Doporučení německé uhelné komise odstavit značnou část uhelných elektráren do roku 2022 a do roku 2038 výrobu elektrické energie z uhlí v Německu zcela ukončit mělo podle ředitele lipské energetické burzy EEX pouze minimální dopad na trh. Mnoho elektráren podle nej již nyní z trhu vytlačují vysoké ceny emisních povolenek, které nahrávají přechodu od uhlí k plynu.

Takzvaná uhelná komise, kterou německá vláda ustanovila za účelem stanovení harmonogramu ukončení výroby elektřiny z uhlí a vyřešení dopadů tohoto kroku na německé hospodářství, na konci ledna po více než šesti měsících vyjednávání konečně rozhodla – Německo odstaví uhelné elektrárny nejpozději v roce 2038.

Komise rovněž uvedla, že v důsledku rostoucích cen paliv a emisních povolenek očekává v příštích letech rostoucí ceny silové elektřiny. Navrhované odstavování uhelných elektráren sníží nabídku na trhu a tím dále zvýší tržní cenu silové elektřiny. Peter Reitz, výkonný ředitel lipské energetické burzy EEX, nicméně sdělil v interview se serverem Montel, že doporučení komise zatím energetický trh nijak zásadně nezasáhlo.

„Ceny dlouhodobých kontraktů se moc nezměnily, protože je zde jasná shoda – a je to vyjádřeno v podobě politických cílů – že většina výroby elektrické energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů, když se toto vše stane,“ komentoval Peter Reitz dopady plánovaného ukončení výroby elektřiny z uhlí při rozhovoru se serverem Montel.

Dopady rozhodnutí německých představitelů budou podle Reitze minimální, již v období posledních několika let dochází k uzavírání černouhelných elektráren, které jsou z trhu vytlačovány obnovitelnými zdroji. Na klesající rentabilitu elektráren spalujících černé uhlí však mají vliv i další faktory.

„Uzavírání elektráren je přímým důsledkem prudkého růstu cen CO2, kdy v některých případech dává přechod k plynu smysl a to je dalším faktorem přispívajícím k vytlačování uhlí z trhu,“ dodal Reitz.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *