Polsko požaduje zrušení systému EU ETS kvůli škodám způsobeným koronavirem

DomůEmise CO2Polsko požaduje zrušení systému EU ETS kvůli škodám způsobeným koronavirem

Kvůli škodám způsobeným koronavirem chce Polsko zrušit od příštího roku systém EU ETS, nebo alespoň dostat výjimku. V pondělí nezávisle na Polsku urgoval Andrej Babiš opuštění od Zelené dohody pro Evropu. Evropská komise se staví negativně k oběma návrhům.

Do evropského systému EU ETS jsou zahrnuty především elektrárny, průmyslové podniky a aerolineky, kdy všechny tyto subjekty musí kupovat povolenky na vypouštění emisí CO2. Polsko je dlouhodobě se svým těžkým uhelným průmyslem odpůrcem tohoto systému a celkově i většiny environmentálních cílů Evropské unie.

Od příštího roku chce být Polsko mimo EU ETS

V úterý přišel náměstek ministerstva státních aktiv Janusz Kowalski s návrhem zrušení systému EU ETS, informoval zpravodajský portál EURACTIV. Dle jeho slov by se Polsko a ostatní členské země měly sami postarat o ochranu klimatu a systém EU ETS by měl být zrušen k 1. 1. 2021.

„Výsledek boje proti koronaviru je bolestivý. Je očividné, že státy budou hledat peníze navíc na pomoc občanům a průmyslu. Toto je čas na různé nekonvenční politické kroky na všech úrovních,“ sdělil Kowalski v úterý agentuře Reuters.

Kvůli koronaviru zavřelo Polsko hranice pro cizince, zavřelo školy a zakázalo veřejné akce nad 50 lidí.

Polsko má převážně výrobu z uhlí a je dlouhodobě proti čemukoliv, co by jeho používání limitovalo. Kowalski očekává, že i ostatní země ve střední a východní Evropě jeho návrh podpoří, protože jsou také značně závislé na elektřině z uhlí.

Polsko bylo také jedinou členskou zemí, která v prosinci odmítla závazek EU být klimaticky neutrální do roku 2050.

Evropská komise vše odmítá

Nezávisle na Polsku se na podobné téma vyjádřil i premiér Babiš, který ve světlě koronaviru urgoval Evropskou unii, aby zapomněla na Zelenou dohodu pro Evropu.

Reakce na polské vyjádření ze strany Evropské komise byly negativní, jak se dalo předpokládat. Dle různých členů Komise je sice prvořadý úkol boje s koronavirem, ale implementace Zelené dohody pro Evropu s tím souběžně pokračuje, protože kvůli koronaviru se krize změny klimatu nijak nezmenšila nebo nezmizela.

Zdroj úvodní fotografie: PixaBay.com