V Nizozemsku byl představen elektromobil se solárními panely a dojezdem 724 km

DomůElektromobilitaV Nizozemsku byl představen elektromobil se solárními panely a dojezdem 724 km

V Nizozemsku byl představen prototyp elektromobilu se solárními panely na střeše od společnosti Lightyear. Elektromobil Lightyear One má dojezdovou vzdálenost 724 km na jedno nabití. Nabízet se začne příští rok od částky 149 000 eur.

Velká dojezdová vzdálenost díky solárním panelům

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o automobilové novince společnosti Lightyear. Nizozemská společnost se sídlem v Helmondu v úterý představila nový elektromobil se solárními panely na střeše. Společnost sdělila, že tento model bude světově první elektromobil se solárními panely, který bude mít dálkový dojezd. Lightyear uvádí dojezdové schopnosti modelu 724 km na jedno nabití.

„Změna klimatu je děsivý vývoj, skoro až paralyzující,“ prohlásil výkonný ředitel a spoluzakladatel Lex Hoefsloot. „My jsme se rozhodli udělat opak; jakožto inženýři věříme, že něco udělat můžeme. Lightyear One představuje příležitost, jak změnit mobilitu k lepšímu.“

V první fázi se bude jednat spíše o prodej na luxusnějších a exkluzivnějších trzích, protože cena elektromobilu začíná na 149 000 eurech (zhruba 3,8 milionu korun). Prodeje mají odstartovat v příštím roce. Elektromobil se dá nabíjet i standardním způsobem, bateriový systém je schopen se nabít na dojezdovou vzdálenost 400 km za zhruba 8 hodin nabíjení.

Hlavní výhodou v dojezdové vzdálenosti je zmíněný solární panel na střeše, který během provozu (zde záleží na počasí) dobíjí bateriový systém. Dle společnosti Lightyear by běžný uživatel elektromobilu měl být schopen ujet až 20 000 km ročně jenom na nabíjení ze solárních panelů.

Další modely budou levnější

Společnost má velké plány. Prezentovaný model je prvním podobným projektem, ale Lightyear se nechal slyšel, že další modely budou podstatně levnější.

Budoucí modely budou navíc údajně součástí autonomního a sdíleného vozového parku. Tím se nákupní cena bude moci rozdělit mezi větší skupinu uživatelů. Díky nízkým provozním nákladům chce společnost touto cestou nabídnout „prémiovou“ mobilitu za nízkou cenu za ujetý kilometr.

Společnost Lightyear získala finanční podporu na vývoj od Evropské unie v rámci programu Horizon 2020.