Domů
Emise CO2
Dle odhadů mohly emise v EU ETS v roce 2019 klesnout o 7,2 %
Exhaust fumes blown into a sky.

Dle odhadů mohly emise v EU ETS v roce 2019 klesnout o 7,2 %

Dle predikcí předních analytických firem emise skleníkových plynů v zařízeních zařazených do Evropského systému obchodování s povolenkami v roce 2019 poklesly ve srovnání s rokem 2018 o přibližně 7,2 %.

Systém obchodování s emisemi, který v Evropské unii funguje již od roku 2003, má ekonomicky výhodným způsobem snižovat emise skleníkových plynů z průmyslových zařízení a energetiky. Provozovatelé těchto zařízení musí sledovat své emise a každoročně jejich verifikovaný výkaz zasílat orgánu dozoru v daném členském státě.

Přední analytické firmy, jako například Wattsight, ICIS či Clean Blue Markets, nyní odhadují, že emise z těchto zařízení mohly vloni meziročně klesnout přibližně o 7,2 % na 1,56 miliard tun. V roce 2018 zařízení z celé Unie zařazená v EU ETS vyprodukovala 1,68 miliard tun skleníkových plynů.

Levnější zemní plyn i solární zdroje

Analytici upřesňují, že důvodů pro snížení emisí je hned několik. Jde například o využívání zemního plynu namísto uhlí či slabší růst evropského průmyslu v minulém roce (způsobený například i přetrvávající obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou).

Důvodem vyššího využívání zemního plynu má úkor uhlí byla jeho poměrně nízká cena v minulém roce a vysoká cena emisní povolenky (v průměru 25 eur za jednu tunu vypuštěných emisí).

Další příčinou pro snížení emisí bylo nahrazování tradičních zdrojů energie za zdroje využívající větrnou a sluneční energii. Dle studie společnosti Ember a Agora Energiewende šlo tedy především o dva hlavní faktory – přechod na zemní plyn a na obnovitelné zdroje, přičemž každý měl na výslednou situaci vliv stejným dílem.

Ověřená čísla by měla být zveřejněna Evropskou komisí s největší pravděpodobností již příští měsíc. V roce 2018 emise spadající pod EU ETS klesly o pouhá 3,3 %.  Systém nadále pokrývá asi 12 000 elektráren, továren a leteckých společností v Evropském hospodářském prostoru a reguluje přibližně 45 % veškeré produkce skleníkových plynů v Evropské unii.

Štítky:EU ETS

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
St
3. duben 2020, 13:04

Snad si vezmeme z nastalé situace poučení. Přestaneme se honit za chimérami a vezmeme si příklad ze států, kde jim ekonomika funguje.

Jan Veselý
3. duben 2020, 13:55

Co třeba začít ekonomicky nejúspěšnějšími ekonomikami EU? To jsou Nizozemí, Německo a Dánsko. Ty si nějakou Čínu nebo Rusko ekonomicky "natírají na chleba". O lůserech typu USA, Francie nebo Velká Británie ani nemluvě.

St
3. duben 2020, 20:42

Pokud se budeme bavit o energetice, tak Nizozemí, Německo či Dánsko mají výhodu toho, že jsou u moře, takže mohou využít jednak příznivých větrů a jednak mohou využít přílivu a odlivu při výrobě EE. Jinak když je potřeba tak EE dováží a při její výrobě dost využívají fosilní paliva.

Co se týče ekonomiky, tak nebude dlouho trvat a Čína bude největší ekonomikou světa. Ať se to někomu líbí nebo ne. Už jen proto, že se tu v Evropě rádi zbavujeme výrobních kapacit, ať už ve jménu ekologie či snižování cen.

Hlavně chvilku počkejme a uvidíme jak se hospodářská krize projeví v jednotlivých regionech. Zatím tu krizi mnohem lépe zvládá Čína než třeba USA.

Jan Veselý
4. duben 2020, 00:45

Dánové mohou využívat příznivých větrů, protože mají národní hospodářskou politiku, která je zaměřená na investování do rozvoje perspektivních oborů a do svých lidí. Takže teď je ten malý národ světovou špičkou nejen ve větrné energetice, ale i v řídící a regulační technice nebo v biochemii. Mají obrovské přebytky obchodní bilance. Číňané se k nim jezdí učit, tisíce a tisíce Číňanů.

Já mám s Dány a Dánskem osobní zkušenosti a opravdu bych přál všem Čechům, aby mohli žít v takové blahobytné zemi plné spokojených, pracovitých a poctivých lidí. Přitom to není ještě tak dávno, co bylo jejich hlavním exportním produktem nasolené vepřové.

Jestli považujete za vzor hodný následování Čínu, vaše volba, jen nevím jak toho dosáhnete. Já před bezohlednou postkomunisticku totalitou s dickensovskou ekonomikou dávám přednost zavedeným demokraciím, kde se dodržují zákony, včetně lidských práv, kde se berou ohledy na životní prostředí.

Ale s těmi USA máte asi pravdu, Čína to zvládá lépe. To není tak velké překvapení, všechny civilizované země to zvládají lépe než USA s tou hloupou profesionální celebritou v čele. Ta země je v rozkladu a trochu mě děsí, co z toho pro svět vyplyne.

St
5. duben 2020, 20:57

Pokud se budeme bavit o kvalitě života a přístupu k lidem, tak máte samozřejmě pravdu, nejde srovnávat Čínu a Dánsko.

Pokud se budeme bavit o energetické politice, tak se mi líbí čínský pragmatismus. Co se týče Dánska, pokud by neměli moře, foukající vítr, tak jak by řešili své energetické potřeby? Biomasou? Tím, že dováží pelety přes půl světa jak z USA, tak i z Ruska? Myslíte, že je to ekologické, že něco takového pomáhá přírodě?

Jan Veselý
5. duben 2020, 21:30

Jde poznat jak toho málo víte, když znáte jen větrnou energetiku. Dánové pragmaticky dlouhodobě rozvíjejí ty zdroje, které mají. Proto dlouhodobě investovali do rozvoje větrné energetiky, i když všichni chytráci světě věděli, že "to nejdééé". Taky jsou naprostá špice ve využívání biodigesce, řídící a regulační technice a v efektivním využívání energií. Takové ty věci jako využívání odpadního tepla, tepelné elektrárny se špičkovou účinností, zateplování, úsporné spotřebiče, energeticky úsporné průmyslové technologie, ... Umíte si představit jaké nestvůrné množství energie ročně ušetří dánský vynález a špičkové know-how okolo enzymů v pracích prášcích? Když se teď pere při 30°C a ne při 60°C jako předtím?

V konečném důsledku mají Dánové 2.5x vyšší HDP na osobu než ČR s o 25% nižší spotřebou energií.

PE
3. duben 2020, 15:54

Bez dodavek z Ciny je nejen Nemecko,ale cela EU v koncich a ne si ji natiraji na chleba!!

Jan Veselý
4. duben 2020, 00:49

A Číňané dodávají zboží vyrobené z importovaných surovin na strojích, které dovezli, třeba z Dánska nebo Německa. To je globální ekonomika. Místo Číny v ní, je produkce obrovských objemů zboží s malou přidanou hodnotou. A jde jim to dobře.

A, možná vás to překvapí, držím Číně palce. Já nejsem svině a i Číňům přejí, aby díky své usilovné práci zbohatli a měli se dobře.

PE
4. duben 2020, 11:24

Takze pokud Cina nedodava,jako ted,jdou lide u nas na nucenou dovolenou,protoze nemaji z ceho vyrabet/ v okoli nekolik firem/ a v Nemecku montovat a EU je na ,,kolenou,, a ne ze nas natiraji na chleba...

Martin Hajek
31. březen 2020, 22:17

"V roce 2018 emise spadající pod EU ETS klesly o pouhá 3,3 %." Paní Vrbová by v rámci objektivity měla uvést, že emise v EU ETS měly v období let 2014 až 2020 klesat v průměru o 1,74 % ročně - tzv. lineární redukční faktor. Tedy již tempo poklesu emisí v roce 2018 bylo oproti oficiální trajektorii skoro dvojnásobné. Tempo loňského roku pak ukazuje, že poslední reforma EU ETS byla velmi přehnaná a vede k podstatně rychlejšímu tempu poklesu emisí, než na jaké systém ETS oficiálně cílí. Jinými slovy, reformátoři systému ETS nám buď lhali a nebo si trh jen tak pro nic za nic loni snižoval emise čtyřnásobným tempem proti plánu, ačkoli žádná recese nebyla. Na jednu stranu je snižování emisí jistě chvályhodné, ale, bohužel, není zadarmo. Dnes je zřejmé, že zdaleka nebyl zapotřebí tak zásadní zářez, který zelené organizace nakonec v ETS prosadily. Teď nás to bude mrzet, protože řada podniků nemá žádné rezervy a v současné krizi půjdou rychle ke dnu.

Josef
1. duben 2020, 00:17

Ano bohužel je to tak, investovalo se příliš mnoho do úspor a s poklesem ceny energií se tyto investice projeví jako ještě mnohem dražší než se původně předpokládalo. Bohužel mnoho lidí si myslí, že má zajištěnou buducnost a že jejich životní úroveň bude jenom růst podle toho se také chovají jako občané i jako voliči. V každém případě současné události pravděpodobně změní svět podobně drasticky jako 1 světová válka po této válce se z USA stala supervelmoc a evropské státy byly odsunuty na 2 kolej. Dnes po cca 102 letech se toto opakuje supervelmocí se stává Čína ne ovšem díky svojí vojenské síle nebo agresi proti jiným národům, ale díky technologiím , dobré ekonomice i ekonomické diplomacii. Je to vlastně první stát v historii lidstva, který se stal supervelmocí bez toho, aniž by vyhrál válku což je posun v naší civilizaci.

Martin Hajek
1. duben 2020, 00:59

Ano, Čína a celá východní Asie má našlápnuto vyjít z této krize jako absolutní vítěz, zatímco EU a USA budou hlavní poražení. USA kvůli své namyšlenosti a neochotě s pandemií skutečně bojovat (k čemuž nakonec budou stejně donuceni, ale za cenu daleko větších ekonomických ztrát), EU zase kvůli zarputilé snaze střelit se ještě ekonomicky do obou nohou Zeleným údělem.

energetik II
1. duben 2020, 09:46

TO : Josef

I když čínským číslům také nevěřím /81 000 nakažených a 3300 mrtvých/ , čísla budou zřejmě podstatně vyšší , přesto se musí uznat , že Čína koronavirus zvládla slušným způsobem a nyní už zbytek světa zásobuje masovým způsobem ochrannými pomůckami. V USA se to zatím pořád jen "rozjíždí" a přitom jen za včerejší den měly USA 24 700 nově nakažených a 912 mrtvých. Dnes překoná počet nakažených v USA hranici 200 000 osob a číslo mrtvých bude asi 5000 celkem. A to jsou USA stále na začátku vzestupné trajektorie. Myslím si, že odhad konečného počtu mrtvých mezi 100 000 až 200 000 je zcela reálný. Přitom 100 000 odpovídá počtu mrtvých Američanů v Korejské a Vietnamské válce dohromady. Koronavirus bude pro USA dalším významným mínusem v jejich image vládnoucí světové supervelmoci.

Martin Hajek
1. duben 2020, 10:00

Zhruba před 5 dny ukazovaly modely v USA přibližně 1 milion nakažených. Od té doby číslo nepochybně dál zásadně narostlo. 100 tisíc mrtvých není nijak přehnané číslo. Pro USA to bude další okamžik "Sputnik", který zásadně zatřese národním sebevědomím a překreslí vnitropolitickou mapu.

energetik II
1. duben 2020, 11:13

Pro USA může nastat další problém a to s výší dluhů. Dolar je sice světovou rezervní měnou a většina Dolarů je držena mimo území USA.Přesto současný hrubý státní dluh = 109 % HDP / ČR = 31 %/ je druhý nejvyšší v amerických dějinách. Vyšší měly /118 %/ pouze roku 1945 , kdy jim končila válka na dvou frontách proti německému a japonskému fašismu a kdy jim dluh vyskočil díky obřím válečným výdajům. Nyní USA žijí v mírové době, ale přesto budou zcela jistě tento bývalý "válečný rekord" z roku 1945 atakovat a 118 % myslím padne.

Carlos
2. duben 2020, 23:12

Uvidíme, já jsem dost zvědavý na čísla o tom kolik lidí se s tím virem již potkalo, tajně, vím že je to trochu zlé, doufám že to číslo je co nejvyšší ve všech zemích protože pokud zjistíme že protilátky má hodně, dejme tomu 50% lidí, mohlo by to znamenat že se nemoc chová jinak než si myslíme a její statistika je mnohem příhodnější, než se zdá.

Tajně troch doufám že křivky nárůstu jsou jenom špičkou reálné křivky, že reálně to je mnohem, mnohem více lidí, kteří nepotřebují a nepotřebovali ošetření, doufám že se mnoho případů schovalo pod chřipky letos a lidi se z toho vymotali.

Co se týče USA, ale zejména EU, doufám že to povede k takovým změnám, které budou ve prospěch obou celků a zajistí jejich lepší budoucí fungování. Je trochu tragikomické sledovat třeba vztekání se na EU, které ani nemá dost pravomocí k tomu něco ohledně epidemií dělat.Myslím že po této zkušenosti je jasné že potřebujeme EU více federalizovat tak aby procesy v ní připomínaly normální stát a byla mnohem rychlejší v řešení krizí.

PE
1. duben 2020, 15:17

Po skonceni kovidu 19 poroste asi vsechno nahoru ,nejenom energie a to se budeme vsichni ,,divit, Benzin z 25 na min 35? Teplo elektrina atd...Ekonomika se musi z neceho vratit na puvodni uroven.Takze pokud nekde zateplime,nebo provedeme usporna opatreni,tak se nam to urcite vyplati...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se