Domů
Elektřina
Velká privatizace v Pobaltí se blíží, Eesti Energia nabídne až 49% podíl ve své dceřiné společnosti Enefit Green

Velká privatizace v Pobaltí se blíží, Eesti Energia nabídne až 49% podíl ve své dceřiné společnosti Enefit Green

Elektřina
Bez komentáře
14. prosinec 2017, 06:21
Jan Budín

První veřejná nabídka akcií (IPO) dceřiné společnosti Eesti Energia zastřešující byznys v oblasti obnovitelných zdrojů energie, Enefit Green, se blíží. Podle dřívějšího vyjádření předsedy správní rady Eesti Energia Hando Suttera by investorům mohl být v první polovině roku 2018 nabídnut až 49% podíl v Enefit Green. Plánované IPO by mohlo mít hodnotu až 500 milionů eur.

Společnosti Enefit Taastuvenergia, dceřinná společnost estonské státní energetiky Eesti Energia zastřešující aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů energie, přijala na konci listopadu název Enefit Green. Provedený rebranding je součástí strategie společnosti expandovat na zahraniční trhy.

„Jelikož máme ambici růst a vidíme příležitosti mimo Estonsko, rozhodli jsme se změnit dlouhý estonský název na mezinárodní Enefit Green, který bude pochopen jak doma, tak v zahraničí a který jasně ukáže, kde se společnost pohybuje,“ řekl CEO Enefit Green Aavo Karmas.

Růst Enefit Green by měl podpořit strategický cíl Eesti Energia vyrábět 40 % elektřiny z obnovitelných a alternativních zdrojů do roku 2021. V současné době produkuje Eesti Energia naprostou většinu elektřiny spalováním ropných břidlic.

IPO by mohlo mít hodnotu až 500 milionů eur

Estonská vláda schválila záměr prodat minoritní podíl v Enefit Green v listopadu loňského roku. Společnost v současnosti provádí analýzu tohoto záměru a připravuje se na IPO.

Podle agentury Reuters by se přitom mohlo jednat o největší IPO v Pobaltí za poslední roky. Mateřská společnost Eesti Energia plánuje podle dřívějšího vyjádření předsedy správní rady Hando Suttera nabídnout až 49% podíl v Enefit Green, za který očekává příjmy až 500 milionů eur.

Akcie by měly být nabídnuty na burze v Tallinnu, ačkoliv podle Suttera by mohlo dávat smysl nabídnutí akcií na některé z větších evropských burz.

„(Enefit Green) je poněkud velká na Tallinn, možná by dávalo smysl nabídnout akcie někde jinde, ale vláda chtěla učinit domácí burzu více atraktivní,“ řekl Sutter.

Podle Suttera estonská vláda zvažovala nabídku akcií celé Eesti Energia, ale nakonec se rozhodla začít s Enefit Green, jelikož většina kapitálových výdajů směřuje právě do této dceřiné společnosti.

Sutter dodal, že by velký podíl z příjmů z IPO, zhruba 180 milionů eur, měl být použit na financování 140MW větrného parku v estonském Tootsi. Současný instalovaný výkon větrných elektráren v Estonsku je zhruba 310 MW.

Enefit Taastuvenergia byla založena v létě 2016. Elektřinu z obnovitelných zdrojů produkuje v elektrárnách Iru, Paide a Valka. Dále vlastní a provozuje větrné parky Aulepa (48 MW), Narva (39 MW), Paldiski (22,5 MW) a Virtsu (1,4 MW) a malou vodní elektrárnu Keila-Joa (0,4 MW).

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Desetina Prahy je bez elektřiny
25. září 2022, 18:26
Výpadek omezil dodávky elektřiny v desetině Prahy, dotkl se i tramvají
25. září 2022, 18:18
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se