Společná německo-rakouská obchodní zóna je minulostí, spread ve středu přesáhl 40 EUR/MWh

DomůTrh s elektřinouSpolečná německo-rakouská obchodní zóna je minulostí, spread ve středu přesáhl 40 EUR/MWh

Společná německo-rakouská obchodní zóna je od 1. 10. 2018 minulostí. Data z prvních dnů odděleného obchodování ukazují, že ceny na rakouském trhu jsou podle očekávání vyšší než ceny na trhu Německém. Ve středu dosáhl tzv. spread, tedy rozdíl mezi spotovými cenami v základním pásmu (base load) na obou trzích dokonce 42,1 EUR/MWh. 

Rozdělení německo-rakouské obchodní zóny je jedním z opatření pro zamezení neplánovaných přetoků výkonu z německých větrných elektráren situovaných na severu Německa do přenosových soustav okolních států, zejména Polska a České republiky.

Tyto přetoky byly zapříčiněny mechanizmem pro alokaci přeshraničních kapacit, který umožňoval Německu neomezený přeshraniční obchod s Rakouskem. To vedlo v důsledku k rozdílům mezi obchodním a fyzickým tokem elektřiny mezi oběma zeměmi dosahujícím až několik gigawattů.

První dny odděleného obchodování, které započalo nedělní aukcí na pondělí 1. 10. 2018, potvrdily očekávání vyšší ceny na rakouském denním trhu v důsledku nemožnosti neomezeného exportu elektřiny z německých větrných elektráren do rakouských přečerpávacích vodních elektráren.

Zatímco v pondělí byl tzv. spread mezi spotovou cenou elektřiny v základním pásmu v Rakousku a Německu necelá 2 EUR/MWh, v úterý to bylo již 7,4 EUR/MWh a ve středu dokonce 42,1 EUR/MWh. Ve čtvrtek poté spread klesl zpět na 7,5 EUR/MWh.

Jak ukazuje graf níže, uvedené spready poměrně dobře korelují s výrobou německých větrných elektráren. K výrazně nižší ceně elektřiny v Německu ve středu přispěl i pokles spotřeby elektřiny spojený se státním svátkem, kdy si země připomínala své znovusjednocení.

Výroba elektřiny v Německu v tomto týdnu

Roční průměrný spread by se měl pohybovat mezi 2 až 3 EUR/MWh

Podle společného prohlášení německého a rakouského síťového regulátora by se průměrný roční rozdíl mezi spotovou cenou v Rakousku a Německu měl pohybovat na významně nižších hodnotách, než které byly prozatím pozorovány v tomto týdnu.

„Na roční bázi vypadá nejpravděpodobněji rozdíl na úrovni 2-3 EUR/MWh. Spread bude také záviset na vývoji cen plynu a emisních povolenek,“ uvedli regulátoři.

Jeden z výkonných ředitelů rakouského regulátora E-control Wolfgang Urbantschitsch podle zahraničního serveru Platts dodal, že to vypadá, že se spready musejí nejdříve stabilizovat.

E-Control byl jedním z nejhlasitějších odpůrců rozdělení společné německo-rakouské obchodní zóny. Na začátku února 2016 tehdejší ředitelé E-Controlu Walter Boltz a Martin Graf uvedli, že rozdělení obou trhů s elektřinou žádné problémy nevyřeší. E-Control také varoval před možným růstem ceny elektřiny v Rakousku.