Domů
Elektromobilita
Rotterdam našel zajímavý a nenásilný způsob, jak efektivně snížit emise z dopravy ve městě

Rotterdam našel zajímavý a nenásilný způsob, jak efektivně snížit emise z dopravy ve městě

Nizozemský Rotterdam uzavřel s majiteli hybridních vozů značky BMW zajímavou dohodu, jejímž cílem je velmi neagresivním způsobem snížit emise v předem ohraničeném centru města. Nová mobilní aplikace bude řidiče na základě jejich polohy upozorňovat na přepínání do čistě elektrického režimu.

Výsledky nové mobilní aplikace určené majitelům vozů značky BMW vypadají velice slibně. Město vsadilo na velmi neagresivní přístup, kdy téměř formou hry vybízí řidiče k vypnutí spalovacího motoru v předem určených městských oblastech.

Účastníci projektu mají ve svém mobilu aplikaci vyvinutou přímo společností BMW, která monitoruje využití jejich pohonného ústrojí. Úkolem aplikace je upozornit řidiče na to, že by měli po překročení určitých geologických hranic vypnout svůj spalovací motor a pohybovat se pouze na elektrickou energii. Tento akt je čistě dobrovolný a aplikace jej nijak nevynucuje.

Bezkonkurenční poměr nákladů vzhledem k výsledkům

Výhodou tohoto projektu jsou nulové náklady pro město. První výsledky však ukazují, že i tento nenákladný způsob přináší své výsledky, účastníci projektu tráví v čistě elektrickém režimu 90 % jízdní doby.

Nizozemsko má v porovnání s ostatními státy poměrně velký poměr hybridů vůči čistě elektrickým vozům, konkrétně 100 000 vs. 40 000 vozů. Společně je to pouze malá část s celkových 8,1 milionu vozů na tamějších silnicích.

Zastoupení BMW si tak uvědomilo, že v případě Nizozemska je třeba se zaměřit právě na spolupráci s majiteli hybridů, jelikož právě tato cílová skupina může díky své pozici přispět ke zlepšení situace. Vzhledem k nastaveným cílům snižování emisí v evropských městech o 30 % do roku 2030 je nutné nalézt praktické cesty k rychlému progresu elektrifikace dopravy i vzhledem k budoucím potenciálním problémům s dobíjecí infrastrukturou.

Na rozdíl od represivních kroků, které jsou a budou v jiných státech uplatňovány, vsází Nizozemsko na pozitivní stimulaci řidičů. Účastnící rotterdamského programu budou odměňováni například drobnými slevami. Odměnou jim bude samozřejmě i to, že každý kilometr ujetý na elektřinu ulehčí jejich peněžence.

Komentáře

(2)

Milanius

1. únor 2019, 13:05

hmm zajimavé, je nutno spolu s motorem vypnout i mozek ??

A ten vysoký podíl hybridů a elektrik je dílem přání normálních lidí nebo vnějšího tlaku???

Kontas

31. leden 2019, 11:27

To ta aplikace asi používá geologickou mapu Holandska.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.