Společnost X-energy ve čtvrtek oznámila, že začíná pracovat na koncepčním návrhu svého vysokoteplotního plynem chlazeného modulárního reaktoru Xe-100. Oznámení následuje po provedení posudku firemní připravenosti provedené skupinou nezávislých průmyslových odborníků.

Americká společnost X-energy, se sídlem v Marylandu, obdržela výsledky posudku o připravenosti koncepčního návrhu již 8. března. Cílem posudku bylo mimo jiné ověřit výchozí konstrukční parametry, dokumentaci a celkovou připravenost týmu postoupit do další fáze vývoje svého reaktoru.

„Toto je důležitý a nádherný milník. Už od doby, kdy jsem založil X-energy v roce 2009, bylo naším cílem stát se světovou jedničkou v HTGR designech reaktorů a zároveň také předním dodavatelem paliva pro tyto reaktory. V době, kdy naše země potřebuje zajistit energii a infrastrukturu, nás posun reaktoru Xe-100 do fáze koncepčního návrhu pokládá na tu správnou cestu ke splnění našeho cíle nasadit tyto reaktory v blízké době 10 let.“ – zakladatel a výkonný ředitel X-energy Kam Ghaffarian

Výkon 4jednotkové elektrárny má být 300 MWe

Xe-100 je malý modulární reaktor s výkonem 75 MWe, který se, jak to předpovídá X-energy, bude stavět jako malá elektrárna složená ze 4 takovýchto jednotek, tedy s výkonem 300 MWe.

Reaktor má používat palivo ve formě kuliček, které v sobě obsahují částice takzvané TRISO částice. Ty se skládají z jádra tvořeného z oxidu uraničitého, které je uzavřeno pod uhlíkovými a keramickými vrstvami. Právě tyto vrstvy brání úniku radiace, neboť každá částice má svůj vlastní „kontejnment“.

Reaktor má být díky svým malým rozměrům, podobně jako jiné SMR, snadno transportovatelný a jeho výroba má probíhat ve specializovaných továrnách mimo lokalitu instalace.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *