Domů
Elektřina
Ziskovost německých ČU elektráren se po poklesu ceny uhlí přehoupla do kladných čísel
Zdroj: Uniper

Ziskovost německých ČU elektráren se po poklesu ceny uhlí přehoupla do kladných čísel

Ziskovost německých černouhelných elektráren se podle analýzy zahraničního serveru Platts přehoupla díky poklesu ceny uhlí a slabšímu dolaru do kladných čísel. Hodnocený ukazatel clean dark spread (CDS), vyjadřující rozdíl mezi příjmy za prodej elektřiny a náklady na palivo a emisní povolenky, pro černouhelné elektrárny pracující s účinností 35 % dosáhl pro dodávku elektřiny v roce 2018 hodnoty 0,08 EUR/MWh. 

Německý CDS s dodávkou elektřiny v příštím roce pro černouhelné elektrárny s účinností 35 % se letos poprvé přehoupl do kladných čísel. Analýza zahraničního serveru Platts uvádí, že sledovaný ukazatel je aktuálně na hodnotě 0,08 EUR/MWh.

Platts dále uvedl, že year-ahead clean spark spread (CSS), hodnotící analogicky elektrárny spalující zemní plyn pracující s účinností 50 %, spadl na hodnotu -5,69 EUR/MWh. Rozdíl mezi starými uhelnými zdroji a moderními plynovými zdroji se tak zvýšil na téměř 6 EUR/MWh, přičemž v listopadu byl tento rozdíl pouze 1 EUR/MWh – nejmenší rozdíl od listopadu 2011.

Nízká cena uhlí, silné euro a nízká cena emisní povolenky

Zlepšená ziskovost černouhelných elektráren je podle Platts důsledkem poklesu ceny černého uhlí v Evropě s dodávkou v příštím roce, která tento týden spadla na 62 USD/t, což je nejnižší hodnota v tomto roce. Ještě v listopadu 2016 přitom cena černého uhlí v Evropě s dodávkou v příštím roce atakovala hranici 80 USD/t.

Dalším důvodem pro lepší ziskovost německých černouhelných elektráren je silnější euro, jehož kurz vůči dolaru dosáhl 1,08 – nejvyšší hodnota od listopadových prezidentských voleb v USA.

Černouhelným zdrojům v Evropě dlouhodobě pomáhá také nízká cena emisní povolenky (EUA), která se aktuálně pohybuje pod 5 eury.

Úvodní fotografie: Výstavba černouhelné elektrárny Datteln 4 (zdroj: www.uniper.energy)

Komentáře

(1)

Martin Hájek

26. březen 2017, 20:57

Ano, Německé emise i letos dále porostou. Protože ale Německá drzost roste ještě rychleji, než emise v této "zelené" zemi, která bude mít brzy jedny z nejvyšších emisí na hlavu v EU, tak se dozvíme spoustu informací o tom, jak se transformace německé energetiky daří a všechno je v pořádku, a kolik zase v daném dni větrníky vyrobily úžasné zelené elektřiny. Že to celé stojí a bude stát na uhlí, to samozřejmě Německá propaganda říkat nebude, ale není důvod, abychom se chovali stejně.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.