Ziskovost německých černouhelných elektráren se podle analýzy zahraničního serveru Platts přehoupla díky poklesu ceny uhlí a slabšímu dolaru do kladných čísel. Hodnocený ukazatel clean dark spread (CDS), vyjadřující rozdíl mezi příjmy za prodej elektřiny a náklady na palivo a emisní povolenky, pro černouhelné elektrárny pracující s účinností 35 % dosáhl pro dodávku elektřiny v roce 2018 hodnoty 0,08 EUR/MWh. 

Německý CDS s dodávkou elektřiny v příštím roce pro černouhelné elektrárny s účinností 35 % se letos poprvé přehoupl do kladných čísel. Analýza zahraničního serveru Platts uvádí, že sledovaný ukazatel je aktuálně na hodnotě 0,08 EUR/MWh.

Platts dále uvedl, že year-ahead clean spark spread (CSS), hodnotící analogicky elektrárny spalující zemní plyn pracující s účinností 50 %, spadl na hodnotu -5,69 EUR/MWh. Rozdíl mezi starými uhelnými zdroji a moderními plynovými zdroji se tak zvýšil na téměř 6 EUR/MWh, přičemž v listopadu byl tento rozdíl pouze 1 EUR/MWh – nejmenší rozdíl od listopadu 2011.

Nízká cena uhlí, silné euro a nízká cena emisní povolenky

Zlepšená ziskovost černouhelných elektráren je podle Platts důsledkem poklesu ceny černého uhlí v Evropě s dodávkou v příštím roce, která tento týden spadla na 62 USD/t, což je nejnižší hodnota v tomto roce. Ještě v listopadu 2016 přitom cena černého uhlí v Evropě s dodávkou v příštím roce atakovala hranici 80 USD/t.

Dalším důvodem pro lepší ziskovost německých černouhelných elektráren je silnější euro, jehož kurz vůči dolaru dosáhl 1,08 – nejvyšší hodnota od listopadových prezidentských voleb v USA.

Černouhelným zdrojům v Evropě dlouhodobě pomáhá také nízká cena emisní povolenky (EUA), která se aktuálně pohybuje pod 5 eury.

Úvodní fotografie: Výstavba černouhelné elektrárny Datteln 4 (zdroj: www.uniper.energy)

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *