Domů
Elektřina
Technické služby Zlín testují osvětlení se solárním panelem a baterií

Technické služby Zlín testují osvětlení se solárním panelem a baterií

Technické služby Zlín testují sestavu pro veřejné osvětlení tvořenou solárním panelem, lithiovou baterií a LED technologií. Výhodou řešení je vedle ekologického provozu jednoduchá instalace i do míst bez rozvodů elektrické energie, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Po roce testování se podle něj ukáže, zda se technologie může do budoucna stát doplňkovou formou veřejného osvětlení.

„Pro nás jde v první řadě o systém, který nabízí nové možnosti pro lokality bez připojení na rozvod elektřiny. Výhodou je i jednodušší realizace, místo projektové přípravy a povolení stačí u solárního veřejného osvětlení jen územní souhlas,“ uvedl radní města Jiří Jaroš (Piráti).

Technické služby Zlín zatím pořídily dvě sestavy, jedna stojí asi 60.000 korun. „Cílem testování je především konfrontovat teoretické hodnoty s praktickým provozem. Teprve pak se můžeme stanovit další postup,“ uvedl Jaroš.

Akumulátor by měl zajistit až 40 hodin osvětlení. „Průměrná doba svícení veřejného osvětlení je 14 hodin, ani v zimním období pak nepřesahuje 16,5 hodiny. Otázkou ale je, zda bude dostatečný osvit, či jak se do provozních parametrů promítne případné zakrytí solárního panelu sněhem,“ uvedl Jaroš.

Technické služby umístily první sestavu v areálu firmy v Loukách, další se objeví na vybraném místě ve městě. „Kromě toho jsme v loňském roce zahájili zkoušky nových svítidel LED Alpha Street. I to může být jedna z cest pro modernizaci veřejného osvětlení,“ uvedl ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch. Technické služby ve Zlíně provozují přes 11.700 světelných bodů. Starají se také o provoz více než 150 osvětlovacích prvků u přechodů pro chodce.

Komentáře

(1)

Novák

15. srpen 2019, 09:47

Zajímavý článek děkuji

Novák

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.