Domů
Elektřina
Ve Spojených arabských emirátech roste podpora jaderné energetiky

Ve Spojených arabských emirátech roste podpora jaderné energetiky

Nedávný průzkum veřejného mínění ve Spojených arabských emirátech ukázal, že tamní obyvatelé vnímají kladně zařazení jaderné energetiky do energetického mixu tohoto státu. Jako velmi příznivé označilo plánované využívání jaderné energie 83 % respondentů. Dle vyjádření UAE´s Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec), objednatele studie, se jedná o 13% zvýšení oproti poslední podobné anketě, která proběhla v roce 2013.

Ve Spojených arabských emirátech jsou aktuálně ve výstavbě čtyři jaderné bloky v elektrárně Barakah. Celá elektrárna je ve vlastnictví společnosti Enec. Výstavba probíhá dle korejského návrhu. Po jejich uvedení do provozu by měly pokrýt až ¼ spotřeby země.

„Výsledek tohoto průzkumu veřejného mínění ukazuje, že je naše pravidelná a aktivní osvětová práce s veřejností stále více a více úspěšná. Dle průzkumu obyvatelé SAE podporují rozvoj mírového využití jaderné energie, protože jsou si vědomi, že bude potřeba pro budoucí rozvoj země,“ uvedl Mohamed Al Hammadi, výkonný ředitel Enec.

Společnost Enec pořádá několik komunitních programů, ve kterých komunikuje se širokou veřejností témata související s budoucím rozvojem jaderné energetiky. Příkladem mohou být fóra, vzdělávací programy a další.

Dalšími zajímavými zjištěními bylo: 87 % obyvatel SAE je pro přechod energetiky na nízkouhlíkaté zdroje; 86 % respondentů pak považuje právě jadernou energetiku za spolehlivý a čistý energetický zdroj.

Výstavba jaderné elektrárny Barakah započala v roce 2012. První blok je aktuálně dokončen z 94 %. Celá elektrárna poté ze 78 %. První jmenovaný blok by měl být uveden do provozu již v průběhu letošního roku. Elektrárna bude provozována společností Nawah Energy Company, která je spoluvlastněna společností Enec a Korea Electric Power Corporation.

Úvodní fotografie: výstavba jaderné elektrárny Barakah. Zdroj: www.iaea.org

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Stát chce zabezpečit lidem elektřinu. Ve hře je rozdělení ČEZ, řekl Fiala
19. květen 2022, 19:47
Vláda zvažuje restrukturalizaci ČEZ, možností je rozdělení firmy, uvedl premiér Fiala
19. květen 2022, 19:15
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vláďa
7. duben 2017, 10:04

Každý energetický blok v UAE musí mít napojení na odsolovací zařízení. Bez provozu odsolovaček by se život rychle vrátil do doby před začátkem využívání ropy a plynu pro energetiku. Byly doby kdy pro zajištění minimálního elektrického výkonu svítily všechny osvětlené komunikace i v pravé poledne. Druhá věc je že místní energetická společnost neinvestovala do výstavby nových zařízení a vše rychle dožívá. Instalované výkony na poloostrově Um Al Nar jsou už skoro odepsané.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se