Domů
Elektřina
Takahama: Japonsko restartuje další jaderný blok
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Takahama_Nuclear_Power_Plant_02.jpg

Takahama: Japonsko restartuje další jaderný blok

V tomto týdnu došlo k obnovení provozu čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama v japonské prefektuře Fukui. Ten byl mimo provoz od března minulého roku. Začátek komerčního provozu je očekáván během příštího měsíce.

Po dlouho trvajícím soudním sporu byl v březnu zrušen soudní zákaz provozu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Takahama. Společnost Kansai Electric Power Company, provozovatel elektrárny, tak mohl začít se zavážením jaderného paliva do reaktoru.

Ve středu 17. května v 17 hodin odpoledne byl obnoven provoz tlakovodního reaktoru Takahama 4. Po sérii testů je plánováno připojení k síti v pondělí 22. května. Plnohodnotný provoz by měl být obnoven během června.

Zavážka paliva do třetího bloku byla ukončena teprve v úterý, obnovení jeho provozu je proto plánováno až na začátek příštího měsíce.

„Po znovuspuštění reaktoru, což je jeden z důležitých kroků v procesu plného obnovení provozu elektrárny, budeme nadále důsledně a zodpovědně pokračovat v plné podpoře šetření Úřadu pro jadernou bezpečnost,“ uvádí tisková zpráva společnosti Kansai Electric Power.

Takahama

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama byl původně odstaven v roce 2012, respektive v roce 2011 v rámci plánovaných odstávek. Následkem havárie v elektrárně Fukušima – Daiichi byly jejich odstávky nuceně prodlouženy. Na základě splnění zpřísněných bezpečnostní podmínek bylo oběma zmíněným blokům uděleno povolení k znovuspuštění až v druhé polovině roku 2015.

Takahama 3 byla uvedena do provozu koncem ledna následujícího roku, čtvrtý blok na konci února. Z technických důvodů musel být však po několika dnech odstaven.

Na základě žaloby 29 obyvatel prefektury Shiga, rozhodl soud po čtyřech slyšeních v březnu loňského roku o dlouhodobém odstavení obou bloků. Dle rozhodnutí soudu, nemohla elektrárna zajistit dostatečnou jadernou bezpečnost. Toto rozhodnutí bylo v rozporu s rozhodnutím japonského Úřadu pro jadernou bezpečnost.

V odvolacím řízení v červenci loňského roku soud potvrdil svůj předchozí verdikt. Při následném odvolání k Ósackému soudu bylo v březnu tohoto roku rozhodnuto o zrušení soudního zákazu. Mohly tak započít práce na znovu zprovoznění obou bloků.

Zdroj úvodní fotografie: Hirorinmasa

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Unijní ministři pro energetiku řeší, jak stlačit ceny elektřiny. ‚Shoda bude velmi vysoká,‘ věří poradce
30. září 2022, 05:40
Čistý zisk Skupiny ČEZ v příštích letech poroste, zřejmě překoná hranici 100 miliard korun
30. září 2022, 04:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se