Olkiluoto: První trvalé úložiště jaderného paliva má povolení k výstavbě
Finská vláda včera udělila stavební povolení společnosti Posiva na výstavbu prvního zařízení pro trvalé ukládání vyhořelého jaderného paliva na světě. Úložiště v Olkiluotu se bude skládat ze sítě tunelů v hloubce 400-450 metrů pod zemským povrchem. Do provozu by mělo být uvedeno v roce 2023. Místní obyvatelé s projektem souhlasí.
Zařízení bude schopno trvale pojmout 6 500 tun vyhořelého uranového paliva. V současné době je palivo upravováno, aby se zamezilo jeho vlivu na okolní prostředí a skladováno ve skladech u jaderných elektráren, například ten v Temelíně je schopen pojmout 1 370 tun uranu, což představuje palivo na 30 let provozu elektrárny. Více o nakládání s vyhořelým palivem v tomto článku.
Palivo v Olkuluotu bude v zapouzdřovací části úložiště umístěno do měděných sudů a následně dopraveno do podzemních tunelů trvalého úložiště, kde budou v hloubce 400-450 metrů pod zemským povrchem umístěny do depozičních loží a následně zasypány bentonitem. Tunely budou postupně zasypávány jílem pro zamezení přístupu vody, po naplnění celého tunelu bude každý z nich na svém konci zapečetěn mohutnou betonovou „zátkou“. Více k principu ukládání je uvedeno v na následujícím videu.
„Tento průlomový projekt je důležitý nejen pro Finsko, ale také v globálním měřítku. Jedná se o první projekt tohoto typu na celém světě, který vstupuje do fáze výstavby.“
prezident a generální ředitel společnosti Posiva Janne Mokka
Samotná výstavba úložiště by měla vyjít na téměř miliardu eur (27 miliard korun), celkové náklady se zahrnutím provozu po následujících 100 let budou činit zhruba 3,5 miliardy eur (asi 95 miliard korun).
Vláda ve stavebním povolení zahrnula několik podmínek, které musí být splněny před uvedením zařízení do provozu. Posiva je povinna předložit analýzu vyhodnocující dopady zařízení na životní prostředí, možnost případného opětovného vyzvednutí odpadu z úložiště, rizika spojená s přepravou odpadu a veškeré změny, které by mohly být v rámci projektu zavedeny.
Ostrov Olkiluoto, nacházející se na jihozápadě Finska, byl pro úložiště vybrán v roce 2000, Finský parlament schválil rozhodnutí o vybudování projektu úložiště v roce 2001.
Posiva, vlastněná finskými jadernými společnostmi Fortum a Teollisuuden Voima Oyj (TVO), podala žádost o stavební povolení v roce 2013 s cílem trvale ukládat vyhořelé palivo z jaderných elektráren jejich vlastníků. Stavební práce by měly začít na konci roku 2016, do provozu by zařízení mělo být uvedeno v roce 2023.
„Finsko je mezinárodním průkopníkem v oblasti nakládání s jaderným odpadem, což nás také zavazuje postarat se o budoucí náležitosti odpovědně a bezpečně. Naše znalosti nám také poskytují obchodními příležitostmi v rozvoji nakládání s jaderným odpadem v jiných zemích.“
finský ministr hospodářství Olli Rehn
O spolupráci s Finskem jedná i ČR
V srpnu absolvoval jednání s představiteli finské vlády, vědy a výzkumu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. S finským ministrem pro zaměstnanost a ekonomiku Olli Rehnem mimo jiné jednal o vzájemných možnostech spolupráce českých a finských firem a šancích zapojení českých firem ve finském jaderném programu.
„Finská vláda, parlament a samosprávy rozhodli již v roce 2001 o finálním řešení uložení vyhořelého paliva cestou hlubinného úložiště v lokalitě Olkiluoto, které by mělo být zprovozněno po roce 2022. Svým geologickým složením je velmi podobné vytipovaným lokalitám, které pro budoucí úložiště, jež by mělo vzniknout v horizontu dalších padesáti let, vybíráme u nás. Finské zkušenosti a systém spolupráce státu s privátními subjekty a municipalitami jsou proto neocenitelné.“
ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se