
25. květen 2024, 00:17

Mnoho odběratelů elektřiny ze sítě NN dodnes nepochopilo že úspora nevzniká jen tak ,že sníží spotřebu absolutně takto cesta vede k ušetření se k smrti. Velká finanční úspora může vzniknout když se odběrateli podaří spotřebovávat energii inteligentně například mít hodinové ceny a ty využívat třeba o ohřevu TUV , mít hlídač proudového maxima a tím snížit hodnotu hlavního jističe u topných zazeb. Tyto postupy vedou rozhodně k vyšší úspoře než když si odběratel fixuje drahé ceny a pak snižuje spotřebu elektřiny tím , že vyhazuje ještě funkční staré spotřebiče a mění je za nové s proklamovanou nižší spotřebou a nebo když doma sedí v 17°C. Protože elektřina pro tepelné čerpadlo je drahá.

Bob
25. květen 2024, 09:40

Jenže většina odběratelů (blížící se 100%) už má na el. topení a ohřev TV NT přes HDO, což je jen méně dokonalé, než chytrý elměr a spotové ceny. Takže zase tak velká změna to nebude, hlavně pro síť. Co se týká úspor financí odběratelů, záleží na tom jakou sazbu na tarif mají.

Kromě toho, dnes, kdy ještě bude možná nějaký pokles ceny elektřiny, bývá spotová cena výhodnější (do ostatních, zvláště fixovaných cen se snižování promítne se zpožděním.

Jenže brzo budou ceny na pomyslném dnu a ceny elektřiny zase začnou stoupat (což je z dlouhodobého hlediska daleko častější stav, než pokles). To zase budou výhodnější ceny fixované. Dále po odstavení uhelných zdrojů lze čekat velmi vysoké spotové ceny v topné sezóně, zvláště, když bude málo foukat.

Fixace ceny může, ale také nemusí být výhodnější, než spot. V případě stoupajících cen to bude výhodnější.

Hlavně je to ale alespoň na nějaký čas (typicky na příští rok) jistota.

Sám jsem to zažil, když jsem z titulu své funkce jako každý rok od ekonoma dostal dotaz na náklady na energie na příští rok pro finanční plán a přitom nikdo nechtěl prodat energie jinak, než za spotové ceny. Takže jsem mu dal ecelovskou tabulku pro všechna OM jako každý rok, ale s dovětkem: klidně to může být taky trojnásobek.

Že jsem se nakonec docela trefil a ještě se něco ušetřilo byla jen souhra šťastných náhod včetně toho, že stát nakonec ceny zastropoval. Ovšem s tím už se do budoucna počítat nedá. Spotová cena, to je jako hrát na burze. Můžete vydělat, ale také prodělat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se