Domů
Emise CO2
Propojení trhu s emisními povolenkami v EU a Kalifornii nemusí být utopií

Propojení trhu s emisními povolenkami v EU a Kalifornii nemusí být utopií

V americkém San Franciscu se dne 13. září pořádal Globální klimatický summit, na kterém debatovali budoucnost boje proti změnám klimatu nejen zástupci států a nadnárodních společností, ale mimo jiné i Al Gore, Michael Bloomberg či Anand Mahindra. Evropský komisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Cañete a kalifornský guvernér Jerry Brown se shodli, že propojení evropského trhu s emisními povolenkami (EU ETS) a kalifornského ETS je reálné a pro obě strany velmi žádoucí.

Propojování systémů emisního obchodování je již delší dobu možností, kterou zvažují veskrze všechny státy, které systémy tohoto typu zavedly. V minulosti bylo uvažováno například o napojení evropského ETS na systém australský (jednání o propojení a jeho podmínkách nakonec zkrachovala), v minulém roce byla dohodnuta spojovací smlouva se Švýcarskem a v současnosti je zkoumáno možné spojení s některými systémy v Číně. V Severní Americe je kalifornský systém propojen v rámci seskupení Western Climate Initiative s ETS v kanadské provincii Québec, plánováno bylo i napojení systému kanadského Ontaria.

Systémy emisního obchodování, včetně těch naplánovaných či zvažovaných, dobře znázorňuje mapa International Carbon Action Partnership. Zdroj: ICAP

Prohloubení spolupráce i úplně propojení obou systémů

Propojení systému evropského a kalifornského není nemožné a dle zástupců obou stran a jejich vyjádření v průběhu konference je to i velmi žádoucí. Podrobnější pravidla (například týkající se zaměnitelnosti povolenek či flexibilních mechanismů) by musela být dohodnuta a jak Cañete, tak Brown se vyslovili pro prohloubení budoucí spolupráce při přípravě spojení obou ETS.

Dle tiskové zprávy vydané po jednání obou stran, je zájmem EU i Kalifornie propojení jejich ETS, což pomůže maximalizovat využití zpoplatnění uhlíku jako nástroje pro boj se změnami klimatu a transformaci světové ekonomiky. Jak Kalifornie, tak i EU budou rovněž v budoucnu podporovat propojování či napojování dalších systémů. V průběhu nastávajících dvanácti měsíců plánují obě strany nastavit dialogy na téma investičních signálů v ETS, zachování tržní síly dotčených subjektů či využití výnosů systémů ETS. Zástupci EU a Kalifornie se mají znovu setkat za rok, kdy budou diskutovat pokrok v oblasti a dohodnou se na dalším směřování.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.