Domů
Elektřina
Podíl jaderné energie na celosvětovém mixu je méně než 11 %

Podíl jaderné energie na celosvětovém mixu je méně než 11 %

The World Nuclear Industry vydala svůj report pro rok 2015.

„Nedošlo k žádnému utlumení debat ohledně role jaderné energetiky v nízkouhlíkovém světě zítřka. Spíše se zdá, že se ze dne na den stávají čím dál intenzivnějšími,“ těmito slovy začíná předmluva reportu, který se zabývá celosvětovou jadernou energetikou od fukušimské havárie až po souboj jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů co se týče nově instalovaných kapacit.

 

 

„Světové statistiky jaderné energetiky zůstávají zkresleny kvůli politickým zájmům. Čtyři roky po havárii ve Fukušimě oficiální zdroje pokračují ve zkreslování skutečných dopadů katastrofy na japonský jaderný program.“

Klíčové postřehy reportu

  • Japonsko bylo po celý kalendářní rok bez jaderné energie, poprvé od spuštění první jaderné elektrárny před 50 lety
  • Počet nově zahájených výstaveb atomových elektráren klesl z 15 v roce 2010 na 3 ve 2014.
  • 62 reaktorů ve výstavbě – o 5 méně než před rokem, z toho nejméně tři čtvrtiny jsou opožděny. V 10 ze 14 zemí jsou opožděny veškeré projekty, často o několik let. Pět jednotek je uvedených jako „ve výstavbě“ už po více než 30 let.
  • Podíl jaderné energie na celosvětovém energetickém mixu je po třetí rok v řadě méně než 11 %.

    Objem výroby v jaderných elektrárnách a podíl na světové produkci v letech 1990-2014.

  • AREVA, která již prakticky bankrotuje, byla ohodnocena americkou společností Standard & Poor’s ratingem „brak“. Její hodnota klesla 9. července 2015 na historické minimum, když klesla oproti roku 2007 o 90 %.
  • Čína, Německo, Japonsko – tři ze čtyř největších světových ekonomik – plus Brazílie, Indie, Mexiko, Nizozemí a Španělsko, nyní vyrobily více elektrické energie v obnovitelných zdrojích (bez započítání vodních elektráren) než v jaderných zdrojích. Těchto osm zemí představuje více než tři miliardy lidí, neboli 45 % světové populace.
  • Ve Velké Británii obnovitelné zdroje včetně vodních předčily ve výrobě jaderné zdroje.
  • Oproti roku 1997, kdy byl podepsán Kjótský protokol o změně klimatu, byl v roce 2014 přírůstek vyrobené energie z větrných elektráren 694 TWh, ze solárních elektráren 185 TWh, což překonává přírůstek 147 TWh vyrobené energie v jaderných elektrárnách.

Úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se