Domů
Elektromobilita
V Nizozemsku byl představen elektromobil se solárními panely a dojezdem 724 km

V Nizozemsku byl představen elektromobil se solárními panely a dojezdem 724 km

V Nizozemsku byl představen prototyp elektromobilu se solárními panely na střeše od společnosti Lightyear. Elektromobil Lightyear One má dojezdovou vzdálenost 724 km na jedno nabití. Nabízet se začne příští rok od částky 149 000 eur.

Velká dojezdová vzdálenost díky solárním panelům

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o automobilové novince společnosti Lightyear. Nizozemská společnost se sídlem v Helmondu v úterý představila nový elektromobil se solárními panely na střeše. Společnost sdělila, že tento model bude světově první elektromobil se solárními panely, který bude mít dálkový dojezd. Lightyear uvádí dojezdové schopnosti modelu 724 km na jedno nabití.

„Změna klimatu je děsivý vývoj, skoro až paralyzující,“ prohlásil výkonný ředitel a spoluzakladatel Lex Hoefsloot. „My jsme se rozhodli udělat opak; jakožto inženýři věříme, že něco udělat můžeme. Lightyear One představuje příležitost, jak změnit mobilitu k lepšímu.“

V první fázi se bude jednat spíše o prodej na luxusnějších a exkluzivnějších trzích, protože cena elektromobilu začíná na 149 000 eurech (zhruba 3,8 milionu korun). Prodeje mají odstartovat v příštím roce. Elektromobil se dá nabíjet i standardním způsobem, bateriový systém je schopen se nabít na dojezdovou vzdálenost 400 km za zhruba 8 hodin nabíjení.

Hlavní výhodou v dojezdové vzdálenosti je zmíněný solární panel na střeše, který během provozu (zde záleží na počasí) dobíjí bateriový systém. Dle společnosti Lightyear by běžný uživatel elektromobilu měl být schopen ujet až 20 000 km ročně jenom na nabíjení ze solárních panelů.

Další modely budou levnější

Společnost má velké plány. Prezentovaný model je prvním podobným projektem, ale Lightyear se nechal slyšel, že další modely budou podstatně levnější.

Budoucí modely budou navíc údajně součástí autonomního a sdíleného vozového parku. Tím se nákupní cena bude moci rozdělit mezi větší skupinu uživatelů. Díky nízkým provozním nákladům chce společnost touto cestou nabídnout „prémiovou“ mobilitu za nízkou cenu za ujetý kilometr.

Společnost Lightyear získala finanční podporu na vývoj od Evropské unie v rámci programu Horizon 2020.

Komentáře(1)
mykanec
29. červen 2019, 03:11

V článku uvedená "Velká dojezdová vzdálenost díky solárním panelům" je nesmysl.

Soudný člověk si změří plochu střechy a kapoty, zjistí a spočítá dle již provedených instalací solárů možnou výtěžnost a zjistí že "nula od nuly" pojde.

Nesmíte parkovat v garáži, ve stínu domů či stromů, nesmí být zamračeno, pršet, napadnout sníh atd.

Naše "umístění" na globusu a podnební podmínky nejsou vhodné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.