Domů
Větrné elektrárny
EU odhalila plán růstu instalovaného výkonu v offshore zdrojích. Náklady mají dosáhnout 800 mld. eur
Offshore větrná turbína V164. Zdroj: MHI Vestas Offshore Wind
Zdroj: MHI Vestas Offshore Wind

EU odhalila plán růstu instalovaného výkonu v offshore zdrojích. Náklady mají dosáhnout 800 mld. eur

Evropská komise ve čtvrtek představila plán na zvýšení instalovaného výkonu offshore větrných elektráren na 300 GW do roku 2050 a plán na vytvoření společných nabídkových zón. Dříve v letošním roce hledala Komise v konzultačním procesu způsoby, jak nastartovat a urychlit výstavbu offshore zdrojů, především pak větrných elektráren.

Rozvoj offshore zdrojů

Aby EU splnila vytyčený cíl pro rok 2050, kterým je klimatická neutralita, odhadovalo se, že bude potřebovat v offshore větrných elektrárnách od 240 GW do 450 GW. Instalovaný výkon v roce 2019 přitom činil okolo 20 GW.

„Abychom dosáhli klimatické neutrality do roku 2050, potřebujeme zvýšit offshore produkci EU dvacetinásobně.  To znamená ulehčit výstavbu velkých offshore větrných parků postavených šetrným způsobem vůči životnímu prostředí,“ pronesla tehdy komisařka Kadri Simsonová.

Nyní Komise přichází s konkrétní hodnotou plánovaného instalovaného výkonu offshore větrných elektráren, a to s 300 GW do roku 2050.

Dokument také počítá s tím, že rozvoj offshore větrných elektráren napomůže a urychlí rozvoj vodíkového hospodářství, od kterého si Komise hodně slibuje.

„Míříme vysoko, protože existuje jak urgence, tak i potenciál pro rozvoj offshore obnovitelných zdrojů,“ uvedl Frant Timmermans, místopředseda Evropské komise pro Zelenou dohodu pro Evropu, s odkazem na vodík. „Je nanejvýš důležité stanovit náš strategický rámec nyní.“

Offshore strategie Komise cílí kromě větrných elektráren na vybudovaní dalších energetických zdrojů. Plánem je 40 GW ve zdrojích, jako jsou např. přílivové elektrárny a další.

Dle Timmermanse si plány Komise vyžádají přibližně 3 % námořního prostoru EU a náklady okolo 800 miliard EUR.

Společná nabídková zóna

Aby se urychlila výstavba offshore zdrojů, tak navrhuje Komise vytvoření společných nabídkových zón na moři, kde by také platila společná pravidla pro připojení zdrojů. U těchto zón by bylo pravděpodobné, že by výrobci dostali za vyrobenou elektrickou energii nižší cenu, než by dostali na trhu, ke kterému jsou zdroje připojeny.  Dle odhadů může jít o pokles tržeb pro výrobce až o 11 %.

Dle Kadri Simsonové se teď Komise zaměří na nejlepší možný způsob, jak ztráty výrobcům kompenzovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Jan
19. květen 2021, 01:31

Je krásné jak důležité je dosáhnout uhlíkové neutrality a já myslel že důležitější je snížení vypouštění těkavých látek,nebo methanu z živočišné výroby, nebo spíš skutečná recyklace plastů a ne jen jejich druhotné použití jako paliva nebo drtě do asfaltu (čemuž se dnes říká recyklace), vůbec téma recyklace odpadu.. nebylo by lepší snížit produkci automobilů tím, že by výrobci místo pro ně výhodné ekonomické životnosti auta cca 5 až 7 let stavěli odolné stroje s životností 20 let (to by se ušetřilo obrovské množství CO2,ale ne lidé prostě věří tomu, že větrné a solární elektrárny spasí svět protože až budeme CO2 neutrální tak se všechno zlepší... Až budeme CO2 neutrální tak v moři už nebude jediný velký žralok což totálně rozvrátí ekosystém, samozřejmě za vydatné pomoci nezrecyklovatelných plastů, na souši bude o 2/3 živočišných druhů méně, ale o 3 miliardy ekologicky uvědomělých lidí více a v severním moři se budou rozpadat dosloužilé větrné elektrárny a na kdysi úrodné půdě budou stát nepoužitelné solární elektrárny... Super ekologie...

Petr
21. listopad 2020, 14:15

Rychle najít nějaký EU mechanismus, aby na dotace megakorporátním mořským větrníkům museli přispívat všichni včetně vnitrozemských států.

Josef
21. listopad 2020, 17:22

Pane Petr copak to nechápete o to právě jde. Část EU si chce vyrábět el. energii v severním moři a Atlantiku za peníze ostatních. Takže oni budou mít el. energii levnější, zatím-co vy super drahou. Nechápu, proč že jsme se nepřidali k zablokování 7 letého unijního rozpočtu , když podle nových pravidel bychom měli posílat více peněz do EU než dostávat a dostaneme jen v případě že budeme přijímat migranty a podporovat různé úchyláky.

Carlos
21. listopad 2020, 17:38

Úchyláky myslíte koho? Zase vám vadí že někdo není jako vy?

Jinak důvod proč nám jakoby EU k ničemu není je ten že místní úředníci nebyli s to vypapírovat to co se mělo. A ještě z toho zanedbání infrastruktury bude s EU polízanice.

Josef
21. listopad 2020, 23:55

jaké úchyláky ? tak si přečtěte program EU. Jinak EU nám k ničemu není. A vaše levičáctví, že za to mohou špatní úředníci je k smíchu. Vy jste na úrovni Miloše Jakeše - Podobné hlášky jsem slyšel na jeho projevu o problémech Komunismu on měl také pravdu, jenže vycházel z idiotského paradigmatu stejně jako vy, že systém je super a ta hromada problémů je důsledkem dílčího lidského selhání, ten důvod proč to nefunguje je ten, že ten systém je patologický od kořenů, protože jde proti individualitě a svobodě člověka, jde proti vůli většiny občanů. Uvědomujete si vůbec třeba to, že pokud by ten systém fungoval, pak nejlepší země na světě by musela být severní Korea ? a komunismus by musel milionkrát převálcovat bývalý svobodný svět. Stoupenci levice si myslí, že lidi jsou idioti, které je třeba řídit aby společnost fungovala i když vidí státy jako KLDR tak jim prostě nedojde, že miliony lidí pokud mají svobodu spolu prostě spolupracují tak, aby to bylo pro ně co nejvíce výhodné a výsledkem je bohatství a prosperita společnosti. Je to svoboda co dělá úspěch, kdyby to tak nebylo, pak by žádná svoboda přeci nikdy nebyla, protože totalitní společnosti by byly lepší a ovládly by svět a proto taky nefunguje Evropská Unie nepomůže lepší řízení lepší plánování, více papírování naopak čím více řízení, dotací, podpor a omezování, tím méně prosperity.

Jan Veselý
21. listopad 2020, 18:54

Pánové Petr a Josef (u toho je to typické) jsou úplně mimo. Kdyby o offshore VtE něco znali, tak by věděli, že už se několik let uzavírají kontrakty na offshore VtE, kde jedinou "dotací" je přípojka do sítě a claim v moři, možná ještě záruka za úvěr. A samozřejmě důvěryhodné a předvídatelné legislativní prostředí.

Těch x stovek miliard EUR normálně poskytnou investorům banky formou úvěru.

Josef
22. listopad 2020, 00:21

Před pár lety jsem tady napsal, že offshore VtE je jediná cesta dosažení uhlíkové neutrality. Myslím že vcelku vím co bylo je a co bude. Pokud chcete dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 50 , pak z logiky věci musíte zakázat už cca 20 let před tím (2030) , nové plynové kotle, nová auta se spalovacím motorem a veškeré nové průmyslové provozy, kde se budou pálit fosilní paliva, protože to prostě nepůjde v roce 2049 všechno zakázat a zavřít no a na to potřebujete mraky peněz no a část států si vymyslela, že energetiku udělají tak, že zakáží dát evropské peníze na všechno ostatní kromě OZE hlavně na jádro a protože oni mají západní pobřeží a relativně cenově přijatelný vítr, tak jim celá EU zaplatí velkou část těch investic. Takže budou mít ty elektrárny co jim zaplatíme , no a vítr přece fouká zadarmo, takže když ty investice budou z podstatné části kryté někým třetím, pak už tak nebolí, když z té "levné" elektřiny se bude vyrábět třeba vodík nebo jiná paliva a na tu výrobu budou také dotace a budou jí mít zase jen ti co mají ty dotované VTE v tom moři. Samozřejmě ty státy co západní pobřeží nemají to budou platit a sami nebudou schopni v tomto systému vyrobit na svém území dost energie, takže potom co si to všechno zaplatí ještě si tu el. energii budou s pěknou přirážkou od těch "vyvolených" kupovat.... Jinými slovy klasický příklad systému socializace nákladů a kapitalizace zisku - zelená dohoda EU.

Petr
22. listopad 2020, 06:51

A ještě umělé zaručení přednostního dodávání do sítě, a ještě nezodpovědnost za nestabilitu a nepředvídatelnot dodávek, a ještě...

Přitom jen ta nutná výstavba mnohasetkilometrových vedení vysokého napětí do mořských pustin, a pak posílení vedení kvůli nestabilitě ve vnitrozemí, jsou takové pálky, že to ekonomicky nevychází už tam.

Jiří
21. listopad 2020, 14:52

To vychází na nějakých 16 mld. Kč za roční výrobu 1 TWh a to není tedy rozhodně žádná sláva při životnosti 25 let.

Jiří
21. listopad 2020, 14:52

To vychází na nějakých 16 mld. Kč za roční výrobu 1 TWh a to není tedy rozhodně žádná sláva při životnosti 25 let.

petr
21. listopad 2020, 15:26

A co takhle za zlomek těchto peněz postavit JE ?

Nebude to významně efektivnější a lze i nahradit teplárenské zdroje...

Milan Vaněček
21. listopad 2020, 16:15

petře, Vy jste to nějak popletl, "za zlomek těchto peněz postavit jádro", snad jste chtěl říci za dvojnásobek (či zřejmě více) peněz postavil ekvivalentní výrobu v jádře. A postavit jádro "off shore", aby to nikomu nevadilo, to by bylo ještě mnohem dražší. A provozní náklady má jádro též mnohem vyšší.

Jan Veselý
21. listopad 2020, 18:55

2/1 je taky zlomek. :-)

Petr
22. listopad 2020, 06:55

Offshore není vůbec "nikomu nevadilo", buď musí být obří dotace za nová vedení do pustin, nebo tržně znásobení poplatků za jističe.

Ivan Novák
21. listopad 2020, 15:33

Vaněk se dal do smíchu: "To si pan obršt jen představuje ve své fantazii, že jsou v magacíně konzervy. Magacín našeho regimentu nikdy žádný konzervy neměl v zásobě a dostával je případ od případu od brigády nebo si je vypůjčoval od jiných regimentů. Jenom benešovskýmu regimentu jsme dlužni přes tři sta konzerv. Ani jedna marška nedostala na cestu konzervy. Viď, ty stará bramboro," obrátil se na štábního šikovatele. Ten však buď usínal, nebo dostával nějaké malé delirium, poněvadž odpověděl: "Když kráčela, držela nad sebou otevřený deštník."

Čekám, že v plánu zmíněné zhmotnění výzkumů proběhne podobně.

Martin P
22. listopad 2020, 08:22

Jedna parafráze k výše napsanému, z stejného titulu: "Ano, ano, svatodušní svátky jsou na jaře. ;-) "

Martin P
22. listopad 2020, 08:25

Pří těchhle "spádech" bych býti miliardářem, resp. větší firmou zvažoval nákupu podílu v nějakém z evropských výrobců větrníků. ČEZ se sem tam alespoň "nasune" do nějaké větrné farmy...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se