Domů
Elektřina
V listopadu a prosinci budou platby za elektřinu a plyn osvobozeny od DPH
Elektrické vedení

V listopadu a prosinci budou platby za elektřinu a plyn osvobozeny od DPH

Elektřina
15 komentářů
18. říjen 2021, 18:22
ČTK

Vláda dnes zmocnila ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) k odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) energií na listopad a prosinec. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedla Schillerová. Státní rozpočet to podle ní bude stát jednu miliardu korun měsíčně. Pro energie nyní platí sazba DPH 21 procent. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 korun měsíčně, ve vyúčtování ušetří za listopad a prosinec zhruba 350 korun, uvedla Schillerová. Prominutí daně umožňuje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech.

Na generální pardon by podle ministryně měla od 1. ledna navázat novela zákona o DPH, která nulovou DPH prodlouží na potřebně dlouhou dobu. Tu by měla vláda projednat na mimořádném zasedání ve středu. Odpuštění DPH je podle Schillerové mimořádný úkon, který zatím využila jen v případě respirátorů. U nich vláda dnes také prodloužila nulovou DPH až do konce roku.

„Podobně jako u respirátorů, kde se snížení DPH okamžitě promítlo do cen pro konečné spotřebitele, chceme podpořit české domácnosti zavedením nulové sazby DPH na elektrickou energii. Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 Kč měsíčně, ve vyúčtování ušetří jen za listopad a prosinec zhruba 350 Kč,“ uvedla Schillerová.

Ministryně má dále podle rozhodnutí vlády požádat evropský výbor pro DPH, aby ČR povolil trvale snížit sazbu daně u energií. Vedle toho má Schillerová ještě také podle vlády oslovit komisaře EU pro hospodářství Paola Gentiloniho s možností vyjednat nulovou sazbu DPH u energií. „Uvidíme, na jak dlouho výjimku dostaneme. Pro mě by byl ideální celý rok 2022. Inflace má totiž podle predikcí začít klesat až počátkem roku 2023,“ uvedla ještě před jednáním vlády Schillerová.

Celkový dopad na veřejné rozpočty by měl být v případě nulové sazby DPH měsíčně zhruba dvě miliardy korun, informovalo ministerstvo financí. Celkem na DPH získal stát letos ke konci března 323,6 miliardy korun, z toho do státního rozpočtu putovalo 208,7 miliardy korun.

Partner a daňový expert poradenské PwC Česká republika Martin Diviš ČTK řekl, že EU směrnice o DPH neumožňuje, aby dodávky elektrické energie podléhaly nulové sazbě DPH. „Pokud by se mělo v Česku jednat o snížení sazby DPH na nulu, muselo by to být jistě náležitě vysvětleno ze strany české vlády a následně ujednáno na evropské úrovni,“ uvedl.

Snížení sazby DPH z 21 na deset procent na dodávky elektrické energie provedli podle Diviše ve Španělsku. „Španělsko je nyní oprávněno uplatňovat sníženou sazbu DPH do 31. prosince 2021, přičemž se rovněž sledují technické parametry – velikost smluvního výkonu a průměrná cena elektřiny na velkoobchodním trhu v měsíci před fakturací. EU Směrnice o DPH jinou možnost úlevy neupravuje,“ uvedl.

Snížení DPH u energií podle Diviše ale nelze zavést okamžitě. ČR totiž musí o tomto záměru informovat Evropskou komisi, která se může, ale nemusí, do tří měsíců vyjádřit. „Pokud by se nevyjádřila, tak se má za to, že nemá výhrad a až poté můžete Česká republika zavést sníženou sazbu DPH na dodávky elektrické energie,“ upozornil.

U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována Energetickým regulačním úřadem, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé. Energetický regulační úřad svoji část ceny na další rok pravidelně oznamuje na konci listopadu.

Na takzvané podporované zdroje energie jde celkový roční příspěvek kolem 45 miliard Kč, z toho 27 miliard Kč platí stát a zbylých 20 miliard Kč hradí ve svých platbách domácnosti a firmy. Z těch by mohl stát osm miliard odpustit domácnostem a až osm miliard firmám. Od roku 2006 bylo na podporu podporovaných zdrojů energie v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Jiří
18. říjen 2021, 19:16

A kdo se je o to prosil? Proč to neudělají jen pro ty, co potřebují? Já pracuju 4 hodiny měsíčně na náklady elektřiny pro celou domácnost, nejméně od doby, kdy elektřinu platím a toto mi zlevní elektřinu ještě o dost víc a fakt nemám zájem o to sobecky nechat můj komfort zaplatit další generace. Už teď je obsluha státního dluhu 50 mld. za rok kvůli zvyšujícím se úrokům, takže ta miliarda měsíčně bude ve skutečnosti třeba dvojnásobek za 30 let. To si rovnou může ČR půjčit bilion a zajistit nám všem jeden rok v přepychu, na který pak budeme desítky let dřít bídu.

Skokové zdražení vypadá vždycky hrozně, ale je potřeba také vzít v úvahu, že posledních 10 let cena elektřiny prakticky stagnovala a toto zdražení v 10letém horizontu odpovídá inflaci, pokud se bere v úvahu nejběžnější sazba.

Roman Čejka
19. říjen 2021, 01:03

Cena elektřiny rozhodně nestagnovala. Jen se platby z komodity přesunuly do distribuce. A z distribuce jsou vyplaceny majitelům obnovitelných zdrojů, kteří pak mají díky dotacím levnou komoditu. A říkají:”Podívejte se, jak jsou obnovitelné zdroje levné proti klasickým”.

Jestli něco chcete udělat pro budoucnost svých dětí, tak volte konec Evropské zelené hydry místo takových keců.

Asd
19. říjen 2021, 07:23

A jak to budete rozlišovat? Zas bude nějaký administrativní aparát? Drahé energie jsou morovou ranou jak pro lidi, tak i pro ty poslední zbytky průmyslu co nám ještě zbyly. Je fajn že jste schopný a bohatý, že se Vás zdražení nijak citelně nedotkne. Ale zkuste se prosím podívat na situaci z pohledu například zákazníků Bohemia Energy.

Jiří
19. říjen 2021, 10:59

Bohatý? Bydlíme ve dvou v pronájmu v menším bytě a beru průměrnou mzdu, tedy na Prahu celkem dost podprůměrnou. Ani na brigádě v McDonalds bych nemusel dělat celý pracovní den na to, abych si mohl dopřát celý měsíc komfort elektřiny bez omezování spotřeby.

To je jak kdybyste řekl, že je bohatý každý, kdo si může dovolit jedno pivo v hospodě denně.

jozka
19. říjen 2021, 17:50

Takze blby...

Petr Prochaska
19. říjen 2021, 10:00

Pár miliard navíc se v rozpočtu ztratí. Naopak snížení daní je pravicové a správné. Naproti tomu dávky jen někomu je typicky levicově populistické.

Josef Novák
19. říjen 2021, 05:36

Jak to chtějí udělat u domácností s odečtem jednou za rok? Zprůměrovat jak 1/6 roční spotřeby?

feliz navidad
19. říjen 2021, 13:54

Elektrina i plyn se rozpocitava podle typoveho diagramu dodavky. Podle toho se urci spotreba za listopad a prosinec. Muzete ovsem take provest samoodecet.

Asd
19. říjen 2021, 07:19

Aspoň nějaká malá pomoc lidem. Mnohem lepší by bylo řešit situaci systémově. Zrušit zbytečné dotace do OZE a zrušit emisní povolenky. Hned by energie byly podstatě levnější což by značně pomohlo jak lidem, tak i firmám.

nemo
19. říjen 2021, 08:38

Po nas potopa......ako tu budu zit nase deti ked planetu totalne znicime??

Zelena oze by mala byt samozrejmost.

A co sa tyka Bohemia energy, budu platit standardne ceny , tak co tu placete??

Asd
19. říjen 2021, 09:02

Jaká potopa? Ono pěstování bio paliv a kácení lesů ve jménu OZE je pro přírodu to pravé ořechové stejně jako tuny kovů a betonu které jdou ruku v ruce se soláry a větrníky. Jako bonus nadšení ptáci a hmyz z lopatek větrníků. To co se nyní děje ve jménu ekologie opravdu nemá nic společného s ochranou přírody.

Samozřejmost by měli být hlavně stabilní a bezemisní zdroje EE.

A lidé co byli u BE nyní rozhodně nebudou platit standardní ceny.

Patrick
19. říjen 2021, 09:29

Dá sa na to pozerať aj tak, že ľudia si dobrovoľne vybrali BE kvôli nižším cenám, avšak s rizikom, že to dopadne takto. Takže aj následky by mali znášať sami.

Petrik
20. říjen 2021, 02:13

Lety aerbusu na dovolenou a obrovske vyletni lode Vam, ptakum a rybam evidentne nevadi.Tam znecisteni jaksi neni videt...

Petr Prochaska
19. říjen 2021, 10:02

Jasně, planeta Země, která je tady miliardy let najednou do 12 let vybouchne. Navíc emise neustále celosvětově rostou a budou růst. Evropa se na nich podílí jen málo, takže snížení emisí v Evropě v podstatě nemá žádný vliv.

Carlos
19. říjen 2021, 23:14

Tak to jste předvedl dvě naprosto pitomá a nesystémová řešení. Proč? Protože jednak to nejde (EU u emisenek a arbitráže u historických podpor) a v situaci omezené dostupnosti zdrojů by ceny poměrně rychle šly zase nahoru.

A navíc tu cenu značně ovlivňuje propojení burz za současného nedostatečného propojení soustav. V tento moment je integrace tak v polovině cesty, po stránce obchodu je vše již integrováno po stránce faktických možností přenosu energie nikoliv.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se