Technické služby Zlín testují osvětlení se solárním panelem a baterií
Technické služby Zlín testují sestavu pro veřejné osvětlení tvořenou solárním panelem, lithiovou baterií a LED technologií. Výhodou řešení je vedle ekologického provozu jednoduchá instalace i do míst bez rozvodů elektrické energie, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Po roce testování se podle něj ukáže, zda se technologie může do budoucna stát doplňkovou formou veřejného osvětlení.
„Pro nás jde v první řadě o systém, který nabízí nové možnosti pro lokality bez připojení na rozvod elektřiny. Výhodou je i jednodušší realizace, místo projektové přípravy a povolení stačí u solárního veřejného osvětlení jen územní souhlas,“ uvedl radní města Jiří Jaroš (Piráti).
Technické služby Zlín zatím pořídily dvě sestavy, jedna stojí asi 60.000 korun. „Cílem testování je především konfrontovat teoretické hodnoty s praktickým provozem. Teprve pak se můžeme stanovit další postup,“ uvedl Jaroš.
Akumulátor by měl zajistit až 40 hodin osvětlení. „Průměrná doba svícení veřejného osvětlení je 14 hodin, ani v zimním období pak nepřesahuje 16,5 hodiny. Otázkou ale je, zda bude dostatečný osvit, či jak se do provozních parametrů promítne případné zakrytí solárního panelu sněhem,“ uvedl Jaroš.
Technické služby umístily první sestavu v areálu firmy v Loukách, další se objeví na vybraném místě ve městě. „Kromě toho jsme v loňském roce zahájili zkoušky nových svítidel LED Alpha Street. I to může být jedna z cest pro modernizaci veřejného osvětlení,“ uvedl ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch. Technické služby ve Zlíně provozují přes 11.700 světelných bodů. Starají se také o provoz více než 150 osvětlovacích prvků u přechodů pro chodce.
Mohlo by vás zajímat:
Zajímavý článek děkuji
Novák
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se