Domů
Emise CO2
Polsko požaduje zrušení systému EU ETS kvůli škodám způsobeným koronavirem
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

Polsko požaduje zrušení systému EU ETS kvůli škodám způsobeným koronavirem

Kvůli škodám způsobeným koronavirem chce Polsko zrušit od příštího roku systém EU ETS, nebo alespoň dostat výjimku. V pondělí nezávisle na Polsku urgoval Andrej Babiš opuštění od Zelené dohody pro Evropu. Evropská komise se staví negativně k oběma návrhům.

Do evropského systému EU ETS jsou zahrnuty především elektrárny, průmyslové podniky a aerolineky, kdy všechny tyto subjekty musí kupovat povolenky na vypouštění emisí CO2. Polsko je dlouhodobě se svým těžkým uhelným průmyslem odpůrcem tohoto systému a celkově i většiny environmentálních cílů Evropské unie.

Od příštího roku chce být Polsko mimo EU ETS

V úterý přišel náměstek ministerstva státních aktiv Janusz Kowalski s návrhem zrušení systému EU ETS, informoval zpravodajský portál EURACTIV. Dle jeho slov by se Polsko a ostatní členské země měly sami postarat o ochranu klimatu a systém EU ETS by měl být zrušen k 1. 1. 2021.

„Výsledek boje proti koronaviru je bolestivý. Je očividné, že státy budou hledat peníze navíc na pomoc občanům a průmyslu. Toto je čas na různé nekonvenční politické kroky na všech úrovních,“ sdělil Kowalski v úterý agentuře Reuters.

Kvůli koronaviru zavřelo Polsko hranice pro cizince, zavřelo školy a zakázalo veřejné akce nad 50 lidí.

Polsko má převážně výrobu z uhlí a je dlouhodobě proti čemukoliv, co by jeho používání limitovalo. Kowalski očekává, že i ostatní země ve střední a východní Evropě jeho návrh podpoří, protože jsou také značně závislé na elektřině z uhlí.

Polsko bylo také jedinou členskou zemí, která v prosinci odmítla závazek EU být klimaticky neutrální do roku 2050.

Evropská komise vše odmítá

Nezávisle na Polsku se na podobné téma vyjádřil i premiér Babiš, který ve světlě koronaviru urgoval Evropskou unii, aby zapomněla na Zelenou dohodu pro Evropu.

Reakce na polské vyjádření ze strany Evropské komise byly negativní, jak se dalo předpokládat. Dle různých členů Komise je sice prvořadý úkol boje s koronavirem, ale implementace Zelené dohody pro Evropu s tím souběžně pokračuje, protože kvůli koronaviru se krize změny klimatu nijak nezmenšila nebo nezmizela.

Zdroj úvodní fotografie: PixaBay.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Jan Veselý
20. březen 2020, 10:00

Poláci nějak měknou. Zatím se zmohli jen na jakési prohlášení a víc nic. Bývali tvrdší vyjednavači.

Jaroslav Rybak
20. březen 2020, 11:53

Toto je teprve prvni pozadavek.

EU zatim nepredvedla zadny krizovy management a myslim, ze rada lidi zacne pochybovat o smysluplnosti tak nakladne organizace.

Jan Veselý
20. březen 2020, 18:56

Hlavně je kravina dělat za současné situace krizový management formou snižování korporátních daní. To nikomu zakázky nevyčaruje. Tohle je ze strany Polska čirý oportunismus.

Stačí se podívat do USA, tam FED srazil úroky na minimum, naEntroval a nalil do ekonomiky 2 bilony dolarů a efekt byl "nula, nula, prd".

Martin Pácalt
22. březen 2020, 09:26

To jste mi připomněl, už za krize 2008-2009 se u nás, v pozdějších letech i hlasitěji, volaly firmy po státních zakázkách, ne snižování daní. Dokonce by zkously i vyšší daně s podmínkou, že soukromý sektor nahradí co nejvíce státní sektor. Takže souhlas.

Jan Veselý
22. březen 2020, 17:37

Starý dobrý Keynes.

Martin Hajek
20. březen 2020, 15:57

Myslím, že Komise si nakonec se zpřísněním cíle do roku 2030 v rámci Zeleného údělu v září vůbec nedovolí vylézt, aby nedošlo k defenestraci. EU teď spoří emise nevídaným způsobem a asi to ještě dost dlouho vydrží i bez nápadů z Bruselu, jak se ještě lépe ekonomicky střelit do nohou.

Ivan Novák
20. březen 2020, 16:29

Když ono už nešlo ani tak o emise, jako o příjmy z povolenek. Těch se budou vlády i Brusel vzdávat nerady. Na druhou stranu, že bude třeba nejprve nechat znovu rozběhnout ekonomiku, a pak teprve ji dojit, chápou i centrální plánovači. Nutnou budoucí inflaci odskáče neproduktivní sektor, např. my penzisti, ale snad přitom i splasknou bubliny a ztratí sílu některé obzvlášť marné regulace.

Honza
20. březen 2020, 16:29

To, co teď Poláci předvedli, je snaha zneužít jedné krize pro své byznysové zájmy. Koronavirová epidemie za pár měsíců odezní, následně i ta ekonomická krize epidemií vyvolaná, ale změny klimatu pokračují dál … máme za sebou jednu z nejteplejších zim, prakticky bez přírodního sněhu, čeká nás další suché léto, USA bude stihat jeden hurikán za druhým, samá tornáda … je zde klimatická krize a EU ETS je dle zkušeností nejefektivnějším nástrojem pro implementaci změn vedoucích k řešení této krize …

Hloupější Honza
20. březen 2020, 20:05

Honzo, díky za vysvětlení. A o byznysových zájmech spekulantů na tzv. trhu s evropskou emisní povolenkou (EUA) nám také někdy napíšete?

Honza
20. březen 2020, 22:27

Minimální kolísání ceny emisní povolenky v EU ETS budiž důkazem, že zde nějaké masivní spekulace neprobíhají. Určitě jsou menší než na akciových trzích. EU ETS funkční je, po nárustu ceny v roce 2017 došlo k zefektivnění metod používaných k snižování CO2 ve všech sektorech, které do EU ETS spadají. Ve Spojeném království díky kombinaci emisní povolenky a uhlíkové daně provedly v několika málo letech takřka úplný odchod od uhelných elektráren.

EU ETS je regulace založená na tržních mechanismech a trh je vždy efektivnější než přímé regulace.

Ještě Hloupější Honza
22. březen 2020, 10:01

No, ty finanční spekulace by tam právě neměly být ŽÁDNÉ. Při letmém pohledu na historický vývoj ceny EUA máte ale vlastně pravdu. Meziroční výkyvy +/- stovky procent u daně, kterou platí jenom někdo a která je závislá na různých rozhodnutích různých států a EU, jsou vlastně normální... Jeden měsíc budeme pálit uhlí, další měsíc dřevo, pak plyn... Omlouvám se, mám horečku... Pálit nemusíme nic. Máme přece Slunce a vítr.

KeB
20. březen 2020, 22:50

...amen

St
24. březen 2020, 12:31

Za současné situace jediné rozumné řešení. Peníze budou potřeba na mnohem důležitější věci jak plnit zelené fantasmagorie z Bruselu. Bude třeba opět naplno rozjet ekonomiku. EK by měla být za současné situace ztiha. Nebýt rychlé reakce národních vlád, tak tu máme opravdový Armagedon.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se