Domů
Trh s elektřinou
Společná německo-rakouská obchodní zóna je minulostí, spread ve středu přesáhl 40 EUR/MWh

Společná německo-rakouská obchodní zóna je minulostí, spread ve středu přesáhl 40 EUR/MWh

Společná německo-rakouská obchodní zóna je od 1. 10. 2018 minulostí. Data z prvních dnů odděleného obchodování ukazují, že ceny na rakouském trhu jsou podle očekávání vyšší než ceny na trhu Německém. Ve středu dosáhl tzv. spread, tedy rozdíl mezi spotovými cenami v základním pásmu (base load) na obou trzích dokonce 42,1 EUR/MWh. 

Rozdělení německo-rakouské obchodní zóny je jedním z opatření pro zamezení neplánovaných přetoků výkonu z německých větrných elektráren situovaných na severu Německa do přenosových soustav okolních států, zejména Polska a České republiky.

Tyto přetoky byly zapříčiněny mechanizmem pro alokaci přeshraničních kapacit, který umožňoval Německu neomezený přeshraniční obchod s Rakouskem. To vedlo v důsledku k rozdílům mezi obchodním a fyzickým tokem elektřiny mezi oběma zeměmi dosahujícím až několik gigawattů.

První dny odděleného obchodování, které započalo nedělní aukcí na pondělí 1. 10. 2018, potvrdily očekávání vyšší ceny na rakouském denním trhu v důsledku nemožnosti neomezeného exportu elektřiny z německých větrných elektráren do rakouských přečerpávacích vodních elektráren.

Zatímco v pondělí byl tzv. spread mezi spotovou cenou elektřiny v základním pásmu v Rakousku a Německu necelá 2 EUR/MWh, v úterý to bylo již 7,4 EUR/MWh a ve středu dokonce 42,1 EUR/MWh. Ve čtvrtek poté spread klesl zpět na 7,5 EUR/MWh.

Jak ukazuje graf níže, uvedené spready poměrně dobře korelují s výrobou německých větrných elektráren. K výrazně nižší ceně elektřiny v Německu ve středu přispěl i pokles spotřeby elektřiny spojený se státním svátkem, kdy si země připomínala své znovusjednocení.

Roční průměrný spread by se měl pohybovat mezi 2 až 3 EUR/MWh

Podle společného prohlášení německého a rakouského síťového regulátora by se průměrný roční rozdíl mezi spotovou cenou v Rakousku a Německu měl pohybovat na významně nižších hodnotách, než které byly prozatím pozorovány v tomto týdnu.

„Na roční bázi vypadá nejpravděpodobněji rozdíl na úrovni 2-3 EUR/MWh. Spread bude také záviset na vývoji cen plynu a emisních povolenek,“ uvedli regulátoři.

Jeden z výkonných ředitelů rakouského regulátora E-control Wolfgang Urbantschitsch podle zahraničního serveru Platts dodal, že to vypadá, že se spready musejí nejdříve stabilizovat.

E-Control byl jedním z nejhlasitějších odpůrců rozdělení společné německo-rakouské obchodní zóny. Na začátku února 2016 tehdejší ředitelé E-Controlu Walter Boltz a Martin Graf uvedli, že rozdělení obou trhů s elektřinou žádné problémy nevyřeší. E-Control také varoval před možným růstem ceny elektřiny v Rakousku.

Komentáře

(5)

Petr

4. říjen 2018, 16:41

Tý jo, to ti Západní liberálně demokratičtí loupežníci okrádali Česko o pěkně obří peníze.

energetik

5. říjen 2018, 06:26

Takže teď už budeme jen bohatnout?

Petr

5. říjen 2018, 08:39

Když teď zase nevrazíme blbě dotační stamiliardy do solárů, a počkáme až na jejich přirozené nedotované instalace po roce 2025, tak jo, naše společná energetika teď dost rychle zbohatne.

Pavel

7. říjen 2018, 20:41

... přičemž ty "dotační stamiliardy jsme do solárů" vrazili díky socanům a komoušům.

Lukáš Vrabec

7. říjen 2018, 10:38

Zeptám se se "hloupě". To znamená že my jako tranzitní země teď můžeme nakupovat levnou energii od němců a prodávat ji rakusanum za jejich vyšší cenu, a konečně dostat zaplaceno za transport elektřiny nešimi sítěmi?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.