Domů
Elektřina
Státy EU potvrdily nařízení zjednodušující energetické štítky

Státy EU potvrdily nařízení zjednodušující energetické štítky

Elektřina
1 komentář
27. červen 2017, 09:54
ČTK

Ministři energetiky členských zemí Evropské unie včera potvrdili nařízení, které zjednodušuje evropský systém energetických štítků. Spotřebitelé tak budou mít snazší orientaci při nákupu. S opatřením, podle kterého se výrobci vrátí ke škále s písmeny od A do G, před deseti dny souhlasil europarlament.

Cílem změn je ulehčit zákazníkům nalezení energeticky úspornějších výrobků a umožnit jim tak snížit spotřebu energie a tedy i výdaje. Pro výrobce by měl být systém pobídkou k inovacím a investicím do energeticky šetrnějších přístrojů.

Nařízení obsahuje termíny, kdy mají být stávající třídy A+, A++ a A+++ nahrazeny stupnicí od A do G, kde A označuje energeticky nejméně náročné přístroje a G naopak ty nejméně šetrné.

S prvními novými štítky by se zákazníci měli v obchodech setkat v roce 2019. Základní termín pro změnu označování je šest let s dalšími 18 měsíci, po které se mohou obě značky v obchodech objevovat současně.

Pro „bílé spotřebiče“, tedy myčky nádobí, ledničky či pračky je to 15 měsíců s ročním souběžným používáním v obchodech. U zboží jako jsou bojlery je lhůta až devítiletá, s nejzazší možností používat v obchodech starý typ označení celkem 13 let.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
27. červen 2017, 10:25

Takové obří přechodné lhůty jen na vyřazení plusek u písmen, to by mě zajímalo jak dlouho bude trvat potom další fáze přechodu na měření, která se už nebudou moci falšovat v pro EU ve většině oblastí typickém laboratorním nesmyslném měření.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se