Domů
Elektřina
Takahama: Japonsko restartuje další jaderný blok
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Takahama_Nuclear_Power_Plant_02.jpg

Takahama: Japonsko restartuje další jaderný blok

V tomto týdnu došlo k obnovení provozu čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama v japonské prefektuře Fukui. Ten byl mimo provoz od března minulého roku. Začátek komerčního provozu je očekáván během příštího měsíce.

Po dlouho trvajícím soudním sporu byl v březnu zrušen soudní zákaz provozu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Takahama. Společnost Kansai Electric Power Company, provozovatel elektrárny, tak mohl začít se zavážením jaderného paliva do reaktoru.

Ve středu 17. května v 17 hodin odpoledne byl obnoven provoz tlakovodního reaktoru Takahama 4. Po sérii testů je plánováno připojení k síti v pondělí 22. května. Plnohodnotný provoz by měl být obnoven během června.

Zavážka paliva do třetího bloku byla ukončena teprve v úterý, obnovení jeho provozu je proto plánováno až na začátek příštího měsíce.

„Po znovuspuštění reaktoru, což je jeden z důležitých kroků v procesu plného obnovení provozu elektrárny, budeme nadále důsledně a zodpovědně pokračovat v plné podpoře šetření Úřadu pro jadernou bezpečnost,“ uvádí tisková zpráva společnosti Kansai Electric Power.

Takahama

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama byl původně odstaven v roce 2012, respektive v roce 2011 v rámci plánovaných odstávek. Následkem havárie v elektrárně Fukušima – Daiichi byly jejich odstávky nuceně prodlouženy. Na základě splnění zpřísněných bezpečnostní podmínek bylo oběma zmíněným blokům uděleno povolení k znovuspuštění až v druhé polovině roku 2015.

Takahama 3 byla uvedena do provozu koncem ledna následujícího roku, čtvrtý blok na konci února. Z technických důvodů musel být však po několika dnech odstaven.

Na základě žaloby 29 obyvatel prefektury Shiga, rozhodl soud po čtyřech slyšeních v březnu loňského roku o dlouhodobém odstavení obou bloků. Dle rozhodnutí soudu, nemohla elektrárna zajistit dostatečnou jadernou bezpečnost. Toto rozhodnutí bylo v rozporu s rozhodnutím japonského Úřadu pro jadernou bezpečnost.

V odvolacím řízení v červenci loňského roku soud potvrdil svůj předchozí verdikt. Při následném odvolání k Ósackému soudu bylo v březnu tohoto roku rozhodnuto o zrušení soudního zákazu. Mohly tak započít práce na znovu zprovoznění obou bloků.

Zdroj úvodní fotografie: Hirorinmasa

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.