Domů
Legislativa ČR
SEI: 40 % průkazů energetické náročnosti porušilo zákon

SEI: 40 % průkazů energetické náročnosti porušilo zákon

Legislativa ČR
Bez komentáře
5. prosinec 2016, 17:33
ČTK

Od ledna do konce října letošního roku zkontrolovala Státní energetická inspekce (SEI) 1431 průkazů energetické náročnosti budov, z toho 40 procent obsahovalo nedostatky, které znamenaly porušení zákona. Zatím nejvyšší pokuta dosáhla 36.000 korun. ČTK to dnes sdělila aliance Šance pro budovy. Průkazy zpracovávají energetičtí specialisté, kterých je v Česku zhruba 1200.

Mezi nejčastější prohřešky patří chybné stanovení ploch obálky budovy, celkové energeticky vztažné plochy, chybně stanovené skladby konstrukcí nebo nezadané tepelné vazby. Někteří zpracovatelé také zcela zkreslili spotřebu tepla na vytápění budovy nebo ji naopak uvedli nereálně vysokou.

Podle ústředního ředitele SEI Pavla Gebauera je třeba rozlišovat nedostatky formálního charakteru a chyby přímo ve výpočtu.

„Některé prohřešky, jako například stanovení plochy obálky, mají zásadní dopad na zpracování průkazu. A to z toho důvodu, že se propisují celým výpočtem a jedno špatné uvedení této hodnoty ovlivňuje nesprávně celý výpočet. Včetně výsledné energetické náročnosti budovy,“ uvedl Gebauer.

Ilustrační foto

Za zarážející považuje rovněž množství chybných průkazů.

Podle ředitele Šance pro budovy Petra Holuba lze nekvalitního zpracovatele poznat.

„Na internetu se množí nabídky extrémně levného zpracování průkazů, třeba za 2000 korun. Za tuto cenu se však kvalitní průkaz na rodinný dům nedá zpracovat a může obsahovat mnoho chyb,“ doplnil Holub.

Za horší případ považuje to, když zpracovatel pozmění údaje úmyslně, což je nebezpečné zejména pro kupujícího.

„Když totiž dům například vyjde místo energetické třídy G ve třídě C, prodá tuto nemovitost za více peněz. Jenže nový majitel se potom bude divit, až mu přijde vysoká faktura za vytápění. Rozdíl mezi těmito třídami totiž u rodinného domu může činit až 30.000 korun ročně,“ dodal Holub.

Ilustrační foto

Průkaz energetické náročnosti budov vychází z evropské směrnice. Cílem opatření je snížit spotřebu energií a emise oxidu uhličitého. Od roku 2009 je povinný pro všechny nově stavěné budovy a pro rekonstrukce větších budov.

Povinnost byla následně rozšířena také na všechny rodinné, bytové i administrativní domy při větších renovacích, prodejích či pronájmech.

Od začátku letošního roku musí být průkazy předány i při pronájmech bytů a kanceláří. Podle nedávného průzkumu Asociace výrobců minerální izolace však obsahuje správný údaj o energetické náročnosti pouze 14 procent inzerátů na pronájem bytu nebo kanceláře.

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 565/2020 Sb., o podmínkách poskytnutí kompenzací nepřímých nákladů pro odvětví, u kterých bylo zjištěno značné riziko úniku uhlíku v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny, ve znění pozdějších předpisů
29. září 2022, 13:35
313/0 Novela z. - energetický zákon
29. září 2022, 09:23
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se