Společnost D-Light tvrdí, že jejich solární systémy jsou klíčem k rozvoji africké energetiky

DomůElektřinaSpolečnost D-Light tvrdí, že jejich solární systémy jsou klíčem k rozvoji africké energetiky

Energetické společnosti věří, že obnovitelné zdroje energie, zejména nezávislé na přenosové soustavě a modelu „pay-as-you-go“, by mohly udělat skutečný pokrok k rozvoji energetického sektoru v Africe.

The World Energy Network uvádí, že je vyžadována investice do přenosové soustavy ve výši 340 miliard dolarů, aby došlo k celoplošnému pokrytí Afriky do roku 2030. Současná kapacita přenosové soustavy je po zkombinování 48 subsaharských afrických zemí zhruba rovna kapacitě španělské přenosové soustavy. Ekonomická realita a pomalé tempo vládních projektů znamená vysokou nepravděpodobnost, že investice proběhne někdy v blízké době.

Například v Keni je připojeno k síti méně než polovina populace a miliony lidí musí používat kerosin jako zdroj energie. Výzkum z roku 2014 uvádí, že průměrný Keňan utratí mezi 25 až 50 centy na kerosinovou svítilnu.

„Děti budou moci studovat díky lepšímu osvětlení déle,“ uvedl Ned Tozun, spoluzakladatel D-Light.

Společnost D-Light začala v roce 2007 prodávat solární svítilny na indickém trhu, ale zakladatelé společnosti brzy viděli velký potenciál na africkém trhu.

„Začalo to s nápadem, že chceme, aby do roku 2020 přestalo 100 miliónů lidí používat kerosinové svítilny. Začali jsme tedy vyrábět tyto velmi jednoduché, ale vysoce dostupné a velmi kvalitní solární svítilny,“ uvedl Tozun.

V současnosti již zhruba 83 milionů lidí používá jejich produkt.

Zdroj obrázku.

Nejzákladnější a nejvíce prodávaný produkt od společnosti D-Light je svítilna, která stojí okolo 4 dolarů. Dalším produktem od D-Light, M-Kopa a dalších společností působících v tomto odvětví je solární set, který napájí televize, větráky, rádia a mobilní telefony. Sety, které napájí ledničky a mrazáky, se stávají také dostupnými.

Zákazníci většinou zaplatí okolo 20 dolarů za solárně napájenou televizi a následně platí každý den okolo 50 centů. Tento způsob „pay-as-you-go“ je možný hlavně díky mobilním penězům, které se v této části Keni staly všudypřítomnými. Platební období trvá typicky 12 až 18 měsíců.

„Vidím to analogicky jako s mobilním trhem, kde lidé neměli nikdy pevné linky, protože to bylo příliš nákladné a byly zde problémy s vládní infrastrukturou. Věřím, že přístup k energii se bude odehrávat stejnou cestou,“ řekl Tozun.

„Tento způsob nevyžaduje infrastrukturu a tímto způsobem můžeme pousnout domácnosti do 21. století,“ dodal.

Zdroj úvodního obrázku: granthaminstitute.com