Domů
Emise CO2
Ceny emisních povolenek se začátkem roku 2021 dostaly na rekordní úroveň
Zdroj: www.ecologic.eu

Ceny emisních povolenek se začátkem roku 2021 dostaly na rekordní úroveň

Ceny emisních povolenek v systému EU ETS v prvních obchodních dnech roku 2021 vzrostly na rekordní úrovně. Ceny emisních povolenek jsou mimo jiné podpořeny očekáváními ohledně opatření, která mají dovést Evropskou unii ke splnění nově nastaveného emisního cíle pro rok 2030.

Závěrná cena futures kontraktu na povolenku CO₂ s dodávkou v prosinci 2021 dosáhla ve čtvrtek na 34,76 EUR/t CO₂. Ceny povolenek CO₂ tak začátkem roku dosahují nejvyšších hodnot od spuštění systému EU ETS v roce 2005.

Chladné počasí, které v tomto týdnu panovalo napříč Evropou, podpořilo růst cen povolenek, jelikož chladné počasí zvyšuje poptávku po elektrické a tepelné energii, čímž se zvyšuje poptávka po emisních povolenkách. Cena emisních povolenek byla rovněž podpořena odkladem začátku aukcí emisních povolenek v letošním roce.

Nový emisní cíl EU

Cena povolenky CO₂ má dle analytiků dlouhodobě vzrůstající tendenci v důsledku zpřísňování politiky EU v oblasti změny klimatu. Cena od prosince loňského roku, kdy představitelé EU odsouhlasili nový emisní cíl pro rok 2030, vzrostla o více než 10 %.

Očekává se, že balíček opatření vedoucí ke splnění nového emisního cíle EU pro rok 2030, kterým je 55% snížení emisí skleníkových plynů oproti roku 1990, bude zveřejněn Komisí v červnu letošního roku.

4. fáze systému EU ETS

Jak jsme informovali, systém EU ETS vstoupil začátkem roku 2021 do své 4. fáze, která potrvá až do konce roku 2030.

„Vyšší cíle v oblasti snižování emisí znamenají nižší nabídku povolenek v EU ETS, což by jinak mohlo znamenat vyšší cenu uhlíku,“ komentoval v říjnu 2020 dění Jeff Berman, analytik Plattsu.

Počátkem 4. fáze vzrostla hodnota takzvaného lineárního redukčního faktoru (LFR), která udává snižovaní stropu celkových emisní v systému, a to z 1,74 % ročně na 2,2 % ročně.

Aktuálně platná hodnota LFR je ovšem nastavená na starý emisní cíl (40 % snížení emisí skleníkových plynu). Cena povolenek CO₂ tedy bude záviset i na tom, od kdy nabyde samotné předpokládané zvýšení LFR platnosti.

Otázkou je také budoucí nastavení rezervy tržní stability, do které se od roku 2019 do roku 2023 přesouvá 24 % z přebytku povolenek na trhu, pokud je přebytek vyšší než 833 miliónů. Po roce 2023 má množství přesouvaných povolenek klesnout na 12 %. Ve hře je tedy prodloužení 24% hodnoty na další roky.

Odhad analytiků

„Dojdeme do bodu, kdy se prostě trh bude muset posunout do vyšších cenových hladin, jelikož zde nebude dostatečná nabídka, aby uspokojila poptávku,“ uvedl Tom Lord ze společnosti Redshaw Advisors.

Analytici Refinitivu revidovali svůj odhad pro cenu povolenky CO₂ do roku 2030 vzhledem k novému emisnímu cíli, a to z 23 EUR/t CO₂ na 89 EUR/t CO₂.

„Je to obrovský nárůst. U ETS opravdu zaleží na ambicích,“ uvedla analytička Ingvild Sorhusová.

Zdroj: www.ecologic.eu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
PetrV
10. leden 2021, 08:43

Jediné co nám pomůže od utrpení zimou krom jaderek je paradoxně metan a co2. I ta trocha lidmi spaleneho...ty přírodní uniky jsou o 2 řady jinde...

St
9. leden 2021, 16:53

Špatná zpráva. Tady jde krásně vidět kam vede to zelené šílenství. Větru a dešti prostě poručit nejde. A nahrazovat stabilní zdroje EE nestabilními povede jen k jednomu jedinému, že EE bude podstatně dražší než doposud.

pr
11. leden 2021, 10:10

Nikoli, povede to k tomu, že se každý jednotlivý zákazník rozhodne kolik elektrřiny z DS potřebuje a kolik si ji vyrobí lokálně sám. Skončí socialismus kdy strana a vláda ví nejlépe jak se nechat zkorumpovat. Neboli nastane doba, kdy bude každý žít ZA SVÉ.

Martin Prokš
11. leden 2021, 13:42

Dobrý den,

Máte pravdu, diesel agregát + 100 l paliva + 200 kg baterek s měničem do každého bytu! Jen ať mají hasiči co dělat, stejně se ve službě furt jen flákají.

Ale teď vážně. Opravdu si myslíte, že si společenství vlastníků a baráky začnou houfně pořizovat FVE panely + blokové elektrocentrály s velkými baterkami k plynovým kotelnám? Že na to budou mít? A že tím uniknou CO2 šílenství? Opravdu si myslíte, že stát si nechá ve velkém unikat daně, respektive nenapálí si další daně na plyn? Opravdu si myslíte, že malé lokální zdroje s velmi omezeným financováním budou mít alespoň porovnatelnou účinnost a nízké jednotkové emise jako velké specializované zdroje současnosti?

Heil Gréta a její Grean Deal pobočnici Kamala Harris!

pr
11. leden 2021, 15:55

Rozdělme:

baráky. Ty už houfně po FVE jedou. Problém nevidím. Přisosávaj když potřebují, nebo je to pro ně výhodné.

SVJ. Tady se situace dělí na mizivé procento těch SVJ ve kterých se majitelé chovají jako ti, kteří jsou hodni tohoto označení. Ti, v době kdy to je pro ně výhodné, udělají při rekonstrukci stoupaček LDS a budou se chovat jako ti, kteří vlastní baráky.

Inu a zbytek - SVJ složené z "nájemníků se záznamem v katastru nemovitostí" (typicky viz. film Vlastníci), ti mi jsou putna. Ti nestojí ani za psí štěk. (ale ten film byl přesný, ze života.)

PetrV
9. leden 2021, 17:25

Tak kdo začne odstavovat uhelky jako první. Helmuti, co spalují mazut, plyn? Nebo Poláci s uhlím? Bude se podvádět jako s emisemi německých automobilek?

Jak z toho ven?

OZE k lejnu. Zima jako před 30 ti lety a to teprve začíná...

pr
11. leden 2021, 10:15

Jo, první den zimy a to již 11.1., no je vidět, že zimu z před 30 lety znáte pouze z vyprávění předků. (omlouvám se Cazlům, tam samo je před Muzeem 4cm kalamita jako každý rok.)

PetrV
9. leden 2021, 17:32

Jinak je to komunistickokapitalistický hnus...

en.wikipedia....org/wiki/Emissions_trading

Jan Veselý
9. leden 2021, 19:20

To už je jak pravo-levá úchylka jak během stalinských procesů. Kde na to chodíte? To musí být dobrý matroš.

Carlos
9. leden 2021, 22:57

Honzo, včera jsem to psal Bizonovi, roste tu frustrace, lidem hrabe. Zcela zbytečně roste polarizace společnosti a na odpor proti změně. Co si co by se dalo nazvat "vzpourou lůzy", vyneslo do vysokých pozic politiky, kteří vyrobili erteplový guláš (a.k.a. buřtguláš) z botulinových klobás. Do toho teď lijí oheň do oleje různí Landové a Flegeři (dneska s ním zase něco vyšlo a přijde mi že trochu přehání, ale budiž, nechám to že je v nějakém rozumném limitu zkázy. Problém je že jedeme lesem a díváme se na všechno kukátkem, můžeme mít milion, ale taky tři co si tím už prošly) Což spolu s poněkud nekompetentní vládou je problém. Všechno dělá s půlročním zpožděním. Taky už na ně začínám být alergický.

Takže jestli byl někdo proti zeleným věcem, tak teď s přidanou frustrací je na tom ještě hůř a je agresivnější. Další problém je asi se scarcity mindsetem.

PetrV
10. leden 2021, 00:01

Přesně tak hošánci a nejsem jediný. Covid mě tolik netrápí. Trápí mě megazlodějna greendealu za bílého dne která dělá v konečném důsledku z lidí žebráky a zelených podvodníků vrahy Evropy.

Evropa dopadne podobně jako USA, aniž si to chcete uvědomit.

Nejde o Česko, jde o celou Evropu. Němcům se vzepřou novoněmci.

Francouzům dtto.

Stačí na to ochlazení v rámci cyklu 61,5 roku.

Včera jsem mluvil s jedním pánem v rámci projektu copernicus. Potvrdil mi zastavení oteplování, tak jak to předpovídali geofyzici. Přijde skokové ochlazení díky zvýšené sopečné činnosti a zpitomělé vlády budou prosit lidi, aby netopili tepelnými čerpadly, nenabíjeli elektromobily, nevařili, jen koukali na placaté televize, jak je všechno ok s oteplováním.

PetrV
10. leden 2021, 00:01

Přesně tak hošánci a nejsem jediný. Covid mě tolik netrápí. Trápí mě megazlodějna greendealu za bílého dne která dělá v konečném důsledku z lidí žebráky a zelených podvodníků vrahy Evropy.

Evropa dopadne podobně jako USA, aniž si to chcete uvědomit.

Nejde o Česko, jde o celou Evropu. Němcům se vzepřou novoněmci.

Francouzům dtto.

Stačí na to ochlazení v rámci cyklu 61,5 roku.

Včera jsem mluvil s jedním pánem v rámci projektu copernicus. Potvrdil mi zastavení oteplování, tak jak to předpovídali geofyzici. Přijde skokové ochlazení díky zvýšené sopečné činnosti a zpitomělé vlády budou prosit lidi, aby netopili tepelnými čerpadly, nenabíjeli elektromobily, nevařili, jen koukali na placaté televize, jak je všechno ok s oteplováním.

Josef
10. leden 2021, 21:26

Ochladí se o 1°C (celosvětově) takže pokud bude západní proudění tak místo +4°C budou +3°C , u nás je zima o směru větru a ne o světové teplotě. Množství budov, které lze plně vytápět pomocí TČ je samozřejmě omezené, ale na druhou stranu když budou mít ty budovy ještě plynový kotel tak o co půjde distributor ty TČ prostě vypne a naběhnou kotle třeba na část dne a síť se tím odlehčí. Jinými slovy existuje dost chytrých řešení jak udělat energetiku ekologicky přívětivější a méně závislou na fosilních palivech než je dnes. chtít nulu za 30 je samozřejmě hloupost.

energetik II
9. leden 2021, 23:28

Dneska už "hrabe kde komu." Včera například "pro jistotu " předsedkyně sněmovny v USA kontaktovala nejvyšší generalitu US Army, aby za každou cenu nereagovali na případný Trumpův rozkaz k odpálení amerických jaderných zbraní v posledních dnech jeho mandátu. Z takových "pojistek" tedy opravdu mrazí ! Nicméně, už jsem tu kdysi psal, že největší nebezpečí pro světový mír jsou USA. Pokud svět přežije zbývajících posledních 11 dní Trumpova mandátu bez jaderné války, tak si můžeme všichni oddechnout. Tedy ovšem až 20.ledna odpoledne !! To už Trump nebude vládnout jaderným bombám a hlavicím !

petrV
10. leden 2021, 07:36

USA teď tedy nemá k dispozici jaderné zbraně? Stejně by je použil jen blázen.

Josef
10. leden 2021, 21:11

No pokud Vím Trump nerozpoutal žádnou válku naopak se snažil z těch konfliktů, které zdědil co nejvíce vycouvat pletete si realitu a politickými deklaracemi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se