Domů
Emise CO2
Pro revizi rezervy tržní stability není podle analytiků prozatím dostatek dat 
Zdroj: Pexels

Pro revizi rezervy tržní stability není podle analytiků prozatím dostatek dat 

Evropský systém pro obchodování s emisemi CO2 (EU ETS) nemá prozatím dostatek zkušeností s fungováním tzv. rezervy tržní stability (MSR) na to, aby mohly být učiněny změny v jejím fungování. Na konferenci Argus Emissions to uvedl analytik Trevor Sikorski ze společnosti Energy Aspects.

Sikorski upozornil na skutečnost, že MSR začala fungovat teprve na začátku loňského roku a že proto není k dispozici dostatek dat pro její plánovanou revizi, která má proběhnout v příštím roce.

„Sotva jsme MSR spustili, stále máme obrovský přebytek povolenek na trhu a nevíme, jak bude trh reagovat a jak bychom měli MSR provozovat, pokud by byl přebytek nižší,“ uvedl Sikorski.

Nová data o bilanci EU ETS budou zveřejněna v květnu. Na základě dat zveřejněných v květnu loňského roku, která ukázala na přebytek povolenek na trhu ve výši 1,7 mld. povolenek, bylo rozhodnuto o stažení 397 mil. povolenek (24 % přebytku) z primárních aukcí v období září 2019 až srpen 2020 a jejich umístění do MSR.

V rámci revize naplánované na příští rok by mělo být rozhodnuto mimo jiné o tom, zda prodloužit období, po které bude do MSR umisťováno 24 % z vypočítaného přebytku povolenek, předtím, než se přistoupí k návratu k původně navrženým 12 %.

Tom Lord, expert na trading a risk management ze společnosti Redshaw Advisors, dodal, že revize MSR bude provedena po několika medvědích rocích, které nejsou dobrým příkladem toho, jaké jsou reálné schopnosti MSR.

„Avšak i když se vrátíme k 12 %, MSR tu stále bude a bude následovat pouze několik let nižších množství stažených povolenek předtím, než začne „kousat“ Evropský zelený úděl,“ dodal Lord.

Princip fungování rezervy tržní stability

Tzv. rezerva tržní stability byla zavedena od 1. ledna 2019. Jejím cílem je podpořit cenu emisních povolenek tím, že bude udržovat přebytek povolenek na trhu v rozmezí 400 až 833 mil. povolenek.

Pokud je přebytek na trhu vyšší než 833 mil. povolenek, je v období 2019 až 2023 do MSR staženo 24 % přebytku, respektive 12 % přebytku po roce 2023. Jeli počet povolenek v oběhu nižší než 400 mil., je z MSR do primárních aukcí uvolněno o 100 mil. povolenek více.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nevědomost, nebo záměr? Proč je Síkelův návrh na omezení emisních povolenek nesmysl
15. září 2022, 05:50
Třetí německý balíček energetických úlev zavádí cenovou brzdu pro elektřinu, daně z neočekávaných výnosů a zmrazuje ceny emisí CO2
7. září 2022, 04:23
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se