Domů
Elektromobilita
Rotterdam našel zajímavý a nenásilný způsob, jak efektivně snížit emise z dopravy ve městě

Rotterdam našel zajímavý a nenásilný způsob, jak efektivně snížit emise z dopravy ve městě

Nizozemský Rotterdam uzavřel s majiteli hybridních vozů značky BMW zajímavou dohodu, jejímž cílem je velmi neagresivním způsobem snížit emise v předem ohraničeném centru města. Nová mobilní aplikace bude řidiče na základě jejich polohy upozorňovat na přepínání do čistě elektrického režimu.

Výsledky nové mobilní aplikace určené majitelům vozů značky BMW vypadají velice slibně. Město vsadilo na velmi neagresivní přístup, kdy téměř formou hry vybízí řidiče k vypnutí spalovacího motoru v předem určených městských oblastech.

Účastníci projektu mají ve svém mobilu aplikaci vyvinutou přímo společností BMW, která monitoruje využití jejich pohonného ústrojí. Úkolem aplikace je upozornit řidiče na to, že by měli po překročení určitých geologických hranic vypnout svůj spalovací motor a pohybovat se pouze na elektrickou energii. Tento akt je čistě dobrovolný a aplikace jej nijak nevynucuje.

Bezkonkurenční poměr nákladů vzhledem k výsledkům

Výhodou tohoto projektu jsou nulové náklady pro město. První výsledky však ukazují, že i tento nenákladný způsob přináší své výsledky, účastníci projektu tráví v čistě elektrickém režimu 90 % jízdní doby.

Nizozemsko má v porovnání s ostatními státy poměrně velký poměr hybridů vůči čistě elektrickým vozům, konkrétně 100 000 vs. 40 000 vozů. Společně je to pouze malá část s celkových 8,1 milionu vozů na tamějších silnicích.

Zastoupení BMW si tak uvědomilo, že v případě Nizozemska je třeba se zaměřit právě na spolupráci s majiteli hybridů, jelikož právě tato cílová skupina může díky své pozici přispět ke zlepšení situace. Vzhledem k nastaveným cílům snižování emisí v evropských městech o 30 % do roku 2030 je nutné nalézt praktické cesty k rychlému progresu elektrifikace dopravy i vzhledem k budoucím potenciálním problémům s dobíjecí infrastrukturou.

Na rozdíl od represivních kroků, které jsou a budou v jiných státech uplatňovány, vsází Nizozemsko na pozitivní stimulaci řidičů. Účastnící rotterdamského programu budou odměňováni například drobnými slevami. Odměnou jim bude samozřejmě i to, že každý kilometr ujetý na elektřinu ulehčí jejich peněžence.

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Škoda Auto posílila pozici ve Volkswagenu. Vyrobí baterie do Enyaqů i elektromobilů koncernu
18. květen 2022, 06:30
České firmy chtějí elektromobily ve vozovém parku. Jen je nemají kde nabíjet
17. květen 2022, 16:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milanius
1. únor 2019, 13:05

hmm zajimavé, je nutno spolu s motorem vypnout i mozek ??

A ten vysoký podíl hybridů a elektrik je dílem přání normálních lidí nebo vnějšího tlaku???

Kontas
31. leden 2019, 11:27

To ta aplikace asi používá geologickou mapu Holandska.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se