Domů
Elektřina
V Temelíně cvičili na blackout, z Orlíku by elektrárna dostala elektřinu do hodiny

V Temelíně cvičili na blackout, z Orlíku by elektrárna dostala elektřinu do hodiny

Elektřina
10 komentářů
30. listopad 2017, 15:10
ČTK

Jaderná elektrárna Temelín dnes testovala, jak by v případě blackoutu, tedy masivního výpadu elektřiny, fungovalo spojení s vodní elektrárnou Orlík, která pro Temelín tvoří jednu ze záloh. Orlík, vzdálený od elektrárny vzdušnou čarou 50 kilometrů, by zajistil dodávky elektřiny pro bezpečnostní systémy Temelína přibližně do hodiny. Na cvičení se podílelo 50 odborníků z ČEZ, České energetické přenosové soustavy (ČEPS) a E.ON. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Dvoudenní cvičení zaměřené na blackout chystá od 4. prosince i Jihočeský kraj, do něj se zapojí kolem 100 lidí.

Na Orlík by se Temelín obrátil až poté, co by selhalo 11 jeho vlastních možností dodávek elektřiny.

„Nejdřív by bloky snížily výkon přibližně na pět procent a dodávaly elektřinu pro své bezpečnostní systémy. V záloze je i deset dieselgenerátorů, ke zvládnutí situace stačí dva,“ řekl Sviták.

Temelín má 13 nezávislých způsobů dodávek elektřiny pro bezpečnostní systémy. Většinu z nich by si zajistil sám. Dodávka elektřiny z vodních elektráren by vyžadovala zapojení dalších energetických společností. Kromě Orlíku by Temelínu pomohly i přehrady Hněvkovice a Lipno.

Ilustrační foto

V případě Orlíku by se nejdřív nastartovala menší elektrárna Kamýk. ČEZ, ČEPS a E.ON by pak vyčlenily trasu pro Temelín.

„Jde o několik desítek kilometrů vedení, které jde přímo od generátoru Orlíka přes rozvodny Milín, Tábor a Kočín do Temelína,“ řekl mluvčí společnosti E.

ON Vladimír Vácha.

ČR byla podle odborníků na pokraji blackoutu před devíti lety. ČEPS považuje za vážný problém silné zatížení tranzitními toky z Německa na jih do Rakouska.

„Proto jsme v rozvodně Hradec u Kadaně postavili transformátory s regulací fáze, které umožňují přenášet maximální množství elektřiny, ale bezpečně,“ uvedla mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Jak je elektrárna připravena na blackout, testovala naposledy letos v září. Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby.

Letos zatím vyrobil 15,4 terawatthodin (TWh) elektřiny, překonal výrobní rekord z roku 2012. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny
14. srpen 2022, 15:31
Vodík místo plynu. Vídeň přestavuje elektrárnu. Když se přestavba povede, bude to šance pro dalších 115 turbín po celé Evropě
14. srpen 2022, 13:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
energetik
30. listopad 2017, 17:14

Kolik stojí Orlík jako jedna ze záloh pro Temelín? Je nějaká věřená aukce těchto záložních elektráren aby se určila cena zálohy a komu budou zálohovat?

Petr
1. prosinec 2017, 13:47

Když to má stejného majitele, tak je to jedno.

energetik
1. prosinec 2017, 15:21

Jednoto rozhodně není. Pokud nebyl Orlík postaven v ceně Temelína jako jeho záloha a tedy je i v ceně vyráběné energie v Temelíně, tak si nemůže Temelín nárokovat jeho záložní funkci. Vedení Orlíku kterému byl provoz této elektrárny svěřen o to musí pečovat s péčí řádného hospodáře a tedy maximalizovat zisk a to zvláště pokud je provozovatel akciová společnost se státním podílem.

Navíc je v plánu současného provozovatele těchto zdrojů vzájemně rozdělit, takže i tak budou mít brzy s těmi podobnými netržními praktikami a deformacemi utrum.

Nebo tu chcete tvrdit že Temelín si nedokáže vydělat ani na svou zálohu a vodní elektrárna mu ji musí poskytovat zadarmo?

Vláďa
1. prosinec 2017, 17:48

Když byl stavěný Orlík tak o Temelíně nikdo ani nevěděl.

energetik
1. prosinec 2017, 15:29

To bylo úplně stejné jako kdyby ČEZ distribuce dotovala ČEZ prodej a tím by zlikvidovala na trhu ostatní prodejce elektřiny.

energetik
1. prosinec 2017, 15:50

A jak to potom účetně řeší? Zaměstnanci v elektrárně Orlík musí mít tedy nižší plat aby jejich kolegové v Temelíně mohli mít vyšší? Protože v Orlíku dělají něco zadarmo pro kolegy v Temelíně.

Petr Závodský
3. prosinec 2017, 12:26

Neztrapňujte se. Jedná se o cvičení na "blackout". Až ta situace nastane, tak budete rád, že ČEPS/ČEZ tu soustavu opětovně najedou.

Vaše argumenty překlopené na armádu by tedy byly, že AČR má mít CCS karty aby mohla v případě vojenského konfliktu bezproblémově tankovat.

Nebo jinak, pokud vlastním 3 pekárny a jednu využiji abych pokryl výpadek druhé, tak to mám někam hlásit a účtovat?

Sorry, ale na Vás normální argumenty neplatí.

energetik
3. prosinec 2017, 18:51

Soustavu lze po blackoutu rozjet i bez Temelínu, a tak to také bude, protože ten najíždí několik hodin. A právě že Orlík se toho rozjíždění účasnit nebude moct, protože bude mít na starost napájení Temelína přes nějaké vyhrazené spojení. Takže je dost možné že Temelín bude brzdit rozjezd po blackoutu a zbytečně zvyšovat škody, protože bude mít prioritu.

Mne jen zajímá jak je Temelín náročný na zálohu a jak to zhodnotit a porvat s jinými zdroji které je prý nutno také zálohovat.

Vinkler
4. prosinec 2017, 07:49

No první věta je celkem správně. Druhá a další ne ne. Podle klasika: "Vy nečetli a rozmrazili? Ou bystry narod. "

Petr Závodský
4. prosinec 2017, 09:34

Sníme psy :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se