Domů
Trh s elektřinou
Montel: Se zpomalující výstavbou větrných elektráren v Německu rostou ceny elektřiny na další roky
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Montel: Se zpomalující výstavbou větrných elektráren v Německu rostou ceny elektřiny na další roky

Výstavba větrných elektráren v Německu na souši v posledních měsících výrazně zpomaluje, což se projevuje i na situaci na energetických trzích. Podle analytiků oslovených serverem Montel je slabší tempo výstavby jedním z důvodů, proč jsou nyní ceny elektrické energie na německé burze pro rok 2021 vyšší než pro rok 2020.

Kontrakt na dodávku elektrické energie v roce 2020 na německém trhu v minulém týdnu uzavřel na nižší hodnotě než Cal 21, tedy dodávka v roce 2021. Stalo se tak vůbec poprvé v letošním roce, v lednu se přitom rok 2021 obchodoval až o 3 EUR levněji než Cal 2020.

Účastníci trhu oslovení serverem Montel vidí jako hlavní příčinu nižší očekávaný přírůstek výkonu větrných elektráren, které by měly zahájit provoz v roce 2021, než se dříve očekávalo.

„Nyní se nacházíme v situaci, kdy v roce 2021 budeme mít více méně stejnou flotilu elektráren jako v roce 2020, jelikož dříve očekávaný rozvoj větrné energetiky se konat nebude. S dobou výstavby okolo 2 let nebudeme mít v roce 2021 ve srovnání s dneškem o moc více nového výkonu,“ uvedl podle serveru jeden z analytiků.

Výstavba onshore větrných elektráren v Německu v posledních měsících výrazně zpomaluje, přičemž letošní první čtvrtletí bylo nejslabším kvartálem za posledních bezmála 20 let. Z pohledu prvního pololetí se růst výkonu oproti loňskému roku propadl o více než 80 %.

Pozitivní není ani situace v letošních aukcích, které se opakovaně nedaří zaplnit dostatečným objemem projektů. V poslední aukci, ve které se soutěžilo o 650 WM výkonu, uspěly projekty o výkonu pouhých 208 MW.

S ohledem na slabou účast v aukcích tak lze v následujících letech očekávat pouze omezených přírůstek dalšího výkonu. Hlavní překážkou jsou obtíže se získáváním stavebních povolení.

Zpomalení výstavby ohrožuje klimatické cíle

Zpomalení růstu výkonu větrných elektráren je významnou hrozbou pro plnění německých cílů snižování emisí. Němečtí zákonodárci se tak společně se zástupci z řad německého energetického regulátora sejdou na začátku září na mimořádném summitu, aby našli řešení pro posílení růstu větrné energetiky.

Pokud bude současný trend i nadále pokračovat, bude podle německé asociace pro větrnou energetiku BWE ohrožen cíl 65% podílu elektrické energie z obnovitelných zdrojů pro rok 2030.

„I pokud rozvoj větrné energetiky v následujících dvou letech zrychlí oproti rekordně nízké úrovni v roce 2019, Německo stále nedosáhne plánovaných objemů, které jsou potřebné pro dosažené klimatických cílů,“ řekl serveru Montel Wolfram Axthelm, předseda asociace BWE.

Pro letošní rok tak BWE snížila svůj výhled růstu výkonu z původních 2000 MW na 1500 MW. Německo by přitom v letošním roce chtělo v aukcích vysoutěžit bezmála 3,7 GW nového výkonu, v následujících dvou letech by se každoročně měly soutěžit více než 4 GW. Letos se přitom aukce zaplnily přibližně pouze z poloviny.

Současná situace na trhu má vydržet i nadále

Podle osloveného obchodníka by se dodávka elektřiny pro rok 2021 měla obchodovat za vyšší ceny než pro rok 2020 až do konce letošního roku.

„Je obtížné říci, o kolik Cal 21 poroste, jelikož se z toho stal politický trh, ale normální úroveň by byla přibližně o 2 % vyšší než cena pro nadcházející rok,“ uvedl.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
18. říjen 2021, 21:33

Čím více větrníků, tím dražší elektřina. To je naprosto jednoduché.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516