Domů
Trh s elektřinou
Lipská energetická burza omezila nabídku ročních futures pro německo-rakouskou zónu

Lipská energetická burza omezila nabídku ročních futures pro německo-rakouskou zónu

Lipská energetická burza EEX přistoupila k omezení počtu ročních futures obchodovaných v rámci společné německo-rakouské obchodní zóny Phelix-DE/AT. Obchodování se od společné zóny v Německu postupně přesouvá na samostatný německý produkt Phelix-DE, jehož obliba i likvidita stále stoupají.

Německé futures kontrakty Phelix-DE, které byly uvedeny na lipskou energetickou burzu EEX loni v dubnu v reakci na plánované rozdělení společné obchodní zóny Německa a Rakouska, získávají na popularitě. V prosinci vůbec poprvé překročil zobchodovaný objem těchto kontraktů zobchodovaný objem futures kontraktů Phelix-DE/AT.

„Jako důkaz důvěry v produktovou řadu Phelix-DE, rada burzy EEX projednávala možné postupné vyřazení dostupných kontraktů pro produkty Phelix-DE/AT během svých zasedání v roce 2017. V současnosti panuje zájem o roční Phelix-DE/AT Base futures až do konce roku 2023 a 2020 pro roční peak kontrakty. Za účelem dalšího podpoření plynulého přechodu od Phelix-DE/AT k novým národním produktům Phelix-DE a Phelix-AT burzovní rada doporučila, aby na burzu nebyly uvedeny další kontrakty Phelix-DE/AT s dodávkou po roce 2023.“

ze sdělení burzy EEX pro účastníky na trhu

Kromě ukončení nabídky nových futures pro společnou obchodní zónu, ke kterému došlo na konci letošního ledna, má rostoucí likvidita produktové řady Phelix-DE i další dopad v podobě změny způsobu určení vypořádacích cen pro bývalý benchmark pro velkoobchodní ceny elektrické energie v Německu a Rakousku, řadu Phelix-DE/AT.

Pro všechny kontrakty s dodávkou po rozdělení společné zóny, které je plánováno na říjen 2018, je možné pozorovat spread mezi řadami Phelix-DE a Phelix-DE/AT. Lipská burza se tak, rovněž vzhledem k vyšší likviditě samostatné německé produktové řady, rozhodla přistoupit ke změně způsobu vypořádání kontraktů Phelix-DE/AT, u kterých již nebude vypořádací cena určována na základě cen proběhlých obchodů, ale jako spread vůči produktu Phelix-DE.

K rozdělení zóny má dojít letos, Rakousko se ale brání

Rozdělení společné obchodní zóny Německa a Rakouska, ke kterému má dojít v druhé polovině letošního roku, není v zájmu Rakouska, jelikož s velkou pravděpodobností povede k růstu tamních cen elektrické energie. Kromě výrazného nárůstu cen elektřiny země spolu s Bavorskem rovněž argumentuje ohrožením bezpečnosti dodávek elektřiny, což by mělo poškodit tamní průmyslové podniky.

Oddálit rozdělení společné obchodní zóny může rakouský energetický regulátor E-Control, který podal stížnost u Soudního dvora Evropské unie, kdy žádá, aby soud anuloval zamítnutí jeho odvolání u ACER.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.