Domů
Trh s elektřinou
Ředitel lipské burzy: Doporučení německé uhelné komise mělo minimální dopad na tržní ceny elektřiny
Nová moderní černouhelná elektrárna Moorburg, která v Hamburku nahradila jaderný zdroj (zdroj Wikimedie, Ajepbah).

Ředitel lipské burzy: Doporučení německé uhelné komise mělo minimální dopad na tržní ceny elektřiny

Doporučení německé uhelné komise odstavit značnou část uhelných elektráren do roku 2022 a do roku 2038 výrobu elektrické energie z uhlí v Německu zcela ukončit mělo podle ředitele lipské energetické burzy EEX pouze minimální dopad na trh. Mnoho elektráren podle nej již nyní z trhu vytlačují vysoké ceny emisních povolenek, které nahrávají přechodu od uhlí k plynu.

Takzvaná uhelná komise, kterou německá vláda ustanovila za účelem stanovení harmonogramu ukončení výroby elektřiny z uhlí a vyřešení dopadů tohoto kroku na německé hospodářství, na konci ledna po více než šesti měsících vyjednávání konečně rozhodla – Německo odstaví uhelné elektrárny nejpozději v roce 2038.

Komise rovněž uvedla, že v důsledku rostoucích cen paliv a emisních povolenek očekává v příštích letech rostoucí ceny silové elektřiny. Navrhované odstavování uhelných elektráren sníží nabídku na trhu a tím dále zvýší tržní cenu silové elektřiny. Peter Reitz, výkonný ředitel lipské energetické burzy EEX, nicméně sdělil v interview se serverem Montel, že doporučení komise zatím energetický trh nijak zásadně nezasáhlo.

„Ceny dlouhodobých kontraktů se moc nezměnily, protože je zde jasná shoda – a je to vyjádřeno v podobě politických cílů – že většina výroby elektrické energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů, když se toto vše stane,“ komentoval Peter Reitz dopady plánovaného ukončení výroby elektřiny z uhlí při rozhovoru se serverem Montel.

Dopady rozhodnutí německých představitelů budou podle Reitze minimální, již v období posledních několika let dochází k uzavírání černouhelných elektráren, které jsou z trhu vytlačovány obnovitelnými zdroji. Na klesající rentabilitu elektráren spalujících černé uhlí však mají vliv i další faktory.

„Uzavírání elektráren je přímým důsledkem prudkého růstu cen CO2, kdy v některých případech dává přechod k plynu smysl a to je dalším faktorem přispívajícím k vytlačování uhlí z trhu,“ dodal Reitz.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.