Domů
Německo
Výhled 2019: Ceny elektřiny v Německu by měly být nadále podporovány vysokou cenou povolenek
Zdroj: PxHere

Výhled 2019: Ceny elektřiny v Německu by měly být nadále podporovány vysokou cenou povolenek

Prudce rostoucí cena emisních povolenek a vysoká cena uhlí a zemního plynu způsobily značný růst ceny elektřiny v Německu v roce 2018. Podle zahraničního serveru Platts by současné vysoké ceny elektřiny měly přetrvat i v roce 2019 vzhledem k nepravděpodobnému poklesu ceny emisních povolenek na úroveň z předchozích let, a to navzdory volatilnímu ekonomickému výhledu a očekávanému růstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Rostoucí cenová úroveň na německém trhu vyústila mimo jiné ve snížení četnosti výskytu záporných cen elektřiny na denním trhu. Podle dat z burzy EPEX Spot spadla v roce 2018 průměrná cena na denním trhu v Německu do záporných hodnot pouze ve dvou dnech, zatímco v roce 2017 to bylo v šesti dnech a v roce 2016 ve čtyřech dnech.

Průměrná cena elektřiny na německém denním trhu pro dodávku v základním zatížení (base load) dosáhla v roce 2018 44,4 EUR/MWh, což je zhruba o 10 EUR/MWh více než v roce 2017.

Ceny elektřiny na krátkodobých trzích byly v roce 2018 podpořeny nejen vyšší cenou emisních povolenek, uhlí a zemního plynu, ale také faktem, že vysoká cena uvedených komodit častěji přiměla provozovatele konvenčních elektráren omezovat výrobu v době vysoké výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle zahraničního serveru Platts by díky očekávané rostoucí výrobě elektřiny z větrných a solárních elektráren měl tento trend pokračovat i v roce 2019.

Hrubá provozní marže plynových elektráren nejvyšší od roku 2011

Průměrná cena nejbližšího ročního kontraktu na dodávku elektřiny v Německu vzrostla v roce 2018 meziročně o 35 % na hodnotu 43,9 EUR/MWh. V roce 2017, kdy ještě probíhalo obchodování pro společnou německo-rakouskou obchodní zónu, dosáhla průměrná cena nejbližšího ročního kontraktu 32,4 EUR/MWh.

Hrubá provozní marže německých plynových elektráren (tzv. clean spark spread – CSS), vyjadřující rozdíl mezi příjmy z prodeje elektřiny a výdaji na palivo a nákup emisních povolenek, pro dodávku v následujícím roce vzrostla v prosinci díky rostoucí ceně elektřiny na nejvyšší úroveň od konce roku 2011.

Zatímco ještě v říjnu byl CSS pro elektrárny pracující s 50% účinností v červených hodnotách kolem -5 EUR/MWh, v polovině prosince se přehoupl do kladných hodnot a 18. prosince dosáhl maxima 0,81 EUR/MWh.

Hrubá provozní marže moderních plynových elektráren se koncem roku 2018 dokonce přiblížila hrubé provozní marži starších německých uhelných elektráren (tzv. clean dark spread – CDS) pracujících s 35% účinností.

Očekávané zveřejnění doporučení uhelné komise

Budoucí vývoj cen elektřiny a potenciál přechodu z uhlí na zemní plyn při výrobě elektřiny v Německu bude ovlivněn také potenciálními politickými zásahy v roce 2019.

Velmi očekávané je zejména doporučení německé uhelná komise o tom, jak nejlépe realizovat plánovaný odklon Německa od uhlí. Report měl být podle původního harmonogramu zveřejněn během prosince 2018, ale po kritice činnosti uhelné komise ze strany kancléřky Angely Merkelové z listopadu 2018 byl termín pro zveřejnění finálního doporučení posunut na únor 2019.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.